Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polkowice mają „swój” minerał. To polkowicyt odkryty ponad 50 lat temu w kopalni KGHM

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
KGHM to my
Polkowice mają „swój” minerał zwany polkowicyt. Został odkryty w 1969 r., podczas odwiertów wykonywanych w okolicach dzisiejszego szybu R-XI. Do dziś nie odkryto go w żadnym innym miejscu na świecie.

Wśród ponad 140 stwierdzonych w złożu rud miedzi minerałów na terenie Zagłębia Miedziowego znajdują się prawdziwe unikaty! Jeden z nich to Polkowicyt – to nazwa minerału wywodzącą się od Polkowic. Jak przypomina portal KGHM to my, został on odkryty w latach 70. XX wieku w kopalni KGHM w Zagłębiu Miedziowym.

Historia odkrycia

Minerał został odkryty w 1969 r., podczas odwiertów wykonywanych w okolicach dzisiejszego szybu R-XI. Po analizie rdzenia wiertniczego z głębokości ok. 12225 metrów, znaleziono nieznany minerał. A zrobił to profesor Czesław Harańczyk.
– W strefie spękań tektonicznych w piaskowcach podścielających skały cechsztyńskie napotkano obfitą mezozoiczną mineralizację kruszcową nałożoną na cechsztyńskie kruszce miedzi. Wśród kruszców tych odkryto nieznane dotąd siarczki germanu tworzące szereg izomorficzny Pb3GeS4 – Fe3GeS4 - napisał później Czesław Harańczyk.
Jak podaje portal KGHM to my, badanie zostało przesłane do Międzynarodowej Asocjacji Mineralogicznej (IMA) gdzie uzyskały zatwierdzenie Komisji Nowych Minerałów i Nazw Minerałów. Komisja zatwierdziła również nazwy zaproponowane przez odkrywców dla nowych minerałów:

„Dla minerału stanowiącego skrajny człon ołowiowy szeregu izomorficznego Pb3GeS4 – Fe3GeS4 i członów z przewagą ołowiu nad żelazem zaproponowano nazwę „morozewiczyt” dla uczczenia wybitnego polskiego mineraloga Józefa Morozewicza, dla minerału Fe3GeS4 stanowiącego drugi skrajny człon tego szeregu izomorficznego i członów pośrednich, z przewagą żelaza nad ołowiem, zaproponowano nazwę „polkowicyt” od nazwy miejscowości i kopalni Polkowice, w obrębie nadania której minerały zostały znalezione”.

Do dziś oba minerały nie zostały znalezione w żadnym innym miejscu na świecie.
Źródło: KGHM to my

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polkowice mają „swój” minerał. To polkowicyt odkryty ponad 50 lat temu w kopalni KGHM - Głogów Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto