Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwane zawody na Dolnym Śląsku - kasjer, handlowiec, monter mebli (LISTA)

Ryszard Żabiński
fot. Paweł Relikowski
Eksperci z Work Service we Wrocławiu po analizie ofert zatrudnienia w urzędach pracy w całym kraju doszli do wniosku, że najłatwiej o pracę jest sprzedawcom, robotnikom budowlanym i polowym, pracownikom produkcyjnym oraz elektrykom.

Kolejne miejsca zajmują: pomoc kuchenna, technik prac biurowych oraz księgowy. Na dziewiątym miejscu rankingu plasuje się pilarz, a dziesiątkę zamyka kierowca kategorii C i D.

Lista najbardziej poszukiwanych specjalistów w Polsce wygląda następująco:
1. Sprzedawca – handlowiec
2. Robotnik budowlany
3. Robotnik polowy
4. Pracownik produkcyjny
5. Elektryk
6. Pomoc kuchenna
7. Technik prac biurowych
8. Księgowy
9. Pilarz
10. Kierowca kategorii C i D

– Informacje z wojewódzkich urzędów pracy tylko potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat wysokiego bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych – mówi Tomasz Hanczarek prezes Work Service S.A. – Obecnie osobom, które mają wyższe wykształcenie, jest bardzo ciężko znaleźć pracę – bez względu na to, czy posiadają one doświadczenie i są specjalistami, czy też nie mają bogatego CV – dodaje Tomasz Hanczarek.

Trochę inaczej wygląda lista najbardziej poszukiwanych zawodów na Dolnym Śląsku. Urzędy pracy z naszego regionu najwięcej ofert pracy mają dla kasjera i sprzedawcy oraz handlowców, czy też specjalistów ds. sprzedaży. Jest także zapotrzebowanie na monterów mebli, pracowników biurowych oraz konfekcjonerów (pakowanie produktów, półproduktów).

Lista najbardziej poszukiwanych zawodów na Dolnym Śląsku:
1. Kasjer – sprzedawca
2. Handlowiec, specjalista do spraw sprzedaży
3. Monter mebli
4. Pracownik biurowy
5. Konfekcjoner

Oferty dla ludzi z niższym wykształceniem stanowią większość zdecydowaną większość. - Zauważamy, że trend ten utrwala się. Co prawda, ogłoszenia pracy skierowane do osób z wyższym wykształceniem częściej trafiają do Internetu niż do urzędów racy, ale i tak jest ich mniej – podsumowuje Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Sytuacja na rynku pracy jest trudna. Co można zatem poradzić młodym ludziom, którzy dopiero podejmują decyzje o swojej drodze zawodowej? Najpewniejszym wyborem są technika lub szkoły zawodowe. Od lat brakuje specjalistów w niektórych dziedzinach np. spawaczy, tokarzy i elektryków o wysokich uprawnieniach. Okazuje się, że lepiej być świetnym elektrykiem lub handlowcem, niż bezrobotnym absolwentem, który z braku konkretnych umiejętności będzie zmuszony pracować poza wykształconym zawodem jako specjalista biurowy, czy sprzedawca. Jeśli młody człowiek koniecznie chce zdobyć wyższe wykształcenie zdecydowanie rekomendujemy uczelnie techniczne oraz szkoły, które mają wysoką renomę lub do których po prostu trudno się dostać – radzi Krzysztof Inglot.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto