Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-włoska szajka obracała cennym kruszcem. Bydgoska prokuratura oskarża 18 osób

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Jarosław Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne
Koniec śledztwa w sprawie handlu srebrem i kruszcem. Rozbito włosko-polską szajkę. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 44 podejrzanym. Akt oskarżenia liczy ponad 300 stron, a materiał dowodowy zawarto w 83 tomach akt.

Czterech „liderów”, nieformalnych pomysłodawców procederu, od początku założyło, że ich działania będą służyły popełnianiu przestępstw gospodarczych związanych z podatkami i sprowadzanym z Włoch złomem (głównie miedź i mosiądz, a także granulat srebra). W tym celu zrestrukturyzowano spółkę, która miała oddziały w Bydgoszczy, Osielsku i Brzozie, a siedzibę pod Olsztynem.

W celu obrotu złomem i srebrem założono ponad 30 fikcyjnych firm tzw. słupów, których właścicielami były osoby zwerbowane przez pomysłodawców. Osoby te były najczęściej w trudnej sytuacji życiowej, a także finansowej i z tego powodu godziły się na założenie działalności gospodarczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że „firmy-słupy” nie prowadziły żadnej księgowości, nie odprowadzały także należnych podatków, a także sprzedawały złom, którego nigdy nie nabyły.

Sprowadzony przez „liderów” z Włoch złom trafiał z powrotem do nich jako zakupiony od „firm-słupów”. Ten nielegalny obrót spowodował straty podatkowe. Jedna z „firm-słupów” - swoisty "rekordzista" - w krótkim czasie wystawiła ponad 160 faktur sprzedaży złomu na łączną kwotę 9 mln złotych.

Odrębnym wątkiem tego śledztwa było pozyskanie kredytu na zakup złota przez jedną z „firm-słupów”, gdzie straty banku wyniosły 3,5 mln złotych

Łączny obrót wszystkich zaangażowanych w ten proceder podmiotów gospodarczych wyniósł, jak szacują śledczy, co najmniej 24,5 mln złotych, a straty spowodowane przez nielegalną działalność ponad 5,5 mln złotych.

Zebrany materiał dowody pozwolił na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy ostatniego aktu oskarżenia liczącego ponad 300 stron przeciwko 18 podejrzanym. Jeden z nich usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a czterej udziału w tej grupie

Oskarżonym w tej sprawie osobom grożą kary finansowe oraz kary do 10 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polsko-włoska szajka obracała cennym kruszcem. Bydgoska prokuratura oskarża 18 osób - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto