Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływanie dla niemowląt (ZDJĘCIA)

Marta Burchacka
Wrocławski Park Wodny
Jak ryba w wodzie...to za mało powiedziane! Nawet kilkunastotygodniowe maluchy świetnie się będą bawiły na basenie. I nie ma się co dziwić - w końcu świetnie znają takie środowisko. Pływanie dla niemowląt staje się coraz popularniejsze. Zobacz, jak radzą sobie bobasy na basenie i przeczytaj, jak zorganizować pierwszą lekcję dla swojej pociechy.

Pływanie dla niemowląt. Dlaczego warto?

Z medycznego punktu widzenia zabawy w wodzie oraz nauka pływania w okresie niemowlęcym mają korzystny wpływ na rozwój fizyczny dziecka. Badania potwierdzają, że podczas pływania niemowląt poprawia się nie tylko koordynacja, ale także zmysł równowagi, czy inhalacja. Dodatkowo zabawy w wodzie oddziałują korzystnie na rozwój układu mięśniowego oraz zwiększają zakres ruchu w stawach. Regularne chodzenie na basen uodpornia dzieci na infekcje. Warto wspomnieć, że pływanie, jako wysiłek przyjazny i równomierny, ma wpływ na apetyt maluchów. – Po zajęciach moje dziecko ma większą ochotę na jedzenie oraz lepiej śpi – wyjaśnia Marta Mękarska, młoda mama, która uczy swoje dziecko pływać. Poza aspektami zdrowotnymi, nauka pływania dla niemowląt może pogłębić więź między rodzicem, a dzieckiem, a także sprawić, że nasze pociechy staną się odważniejsze i pewniejsze siebie.

Pływanie dla niemowląt. Jak wyglądają zajęcia?

Nauka pływania dla niemowląt to połączenie elementów gimnastyki z adaptacją do środowiska wodnego. – Celem naszych zajęć jest oswojenie dziecka z wodą poprzez zabawę oraz stworzenie możliwości doświadczenia pozytywnych emocji dzielonych wspólnie z rodzicami – mówi instruktorka Klaudia Zawartko. Szkoleniowcy proponują m.in. ćwiczenia stymulujące pracę rąk i nóg oraz zabawy w wodzie np. robienie bąbelków, zachęca niemowlęta do aktywnego wydechu, dodatkowo pokazują rodzicom w jaki sposób należy trzymać dziecko. Jednakże nie istnieje jeden wiodący program nauczania. – Niektórzy rodzice dążą do tego, aby dzieci bawiły się w wodzie, natomiast inni chcą, żeby niemowlęta samodzielnie utrzymywały się na powierzchni, czy nurkowały. Do dzieci trzeba podchodzić indywidualnie, bez generalizowania. Nie można z góry zakładać, że jakaś metoda jest dla wszystkich lepsza, a jakaś gorsza. Rolą instruktora jest stworzenie rodzicom możliwości wyboru takiej metody nauczania, która dla ich dziecka będzie najbardziej efektywna – mówi właściciel “Fali” Sławomir Wróblewski, który uczestniczył w wielu konferencjach oraz szkoleniach przeprowadzanych na całym świecie m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych, czy Niemczech.

Czego można się spodziewać po kilku tygodniowym/miesięcznym kursie?

Sławomir Wróblewski wyjaśnia, że kurs ma za zadanie nauczyć rodziców podstawowych ćwiczeń, które umożliwią wspólną i bezpieczną zabawę w wodzie. Jednakże niektórzy rodzice uważają, że po kilku tygodniach, bądź miesiącach zajęć, niemowlęta będą pływać kilkoma stylami – Po takim kursie dziecko nie stanie na słupku startowym i nie skoczy na główkę, by popłynąć delfinem. Niemowlak nie ma takiej koordynacji, a tym bardziej nie rozumie co się do niego mówi – wyjaśnia Wróblewski.

Jak wybrać szkołę i basen?

Wzrost liczby firm świadczących usługi z zakresu nauki pływania niemowląt spowodował, że wybór najlepszej szkoły nie jest prosty. Kluczową rolę odgrywa instruktor, który powinien posiadać specjalne przygotowanie do prowadzenia zajęć z niemowlętami, bądź małymi dziećmi. Zalecane jest, aby nauka pływania nie trwała dłużej niż 30 minut. Dzieci powinny być w tym samym wieku, by ćwiczenia były dostosowane do możliwości ruchowych wszystkich uczestników. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na liczebność grup, która nie powinna przekraczać 15 maluchów. Ważnym aspektem przy wyborze szkoły pływania jest również odpowiedni basen, w którym głębokość niecki powinna mierzyć około metra. Natomiast temperatura wody powinna wynosić 32 stopnie. Każdorazowo należy zwracać uwagę na czystość wszystkich powierzchni, od szatni, przez prysznice, po nabrzeża i dno niecek basenowych.

Jak przygotować się w domu do wizyty na basenie?

Niemowlęta można przygotowywać do pójścia na basen, gdy mają 4-8 tygodni. Przyzwyczajenie dziecka to pluskania, oblewania twarzy wodą, a także nurkowania spowoduje, że nie będzie miało problemów z zabawami w wodzie na basenie.

Wizyta u lekarza

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na basen powinieneś skonsultować się z lekarzem, czy Twoja pociecha nie ma przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach. Niemowlęta mogą rozpocząć swoją przygodę z pływaniem w basenie już od 3 miesiąca życia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto