Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje piłkarska reprezentacja osób po amputacjach kończyn (ZDJĘCIA)

ip
Fot. Maciej Biedrzycki
Czy po amputacji można grać w piłkę nożną? Okazuje się, że tak i to profesjonalnie!

Ta dziedzina sportu znana jest na świecie od trzydziestu lat, rozwija się bardzo dynamicznie i w przyszłości ma szanse stać się oficjalną dyscypliną paraolimpijską. Teraz – dzięki Mateuszowi Widłakowi, studentowi fizjoterapii z Warszawy – sport ten uprawia się też w naszym kraju. Drużyna Ampfutbolu rozpoczęła właśnie treningi. Z zawodników wytypowana zostanie kadra narodowa, która będzie reprezentować Polskę w rozgrywkach międzynarodowych.

„Piłka nożna osób po amputacjach uprawiana jest w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. Praktycznie co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany futbolu” - wyjaśnia Mateusz Widłak, pomysłodawca projektu. „Wszystko zaczęło się w USA w latach osiemdziesiątych, kiedy to grupa niepełnosprawnych narciarzy, z Donem Bennettem na czele, wymyśliła Amp Soccera, jako element treningów i sposób na utrzymanie aktywności fizycznej również w lecie. Niedługo potem grą zainteresował się profesjonalny sędzia piłkarski Bill Barry, dzięki czemu sport ten zaczął się dynamicznie rozwijać. W 2005 roku powstała WAFF – Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych, która dwa lata później zorganizowała w Turcji pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata z udziałem dwunastu reprezentacji. W kolejnych Mistrzostwach Świata – Argentyna 2010 – wzięło udział już 18 drużyn. Następne turnieje WAFF planuje na rok 2012 , 2014 i 2016.”

Mateusz Widłak na studiach obejrzał film dokumentalny o futbolu w Brazylii. Na jednym z kadrów zobaczył piłkarzy po amputacji, grających w piłkę nożną. To zainspirowało go do działania. Stworzył stronę internetową, wydrukował ulotki i plakaty zachęcające do udziału w pierwszym zgrupowaniu, które odbyło się w październiku ubiegłego roku. Ku pozytywnemu zaskoczeniu przyjechało 13 zawodników z różnych stron Polski. Od tego czasu przeprowadzono już cztery zgrupowania, a nowych zawodników wciąż przybywa.

„Drzwi do drużyny Amp Futbol są cały czas otwarte. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w profesjonalnych treningach piłkarskich i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.” – mówi Mateusz Widłak.

Zasady gry w ampfutbol są bardzo podobne do zasad obowiązujących w klasycznej piłce nożnej. Podstawowe różnice polegają na tym, że boisko jest mniejsze, w grze bierze udział po 7 zawodników (razem z bramkarzem), a mecz trwa 2x25 minut. Kto może grać? Każdy po jednostronnej amputacji, a także osoby z wadami kończyn. Bramkarzami mogą być osoby bez jednej ręki. W polu występują zawodnicy bez jednej nogi. W trakcie gry nie używa się protez.
Trenerem drużyny jest Marek Dragosz, były piłkarz, a obecnie profesjonalny trener klasy UEFA A. W trakcie swojej kariery trenerskiej pracował m.in. w Afryce, gdzie spotkał się już z drużynami ampfutbolu. Na co dzień jest trenerem Orła Myślenice. Jest też założycielem szkoły bramkarskiej "KeeperLeo" oraz podobnych akademii piłkarskich w Afryce. W sztabie szkoleniowym znaleźli się również, trener bramkarzy, drugi trener i fizjoterapeuta.

Dwudniowe zgrupowania odbywają się co miesiąc w Warszawie i przyjeżdżają na nie zawodnicy z całej Polski. Obecnie chętnych do gry jest już ponad 25 osób. Dla zawodników każde zgrupowanie to prawdziwe święto – spotykają się razem, ćwiczą i rozgrywają sparingi. Na koniec każdy dostaje zestaw ćwiczeń i wskazówek do poprawy techniki i kondycji. Efekty sprawdzane są podczas następnych spotkań. Dzięki temu zawodnicy doskonalą swoje umiejętności, a efekty widać z treningu na trening.

Sport ten, podobnie jak każdy inny, by stać się profesjonalnym, wymaga wsparcia finansowego. I tutaj Amp Futbol może pochwalić się sukcesem. Partnerem głównym została firma V!GO-Ortho, która specjalizuje się w wykonywaniu indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego, w tym protez kończyn.

„Na co dzień spotykamy się z osobami po amputacji, które szukają dla siebie miejsca i aktywności. Doskonałym rozwiązaniem jest właśnie Amp Futbol. Dlatego też z dużym entuzjazmem dołączyliśmy do projektu stając się partnerem głównym. Dzięki naszemu wsparciu zawodnicy nie muszą martwić się o sale treningowe, wyżywienie czy sprzęt sportowy.” - mówi Sebastian Jastrzębski z V!GO.

Mimo że drużyna jest dopiero na początku swojej kariery, już zainteresował się nią PZPN, który deklaruje wsparcie i uważnie przygląda się postępom zawodników.
„Na przełomie marca i kwietnia drużyna złożona z naszych zawodników pojedzie reprezentować Polskę na turnieju w Manchesterze, gdzie zmierzymy się z Anglią, Niemcami i Irlandią. Pod koniec roku chcielibyśmy również pojechać na Mistrzostwa Świata” – zdradza Mateusz Widłak.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę drużyny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto