Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na biznes Meble na wymiar

Konrad Kieć
Firma musi być blisko klienta Kupno mebli w salonach jest niepraktyczne dla osób, które potrzebują wyposażyć nietypowe wnętrza. Stąd narodziła się potrzeba produkcji mebli na wymiar, dzięki czemu klient może być ...

Firma musi być blisko klienta
Kupno mebli w salonach jest niepraktyczne dla osób, które potrzebują wyposażyć nietypowe wnętrza. Stąd narodziła się potrzeba produkcji mebli na wymiar, dzięki czemu klient może być pewien, że jego zamówienie będzie dopasowane do jego potrzeb.

Kłopotliwe odpady
– Przy projektowaniu mebli trzeba brać pod uwagę potrzeby klienta i konfrontować je z warunkami, jakie panują w pomieszczeniu, gdzie mają się znaleźć – mówią właściciele wrocławskiego zakładu Drzazga – Cezary Kunicki i Roman Laskowski.
Chcąc rozpocząć taki biznes, należy zgłosić działalność gospodarczą w urzędach: miejskim, skarbowym oraz statystycznym. Jeśli zamierzamy zatrudniać dodatkowych pracowników, należy być przygotowanym na inspekcję sanepidu. Za badania przeprowadzone przez tę instytucję trzeba zapłacić. Oprócz tego Państwowa Inspekcja Pracy musi wydać pozwolenie, którego termin ważności wynosi 2 lata.
Specyfika tego biznesu polega na tym, że podczas produkcji powstaje duża ilość odpadów. Trzeba je regularnie wywozić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami wynoszącymi ok. 350 złotych miesięcznie.
Konieczny przy tej pracy jest również komputer. Przydaje się on zwłaszcza do prowadzenia przejrzystej ewidencji, zamówień, zakupów itp. Istnieją też programy pomocne przy projektowaniu mebli. Z biegiem czasu można jednak zdobyć tak duże doświadczenie, że można się nawet bez takich programów obyć. Na początku działalności są jednak bardzo przydatne.

Najważniejsza opinia
Bardzo ważne jest rozwinięcie stałych kontaktów z dostawcami płyt meblowych, którą są naszym podstawowym materiałem do produkcji. Trzeba dokładnie zorientować się, jakie są ceny tych produktów. Od właściwego załatwienia tej sprawy w dużej mierze zależeć będzie nasz zysk.
– Lokalizację zakładu należy dobierać tak, aby był on jak najbardziej dostępny dla klientów – dodają Cezary Kunicki i Roman Laskowski. – Nawet dobry sprzęt i umiejętności mogą się nie przydać, jeśli klient nie będzie miał gdzie zaparkować.
Zyski zależą od tego, jaką opinię uda nam się wyrobić. Zadowolony klient stanowi najlepszą reklamę, gdyż dzięki niemu możemy spodziewać się kolejnych zleceń. Nam pozostaje zadecydowanie, ile zażądamy za zaprojektowanie i wykonanie mebli. W sprzyjających warunkach można liczyć na około 40 proc. zysku ze zlecenia, jeżeli podana przez nas cena równa jest podwojonej cenie materiałów. Trzeba jednak być świadomym kosztów utrzymania i podatków, które dodatkowo zmniejszą tę kwotę.

Ile pieniędzy potrzeba na otworzenie zakładu
Rejestracja – 100 zł
Sanepid – 1000 zł
Państwowa Inspekcja Pracy – 1000 zł
Wyposażenie – ok. 100 000 zł
Komputer – 2000 zł
Wywóz odpadów – 350 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto