Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podrożeje nie tylko gaz, prąd i żywność. Zobacz za co wrocławianie zapłacą więcej w 2022 roku

Redakcja
Szybki wzrost cen odczuwamy od drugiej połowy roku 2021. Szalejąca inflacja (w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,8 procenta!) pustoszy kieszenie Polaków i ta tendencja utrzyma się także w 2022 r. Wzrost cen to zawsze duży problem dla rządzących i okazja dla opozycji. Ekonomiści jednak zwracają uwagę, że rosnąca inflacja dotyka cały świat. 

Rzut oka na indeks cen żywności publikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że ceny rosną na całym świecie. Żywność kosztowała rekordowo dużo w latach 2011-2014. Jej ceny zwyżkują ponownie od końcówki roku 2020, by w listopadzie 2021 r. (najświeższe dane FAO pochodzą z tego miesiąca) osiągnąć rekordowy poziom.

Także horrendalny wzrost ceny gazu, który odbiorcom indywidualnym jeży włos na głowie, wynika z sytuacji na rynkach światowych. Zestawienie historycznych wartości zamieszczone np. na portalu tradingeconomics.com pokazuje, że od połowy roku 2020 cena tego paliwa na świecie rośnie. Wzrost cen energii natomiast w bardzo prosty sposób przekłada się na ceny wielu produktów i usług.

Poszczególne państwa reagują na tę sytuację. W Polsce w ramach tarczy antyinflacyjnej prawie 7 mln Polaków otrzyma dodatek osłonowy; czasowo - do marca i maja - ale z możliwością przedłużenia obniżona zostanie obniżona akcyza i VAT na paliwa i żywność.

Pewne jednak jest, że podwyżki - chociaż nieco mniejsze, niż wynikałby to z działania nieregulowanej w żaden sposób "niewidzialnej ręki rynku” - odczujemy wszyscy. Na kolejnych slajdach prezentujemy część produktów, które zdrożeją w 2022 r.

Zobacz na kolejnych slajdach za co więcej zapłacą wrocławianie - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami na smartfonie.
Szybki wzrost cen odczuwamy od drugiej połowy roku 2021. Szalejąca inflacja (w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,8 procenta!) pustoszy kieszenie Polaków i ta tendencja utrzyma się także w 2022 r. Wzrost cen to zawsze duży problem dla rządzących i okazja dla opozycji. Ekonomiści jednak zwracają uwagę, że rosnąca inflacja dotyka cały świat. Rzut oka na indeks cen żywności publikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że ceny rosną na całym świecie. Żywność kosztowała rekordowo dużo w latach 2011-2014. Jej ceny zwyżkują ponownie od końcówki roku 2020, by w listopadzie 2021 r. (najświeższe dane FAO pochodzą z tego miesiąca) osiągnąć rekordowy poziom. Także horrendalny wzrost ceny gazu, który odbiorcom indywidualnym jeży włos na głowie, wynika z sytuacji na rynkach światowych. Zestawienie historycznych wartości zamieszczone np. na portalu tradingeconomics.com pokazuje, że od połowy roku 2020 cena tego paliwa na świecie rośnie. Wzrost cen energii natomiast w bardzo prosty sposób przekłada się na ceny wielu produktów i usług. Poszczególne państwa reagują na tę sytuację. W Polsce w ramach tarczy antyinflacyjnej prawie 7 mln Polaków otrzyma dodatek osłonowy; czasowo - do marca i maja - ale z możliwością przedłużenia obniżona zostanie obniżona akcyza i VAT na paliwa i żywność. Pewne jednak jest, że podwyżki - chociaż nieco mniejsze, niż wynikałby to z działania nieregulowanej w żaden sposób "niewidzialnej ręki rynku” - odczujemy wszyscy. Na kolejnych slajdach prezentujemy część produktów, które zdrożeją w 2022 r. Zobacz na kolejnych slajdach za co więcej zapłacą wrocławianie - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami na smartfonie. Polska Press
Szybki wzrost cen odczuwamy od drugiej połowy roku 2021. Szalejąca inflacja (w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,8 procenta!) pustoszy kieszenie Polaków i ta tendencja utrzyma się także w 2022 r. Wzrost cen to zawsze duży problem dla rządzących i okazja dla opozycji. Ekonomiści jednak zwracają uwagę, że rosnąca inflacja dotyka cały świat. Rzut oka na indeks cen żywności publikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że ceny rosną na całym świecie. Żywność kosztowała rekordowo dużo w latach 2011-2014. Jej ceny zwyżkują ponownie od końcówki roku 2020, by w listopadzie 2021 r. (najświeższe dane FAO pochodzą z tego miesiąca) osiągnąć rekordowy poziom. Także horrendalny wzrost ceny gazu, który odbiorcom indywidualnym jeży włos na głowie, wynika z sytuacji na rynkach światowych. Zestawienie historycznych wartości zamieszczone np. na portalu tradingeconomics.com pokazuje, że od połowy roku 2020 cena tego paliwa na świecie rośnie. Wzrost cen energii natomiast w bardzo prosty sposób przekłada się na ceny wielu produktów i usług. Poszczególne państwa reagują na tę sytuację. W Polsce w ramach tarczy antyinflacyjnej prawie 7 mln Polaków otrzyma dodatek osłonowy; czasowo - do marca i maja - ale z możliwością przedłużenia obniżona zostanie obniżona akcyza i VAT na paliwa i żywność. Pewne jednak jest, że podwyżki - chociaż nieco mniejsze, niż wynikałby to z działania nieregulowanej w żaden sposób "niewidzialnej ręki rynku” - odczujemy wszyscy. Na kolejnych slajdach prezentujemy część produktów, które zdrożeją w 2022 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto