18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polipy nosa ‒ przyczyny

abcZdrowie.pl
by davedehetre
Polipy w jamie nosowej to przyczyna wielu uciążliwych objawów. Dlaczego dochodzi do rozwoju tej powszechnej przypadłości?

Mianem polipów nosa określa się „wpuklenia” śluzówki, które są obecne w jamie nosowej. Polipy to problem, z jakim zmagają się przede wszystkim osoby powyżej 20 roku życia ‒ niemal nigdy nie diagnozuje się ich u dzieci. Jeśli w jamie nosowej obecne są polipy w liczbie mnogiej, mamy do czynienia z tak zwaną polipowatością. Skąd bierze się ta przypadłość?

Czynniki ryzyka w etiologii polipów nosa

Niestety, nie do końca wiadomo, jaka jest konkretna przyczyna rozwoju polipów. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że w etiologii polipowatości nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Powstawaniu polipów sprzyjają również chroniczne stany zapalne zatok i błony śluzowej nosa oraz tak zwany zespół nieruchomych rzęsek, który przyczynia się do zwiększenia gęstości śluzu w zatokach i wzrostu podatności na nadkażenia bakteryjne, a co za tym idzie ‒ na rozwój stanu zapalnego.

Nierzadko polipy nosa towarzyszą innym schorzeniom, takim jak niedobory odporności, mukowiscydoza oraz astma oskrzelowa.

Ze względu na postać wyróżnia się następujące rodzaje polipów nosa: typ gruczołowy (składający się z obrzękniętej tkanki łącznej, zawierającej duże torbiele i gruczoły), typ obrzękowy (obrzęknięta tkanka łączna bez zmian w obrębie błony śluzowej) oraz typ mieszany. Jeśli w zatoce szczękowej obecny jest chroniczny proces zapalny, może dojść do rozwoju polipa choanalnego, który może rozrosnąć się aż do gardła.

Jakie objawy świadczą o obecności polipów w nosie?

Do symptomów, które mogą wskazywać na polipowatość zaliczamy oddychanie przez usta, zaburzenia smaku, kichanie, wyciek ropnej lub wodnistej wydzieliny z nosa, mówienie „przez nos”, bezdech nocny, zniekształcenie nosa oraz wrażenie spływania śluzu po tylnej ścianie gardła. Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów należy udać się do lekarza w celu ustalenia ich przyczyny.

Podstawą diagnostyki polipowatości jest badanie laryngologiczne, przeprowadzane z użyciem specjalnego wziernika nosowego. Ponadto wykonuje się fiberoskopię, czyli badanie endoskopowe jamy nosa. Fiberoskopię poprzedza znieczulenie miejscowe śluzówki nosa – dopiero po wykonaniu znieczulenia można bowiem wprowadzić do nosa endoskop zakończony kamerą. Do badań wykorzystywanych w rozpoznawaniu polipów nosa należy również tomografia komputerowa.

Jak przebiega leczenie polipów nosa?

Polipy nosa początkowo leczy się za pomocą środków farmakologicznych, takich jak glikokortykosteroidy przyjmowane w postaci tabletek lub miejscowo. Jeśli oprócz polipów chory doświadcza objawów alergii, wskazane jest stosowanie leków przeciwalergicznych. Natomiast w przypadku jednoczesnej obecności polipów oraz infekcji bakteryjnej lub zapalenia zatok, konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Może się zdarzyć, że leczenie farmakologiczne, mimo prawidłowego prowadzenia, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Wówczas należy rozważyć podjęcie leczenia chirurgicznego. Wskazaniem do operacji są również: znaczna niedrożność nosa oraz częste nawroty schorzenia.

Leczenie operacyjne polipowatości opiera się na zabiegu polipektomii, czyli chirurgicznego usunięcia zmian w jamie nosa. Wykonuje się także zabieg endoskopowy, którego ważną zaletą jest fakt, iż samo wycięcie polipów można uzupełnić o procedury poprawiające wentylację zatok przynosowych i drożność nosa.

Skuteczne leczenie polipów nosa powoduje pozbycie się uciążliwych dolegliwości i poprawia jakość życia chorych. Właśnie z tego powodu nie warto lekceważyć objawów wskazujących na stan zapalny w jamie nosowej i obecność zmian chorobowych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto