18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planete + Doc Film Festival: Grand Prix dla Oppenheimera za film "Scena zbrodni"

Małgorzata Matuszewska
materiały prasowe organizatora
W niedzielę zakończył się 10. Planete + Doc Film Festival. Grand Prix marszałka województwa dolnośląskiego i 3 tys. euro nagrody otrzymał Joshua Oppenheimer za film "Scena zbrodni".

Nagrodę z rąk marszałka Jerzego Tutaja odebrał w imieniu laureata jego przyjaciel Andreas Dalsgaard, który przeczytał list od Oppenheimera.

"Próbowałem być z państwem, ale podczas pobytu w Helsinkach zjedliśmy z przyjacielem trujące grzyby sprzedawane w marketach z instrukcją, jak je gotować, żeby pozbyć się trucizny. Niestety, nie znamy języka fińskiego. Musieliśmy zostać 36 godzin w szpitalu na obserwacji. To absurdalne wydarzenie odebrało mi przyjemność przyjazdy do Wrocławia" - napisał w liście reżyser.

"Wyrastając w rodzinie, która uciekał przed Holocaustem nauczałem się, że trzeba zrobić wszystko, by te wydarzenia się nie powtórzyły. Zadnie "Nigdy więcej" zbyt często odczytujemy "Nigdy więcej nam", co ma opłakane konsekwencje. Musimy być świadomi, że mordercy nie są potworami, są ludźmi jak my i dlatego to wciąż dzieje się na nowo (…).
Potępiając innych tracimy ogląd rzeczywistości, w której zwykli ludzie zabiją zwykłych ludzi. Zastanówmy się jak nie zostać tymi złymi i jak uniknąć powtórki z przeszłości" - odczytał Dalsgarrd.

Oppenheimer dziękował również wielu anonimowym Indonezyjczykom, którzy nie mogli ujawnić swoich nazwisk w obawie o swoje życie. "Przez 8 lat byliście moimi przyjaciółmi i rodzina" - dodał.

Grand Prix przyznało jury w składzie Kinga Wołoszyn-Świerk, Stanisław Bereś i Paweł Jarodzki. - Film powala na kolana, odbiera sen i spokój ducha - uzasadnili.

Oppenheimer spędził osiem lat z "emerytowanymi" dowódcami brygad śmierci w Indonezji. Jego film łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego. W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację.

10. Planete + Doc Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Wrocławska odbyła się Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF). Podczas festiwalu pokazanych zostało 50 najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych.

Festiwal odbywał się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon, od 12 do 19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF). Projekcjom w obu miastach towarzyszyły debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady mistrzowskie i konferencje. W ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” w dniach 17-19 maja impreza odbyła się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto