Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy żołnierze będą mogli ubiegać się o status weterana

Artur Szałkowski
Krzysztof Kalinowski z Wałbrzycha będzie mógł się ubiegać o status weterana
Krzysztof Kalinowski z Wałbrzycha będzie mógł się ubiegać o status weterana Fot. Janusz Wójtowicz
Krzysztof Kalinowski z Wałbrzycha był na misji ONZ w Kambodży. Narażał swoje zdrowie i życie. I zdrowiem wyprawę przypłacił. Już od siedmiu lat czeka na endoprotezy. Uniknąłby kolejki, gdyby miał status weterana poszkodowanego, ale teraz to niemożliwe. Sytuację ma zmienić nowe prawo.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt ustawy o weteranach. Korzystało przy tym z sugestii organizacji zrzeszających uczestników zagranicznych misji pod egidą ONZ i NATO. Dotychczas nie przysługiwał im status weterana. W przeciwieństwie do żołnierzy z Europy Zachodniej, a nawet Czech, Słowacji i Ukrainy.

- MSWiA przedstawi jeszcze do projektu uwagi dotyczące uczestniczących w misjach policjantów. Następnie projekt trafi do parlamentu - mówi Janusz Sejmej, rzecznik prasowy MON. Według założeń ustawa ma wejść w życie z początkiem 2011 roku.

Krzysztof Kalinowski nie kryje radości. Nowe przepisy umożliwią mu uzyskanie statusu weterana poszkodowanego i skończy się jego gehenna. W 1993 roku, w ramach służby wojskowej, trafił na misję ONZ do Kambodży. Do Polski wrócił z bakteryjnym zapaleniem stawów, po ukąszeniu przez tropikalnego insekta.

- Dwa miesiące leczono mnie we wrocławskiej poliklinice. Później uznano za zdrowego i wysłano do cywila - wspomina Krzysztof Kalinowski. - Na tym zainteresowanie wojska mną się skończyło.

W nowej ustawie najwięcej miejsca poświęcono weteranom, którzy w związku z pełnioną misją doznali uszczerbku na zdrowiu. Przysługujące im z tego tytułu świadczenia zdrowotne i niektóre leki będą dotowane z budżetu państwa. Ci, którzy pobierają renty lub emerytury, otrzymają również specjalne dodatki.

Ponadto weteranom przysługiwać będzie m.in. prawo noszenia munduru, dodatkowe 5 dni urlopu (pod warunkiem, że nie mają więcej niż 26 dni), a zmarłemu weteranowi - nawet wojskowa asysta honorowa podczas pogrzebu. Status będzie przyznawany przez ministra obrony narodowej na wniosek zainteresowanego. Nie będą go mogły jednak uzyskać osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione na misji.

Cenią wiedzę
Od 1953 roku w misjach zagranicznych pod egidą ONZ i NATO udział wzięło około 80 tysięcy polskich żołnierzy. Sporą część tej grupy stanowili żołnierze ze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Obecnie nasz region na zagranicznej misji wojskowej najliczniej reprezentują żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, którzy służą w Afganistanie.

- Niedawno uczestniczyliśmy w szkoleniu z żołnierzami brytyjskimi - mówi kpt. Dariusz Kudlewski, rzecznik prasowy jednostki. - Zajęcia prowadzili m.in. tamtejsi weterani, którzy odnieśli rany na misjach w Iraku i Afganistanie. Nie zostali odesłani do cywila, armia nadal wykorzystuje ich wiedzę i doświadczenie. Dzięki ustawie o weteranach u nas może być podobnie.

80 tys. - tylu w przybliżeniu Polaków służyło w misjach ONZ i NATO od 1953 roku
94 polskich żołnierzy straciło życie, pełniąc służbę w trakcie tych misji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto