Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Wiemy, jak będzie wyglądał! [PROJEKT]

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Tak będzie wyglądał pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu
Tak będzie wyglądał pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu materiały prasowe
Pomnik Żołnierzy Wyklętych ma stanąć niedaleko Wroclavii, na skwerze u zbiegu ulic: Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika - zwyciężyła praca przygotowana przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu trwał od września 2019 r. Jury wybrało najlepszy projekt. przygotowany przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.

Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument - jak ocenił sąd konkursowy - dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami. – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia - Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze.

Autorzy o rzeźbach piszą tak:
"Takie rozwiązanie plastyczne tworzy bryły - wielowymiarowe rzeźby z tajemniczymi szklanymi postaciami wewnątrz, a przede wszystkim, z niekończącą się grą światła i cienia oraz subtelnych efektów optycznych, powstających dzięki różnym fakturom, różnicom przezroczystości i grubości w piecowych szkłach. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci, są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władz."

Sąd konkursowy w uzasadnieniu wyniku zwrócił uwagę na znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego i gry światła, zarówno w dzień, jak i po zmroku, co umożliwiają struktura materiału oraz precyzyjnie dobrana iluminacja. Z dużym uznaniem odniósł się do wielu przyjętych rozwiązań – przede wszystkim przemyślanej kompozycji grafiki posadzki całego placu, a także doboru miejsca na maszt flagowy - opowiada Tomasz Myszko - Wolski z biura prasowego UM we Wrocławiu.

Autorzy będą musieli skorygować natomiast umieszczenie inskrypcji pomnikowej i znaków organizacji wojskowych.

O tym, czy pomnik Żołnierzy Wyklętych faktycznie stanie w wyznaczonym miejscu, ostatecznie zdecyduje rada miejska. Ma to zrobić jesienią.

Wystawa pokonkursowa prac dostępna będzie od soboty 13 czerwca do niedzieli 21 czerwca br. w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto