Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polonia opowiada o przedwojennym Breslau

Małgorzata Kaczmar
Rudolf Tauer i Elżbieta Neuman spotykają się co roku
Rudolf Tauer i Elżbieta Neuman spotykają się co roku Michał Pawlik
Razem uczyli się przed wojną w polskiej szkole. Odnaleźli się dopiero w 1956 r.

Mały Rudolf Tauer kochał wjeżdżać i zjeżdżać ruchomymi schodami w Domu Towarowym Barasch w Rynku (obecnie DH Feniks). Elżbieta Neuman chodziła na włoskie lody do zakładu obok kościoła św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Oboje urodzili się przed wojną w Breslau w polskich rodzinach. Wczoraj w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Słubickiej młodzież rozmawiała z nimi w ramach Noworocznych Spotkań z Dawną Polonią Wrocławską.

Pani Elżbieta przyjechała na spotkanie z Dzierżoniowa. We Wrocławiu mieszkała przy ul. Długiej. Dziś z trudem rozpoznaje swoją małą ojczyznę.

- Kiedyś stały tu eleganckie kamienice, a dziś są bloki i supermarket - nie może się nadziwić zmianom.
Przed wojną często jeździła do Hali Ludowej, by wysłuchać koncertów organowych, które do godz. 12 odbywały się tam za darmo. Często też bywała w kinie. Nie może zapomnieć filmu "Zum neuen Ufer" z Zarą Leander w roli głównej, który oglądała w kinie przy Gartenstrasse (teraz ul. Piłsudskiego). Rudolfa Tauera znała jeszcze z polskiej szkoły. Do dziś ze wzruszeniem patrzą na swoje wspólne zdjęcie sprzed kilkudziesięciu lat.

- Rudolf jest cztery lata ode mnie młodszy, na zdjęciu niższy o dwie głowy, a proszę zobaczyć, jak teraz wyrósł - śmieje się pani Elżbieta. W czasie wojny wiele razy się przeprowadzała. - Od 1937 roku moja rodzina mieszkała w kamienicy przy ul. Kościuszki. Budynek został spalony miotaczami ognia przez Niemców, by nie dostał się w ręce Rosjan - tłumaczy.

Rudolf Tauer i Elżbieta Neuman pamiętają, że tuż po wojnie we Wrocławiu zaczęła działać opera. Aktorzy pochodzili ze Lwowa, ale w orkiestrze grali Niemcy. - W 1945 roku zagrali nawet podobno hymn Polski - opowiadają. Choć oboje mieszkali we Wrocławiu, po wojnie odnaleźli się dopiero w 1956 r. dzięki Towarzystwu Miłośników Wrocławia. Od tego czasu spotykają się co roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto