Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Wiktor Węcławski Cyberfotografia. Znakomita kwintesencja czterdziestu lat twórczości niezrównanego artysty.

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Wernisaż wystawy Cyberfotografia Piotra Wiktora Węcławskiego w świebodzińskim Muzeum Regionalnym
Wernisaż wystawy Cyberfotografia Piotra Wiktora Węcławskiego w świebodzińskim Muzeum Regionalnym Wiesław Zdanowicz
W piątek, 24 stycznia, w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie odbył się wernisaż wystawy Cyberfotografia Piotra Wiktora Węcławskiego, na który przybyli tłumnie miłośnicy fotografii artystycznej i sztuki na wysokim poziomie.

Cyberfotografia w Sali gotyckiej świebodzińskiego Muzeum

– Ta wystawa jest inna, różni się od tych, do których nas Pan Piotr przyzwyczaił, gdzie widzieliśmy artystyczne fotogramy osnute wokół jednego konkretnego tematu – przywitała zebranych Danuta Miliszewska, komisarz wystawy - Ta wystawa jest dosyć różnorodna. Ulubioną formą wypowiedzi artysty jest fotografia kreacyjna. Tutaj artysta pokazuje nam, jak w świadomy sposób operuje technologią cyfrową.

- Prezentujemy 43 fotogramy, prawie każdy z nich został nagrodzony, bądź wyróżniony na prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych. Wydawałoby się, że jest to fotografia trochę poza miejscem, poza czasem, bez odnośników do konkretnych miejsc. Tymczasem tak naprawdę jest to bardzo świebodzińska wystawa, ponieważ niemal każdy fotogram zawiera rozpoznawalne lokalne wątki – podkreśla D. Miliszewska.

Trwa głosowanie...

Co trzeba, żeby zrobić dobre zdjęcie?

Cyberfotografia w Sali gotyckiej świebodzińskiego Muzeum

- Nazwa „cyberfotografia” jest prawdopodobnie neologizmem mojego autorstwa, gdyż nigdzie nie spotkałem się z tym określeniem – tłumaczy Piotr Węclawski. - Cyber – kojarzy się nam z Internetem, z technologią cyfrową, cyberprzestrzenią, ale pochodzi też z greki – oznacza „kontrolę”. Ja dokonałem pełnej kontroli przestrzeni fotograficznej przy pomocy środków digitalnych z mojego komputera.

Moja osobista refleksja jest taka, że ten typ obrazowania fotograficznego już się wysypał. Największe tryumfy święcił na salonach około 2010 roku i ostatnia moja praca w tym stylu powstała w 2014 roku i rok później została nagrodzona na biennale w Saragossie

- podsumował Piotr Wiktor Węcławski.

- Jak powstaje taka fotografia? Dokonuje się jej przez redukowanie przestrzeni. Najbardziej klasycznym przykładem redukcji przestrzeni jest cykl stworzony na kanwie reportażu fotograficznego (powstałego na zamówienie tygodnika „Dzień za Dniem”– dop. red.) z występu na placu ratuszowym nowosolskiego teatru Terminus A Quo podczas Nocy Muzeów.

Zachęcamy do obejrzenia tej ekscytującej wystawy, która będzie dostępna do końca lutego w godzinach pracy Muzeum Regionalnego (Ratusz) w Świebodzinie

promo]1357;1;Polub nas na fb[/promo]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Piotr Wiktor Węcławski Cyberfotografia. Znakomita kwintesencja czterdziestu lat twórczości niezrównanego artysty. - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto