Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuj klimat dawnego Wrocławia. Ulica Psie Budy. Tajemnicze miejsce z historią

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś
Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś Fotopolska eu. / Remigiusz Biały Polska Press
Historia ulicy sięga średniowiecza. Była jedną z wielu podrzędnych, ale gwarnych ulic i do dziś jest odzwierciedleniem dawnego Wrocławia i jego staromiejskiej zabudowy. To ocalały fragment starego miasta podczas budowy trasy WZ, czyli ul. Kazimierza Wielkiego i świadek postmodernistycznej myśli urbanistycznej PRL-u. Zobaczcie w galerii, jak ul. Psie Budy wygląda dziś i jak wyglądała kiedyś.

Dawna Krull Straße, a obecnie ul. Psie Budy powstała już w XIV w. na południowo-wschodnich obrzeżach Wrocławia wzdłuż wewnętrznej fosy miasta. To właśnie dlatego zachowany do dziś 140 metrowy południowo-wschodni fragment ulicy ma łukowaty kształt. Początkowo przy ul. Psie Budy w drewnianych oficynach dla gotyckich i renesansowych kamienic zamieszkiwała biedota.

Skąd nazwa Psie Budy we Wrocławiu i jaki był przebieg ulicy?

Drewniane domy przypomniały psie budy. Od takiego rodzaju zabudowy ulica wzięła swoją nazwę. W międzyczasie, skromna uliczka była różnie nazywana. Były to Psie Domy (Hundhäuser), następnie Dolne Domy (Unterhäuser), Tylne Domy (Hinterhäuser). Około roku 1911 patronem ulicy został J. G. Krull - od wrocławskiego kupca. A po wcieleniu Wrocławia do Polski wrócono do pierwotnej nazwy - Psie Budy.

Ulica rozpoczyna bieg od Bramy Ruskiej (dzisiejsze skrzyżowanie z ul. Ruską) na północnym zachodzie. Dawniej kończyła się na Końskim Targu (dzisiejsza ulica Szajnochy, dawniej Rosmarck) na południowym wschodzie. Pomiędzy Końskim Targiem a ul. Psie Budy niegdyś stał Młyn Siedmiu Kół napędzany wodami z Czarnej Oławy. Był to jeden z najstarszych średniowiecznych młynów wodnych we Wrocławiu.

Dalsze losy i przemiany ulicy

W XV i XVI wieku tereny przylegające do fosy zaczęli przejmować bogaci kupcy, którzy w miejsce prymitywnej zabudowy zaczęli stawiać kamienice, a na ul. Psie Budy położono bruk. Dzięki temu ówczesna sypialnia miasta zamieniła się w tętniącą życiem ulice. Dzięki bliskości Rynku i Placu Solnego stała się kolejnym miejscem handlu. Powstawały też karczmy i warsztaty rzemieślnicze.

W XIX w. budynki nabrały kształtu, którego fragmenty są widoczne do dziś. Na początku XX wieku ul. Psie Budy była jedną z wielu w gęstej zabudowie Wrocławia. W trakcie II wojny Światowej ulica została poważnie zniszczona. Budynki odbudowano dopiero w latach 60. Jednak nie zrekonstruowano ich, a pozostawiono pojedyncze elementy takie jak portale czy zdobienia. Do dziś zachował się jednak dom z portalem datowanym na 1568 r.

Ulica Psie Budy w czasach PRL-u

W lat 70. we Wrocławiu na obrzeżach Rynku, przez budowę trasy WZ, czyli ul. Kazimierza Wielkiego wyburzono szereg zabudowań, unicestwiając istnienie ciasnej zabudowy w tej części miasta. Charakterystycznej dla czasów sprzed XX w.

Dziś uliczka jest raczej jedyna w swoim rodzaju. Dzięki zachowaniu swojego staromiejskiego klimatu. Bardzo spokojne miejsce, często niezauważalne położone jest na obrzeżach gwarnego rynku i oddziela go od ruchliwej ul. Kazimierza Wielkiego.

Ul. Psie Budy we Wrocławiu dawniej i dziś

Poczuj klimat dawnego Wrocławia. Ulica Psie Budy. Tajemnicze...

Tutaj znajduje się ulica Psie Budy we Wrocławiu. Zobaczcie na poniższej mapce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto