Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Centralny [7 cudów Krakowa - nominacja]

Kini
Kini
Plac centralny jest środkiem Nowej Huty – XVIII dzielnicy Krakowa. Stanowi on jeden z głównych punktów przesiadkowych w tej części miasta. Jednocześnie to miejsce odpoczynku mieszkańców.

Plac Centralny nie stanowi ścisłego Centrum miasta. Dzięki temu to miejsce wypoczynku osób starszych oraz przestrzeń dla rozrywki dzieci. W 2004 roku Rada Miasta Krakowa przeznaczyła milion złotych na odświeżenie tego miejsca. Na środku placu wykonano deptak, posadzono nową zieleń, pojawiły się ławki, kosze na śmieci, stylowe ogrodzenia zieleni. Powróciły lampy kandelabrowe.

8 września 2004 roku radni z Rady Miasta Krakowa zmienili nazwę Placu, dodając do jego nazwy patrona - Ronalda Reagana. Początkowo planowano usunięcie z nazwy słowa "Centralny", ale działania Komitetu Obrony Nazwy Placu Centralnego, założonego przez radnych miasta i radnych nowohuckich dzielnic, ograniczyły zmianę do dodania patrona.

Trochę historii

Realizacja budowy placu Centralnego rozpoczęła się w 1949 roku. Autorami koncepcji architektonicznej byli Tadeusz Ptaszycki oraz Marta i Janusz Ingardenowie. Od strony południowej placu Centralnego brak jest jakichkolwiek zabudowań. Miał tam powstać teatr, a za nim, na Łąkach Nowohuckich - jezioro. Pomysł jednak nie doczekał się realizacji.

W latach siedemdziesiątych rozpoczęto budowę Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) w miejscu wcześniej wspomnianego teatru, który wybudowano w innym miejscu Nowej Huty. NCK miało być jednym z największych domów kultury w Polsce. Dziś pełni on bardzo ważną rolę w życiu dzielnicy. Odbywają się tam główne przedsięwzięcia kulturalne, nie tylko o tematyce Nowej Huty, ale całego Krakowa.

W czasach komunistycznych Śródmieście Nowej Huty zostało nazwane im. Józefa Stalina. Centrum miało być rdzeniem miasta, ośrodkiem życia politycznego ludności. Tam miały się znajdować najważniejsze placówki polityczne, administracyjne i kulturalne. To miejsce definiowało wyraz architektoniczny i polityczny miasta.

Wraz z odbywającymi się tu uroczystościami państwowymi, dla których dekorację stanowiły monumentalne gmachy, miał być narzędziem kształtującym oblicze nowej generacji obywateli.

Architektura

Charakterystycznymi elementami Placu Centralnego są arkady, pod którymi znajdują się sklepy. W Nowej Hucie widać także renesans i barok. Przykładem są choćby ogromne balkony przypominające renesansowe loggie, które są podparte na olbrzymich kolumnach, różnego rodzaju zdobienia zewnętrznych elewacji oraz arkadowe witryny sklepowe. Mówi się, że w "Hucie" można doskonale poczuć klimat czasów PRL-u. Wszystko dzięki zachowanym budynkom powstałym w latach 50-tych, które jednak dość mocno kontrastują ze współczesnymi zabudowaniami mieszkalnymi. Do dziś przybywają tu wycieczki zagranicznych turystów, którzy podziwiają architekturę, której nie zobaczyli by nigdzie indziej na świecie.

Wideo


Plac Centralny to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa.
Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Plac Centralny [7 cudów Krakowa - nominacja] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto