Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż piłkarzom po amputacji pojechać na mistrzostwa świata [zdjęcia, wideo]

Zuza Gunia
Zuza Gunia
Polska drużyna ampfutbolowa zbiera pieniądze na wyjazd na Mistrzostwa Świata w Meksyku
Polska drużyna ampfutbolowa zbiera pieniądze na wyjazd na Mistrzostwa Świata w Meksyku Atilla Husejnow
Piłkarze ampfutbolowi zbierają pieniądze na wyjazd na mistrzostwa świata w Meksyku.

Polska drużyna istnieje dopiero od dwóch lat i zrzesza zawodników z całej Polski. Rozegrali oni już 27 spotkań, w których strzelili 66 goli. Podczas Mistrzostw Świata w Kaliningradzie drużyna zajęła 11. miejsce. Na portalu croudfundingowym polakpotrafi.pl polska drużyna ampfutbolowa zbiera pieniądze na wyjazd na mistrzostwa świata w Meksyku.

- Ampfutbol w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Przybywa zawodników, w różnych częściach kraju powstają kluby, reprezentacja wygrywa z coraz silniejszymi zespołami. We wrześniu organizujemy w Warszawie bardzo mocno obsadzony turniej z udziałem sześciu reprezentacji - mówi Mateusz Widłak ze Stowarzyszenia Amp Futbol.
Zawodnicy bardzo dobrze się bawią razem uprawiając sport. Przyjaźnie zawiązują się także poza boiskiem.

- Jakiś czas temu jednemu z naszych zawodników urodziła się córka. Chłopaki w szatni uznali jednak, że to nie jego dziecko, ponieważ urodziła się z dwiema nogami - śmieje się Widłak.

Najbliższe Mistrzostwa Świata AMP Futbol odbędą się na przełomie listopada i grudnia w meksykańskim Culiacan i wezmą w nich udział 24 drużyny z całego świata.

Ministerstwo Sportu dołożyło do wyjazdu polskiej drużyny 60 tysięcy złotych, jednak wciąż brakuje pieniędzy. Na razie udało się zebrać ponad 14 tysięcy. Jeśli do 21 kwietnia uda się zebrać wymaganą kwotę to projekt zostanie zrealizowany.

- Całe życie grałem w piłkę i przez chwilę myślałem, że wypadek odebrał mi możliwość gry. Na szczęście okazało się, że nie. Gra z orzełkiem na piersi napawa mnie wielką dumą. Chcemy jechać do Meksyku i powalczyć o medale – mówi Rafał Bieńkowski, obrońca reprezentacji Polski.

W zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało dziesięć tysięcy kibiców. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i niedługo prawdopodobnie dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

- Cały czas poszukujemy zawodników, którzy chcieliby spróbować gry w ampfutbol. Mogą oni zgłaszać się do nas przez naszą stronę internetową. Nie ma znaczenia, czy grali kiedyś w piłkę, ile mają lat i z jakiego miejsca w Polsce pochodzą. Zapraszamy wszystkich chętnych! - mówi Mateusz Widłak.
**Więcej informacji można uzyskać na stronie drużyny AMP Football oraz na facebooku.

AMP Futbol to dyscyplina sportu, którą uprawiać mogą wszyscy po jednostronnej amputacji kończyny. Zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej. W trakcie gry nie używa się protez, a kul łokciowych. Drużyny składają się z sześciu zawodników i bramkarza, a zasady nie różnią się zbytnio od tych, które znamy z tradycyjnej piłki nożnej. Nie można używać protezy, a dotknięcie piłki kulą to faul. Gra się po siedmiu zawodników w każdej drużynie, a mecz trwa 2x25 minut. Pierwszy międzynarodowy turniej AMP Futbol został rozegrany w 1984 roku w Seattle.

Zobacz spot promujący drużynę ampfutbolową:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto