Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca wakacyjna - nie daj się oszukać!

Paulina Bubiak
Paulina Bubiak
Wakacje to dla wielu młodych ludzi okazja by trochę dorobić. Jak uchronić się przed oszustami?

Pierwsza sprawa to wiek. W Polsce obowiązuje dosyć zawiłe prawo odnośnie zatrudniania ludzi poniżej osiemnastego roku życia. W rozporządzeniu rady ministrów z dnia 01.12.1990 znajduje się opis zasad przyjmowania do pracy młodocianych od piętnastego roku życia. W załączniku posiada ono wykaz prac zakazanych nieletnim.

Poradź się specjalisty

Przy wyborze firmy, warto zasięgnąć porady Państwowej Inspekcji Pracy, ta, bowiem udziela bezpłatnych porad w zakresie prawa pracy. Nigdy nie należy do końca kierować się opinią znajomych. Zawsze lepiej sprawdzić dany zakład osobiście. W sytuacji większych wątpliwości, można napisać wniosek o poradę do Rzecznika Praw Obywatelskich lub skontaktować się z konsultantem w biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Przeanalizuj umowę

Jeżeli trafimy na ofertę, która nam odpowiada, nie można zapomnieć o fundamentalnej zasadzie. Umowę trzeba przeczytać od deski do deski. Przeanalizować każdy kruczek prawny i zgłosić ewentualne wątpliwości. Jeżeli przyszłemu pracodawcy nie podoba się takie działanie, to znaczy, że ma coś do ukrycia.

Rodzice, pomóżcie dziecku

W wypadku, gdy pracę planuje podjąć osoba niepełnoletnia, warto by zainteresowali się tym jej rodzice. Najlepiej, jeżeli wspólnie, wraz z dzieckiem sprawdzą każdy aspekt umowy.

Kiedy już będzie za późno

Są tez takie wypadki, niestety częste, gdzie młody człowiek pada ofiarą oszustwa. Przykładem tego może być sytuacja dziewczyny, która niedawno zatrudniła się w pewnej stacji telewizyjnej. Jej funkcją było chodzenie od domu do domu i zachęcanie ludzi do wykupienie pakietu rzeczonego programu. W momencie, gdy okazało się, że w ciągu dwóch dni ciężkiej pracy nie pozyskała żadnego klienta, została zwolniona. Co więcej nie wypłacono jej pieniędzy. Z powodu niejasności w umowie oraz poczucia bezkarności pracodawcy jedynym rozwiązaniem jest dla niej teraz wejście na drogę prawną.

Broń się!

Najgorszym wyjściem w tej sprawie jest, bowiem założenie z góry przegranej. To tylko utwierdza oszusta w pewności, że jest ponad prawem. Podstawowym wyjściem jest zasięgnięcie porady prawnej i zgłoszenie sprawy do prokuratury. Alternatywę stanowi skarga do Państwowej Inspekcji Pracy.

Praca zagranicą

Wakacyjnego zatrudnienia często szukamy też zagranicą. Jakimi zasadami kierować się w jej wyborze? Przede wszystkim wejść na stronę www.bezpiecznapraca.eu. To internetowe kompendium wiedzy na temat pracy w innych krajach. Znajdziemy tam między innymi opis postępowania przed wyjazdem, wszystkie potrzebne adresy konsulatów, ambasad, charakterystykę działań, które powinny nas zaniepokoić.

Pamiętaj o swoich prawach

Pamiętajmy, że każdy pracodawca ma ograniczone prawa. W dodatku nie może odebrać nam żadnego uprawnienia wynikającego z szerokiego katalogu praw pracowniczych. Nie bójmy się wstępować na drogę prawną. Im więcej walki o swoje, tym mniej oszustów pozostanie bezkarnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto