Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pies w lesie: aktualne przepisy. Czy można wyprowadzać pupila w parku narodowym? Czy musi mieć smycz i kaganiec? Za co grozi wysoki mandat?

Emil Hoff
Emil Hoff
Czy można wyprowadzać psa w lesie, parku narodowym czy rezerwacie? Czy zwierzę musi mieć smycz i kaganiec. Za co grozi właścicielowi psa mandat w wysokości do 5 tys. zł? Na te i więcej pytań odpowiadamy w poradniku: Pies w lesie - przepisy i porady na bezpieczny i legalny spacer z pupilem.
Czy można wyprowadzać psa w lesie, parku narodowym czy rezerwacie? Czy zwierzę musi mieć smycz i kaganiec. Za co grozi właścicielowi psa mandat w wysokości do 5 tys. zł? Na te i więcej pytań odpowiadamy w poradniku: Pies w lesie - przepisy i porady na bezpieczny i legalny spacer z pupilem. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Wycieczki do lasów to świetny sposób na relaks pod miastem, a już wycieczka z ukochanym psem to często spełnienie turystycznych marzeń. Ale co właściwie mówią przepisy? Czy można wyprowadzać psa w lesie, parku narodowym lub rezerwacie? Czy pies w lesie musi mieć smycz i kaganiec? Kto może wystawić właścicielowi psa mandat wysokości nawet 5 tys. zł? Na te i więcej pytań odpowiadamy w praktycznym przewodniku: „Pies w lesie. Przepisy, zasady i dobre praktyki”.

Spis treści

Pies w lesie, parku narodowym i rezerwacie. Czy w ogóle można chodzić z psem po lesie?

Wyprowadzanie psa to zajęcie zdrowe i pożyteczne – psu codzienny spacer jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego, a człowiekowi zapewnia ruch na świeżym powietrzu. Weekendowe wycieczki z czworonożnymi pupilami to często zabawa dla całej rodziny i okazja do zwiedzania okolicy.

Na dłuższe spacery szczególnie chętnie wybieramy lasy, zwłaszcza gdy dopisuje pogoda. Spacer po lesie pozwala na kontakt z przyrodą, relaks z daleka od miasta, oderwanie się od codziennych widoków, zapachów i wrażeń i wymianę ich na inne, bardziej naturalne.

Czy jednak można zabrać do lasu psa? Na szczęście według polskiego prawodawstwa właściciele psów mogą chodzić ze swoimi pupilami na spacery do lasu, chociaż na określonych zasadach.

Dla psów dostępne są zarówno zwykłe lasy, jak i parki narodowe i rezerwaty, z wyjątkiem rezerwatów ścisłych (zakaz nie dotyczy jednak psów asystujących np. osobom niepełnosprawnym).

Niektóre parki narodowe dopuszczają spacery z psami wzdłuż określonych ścieżek. Zasady dotyczące wyprowadzania psa w lesie na terenie danego nadleśnictwa czy parku narodowego zawsze można – i należy – sprawdzić w regulaminie, często opublikowanym online, przed zaplanowaniem wycieczki.

Właściciel psa odpowiada zarówno za jego bezpieczeństwo w czasie spaceru, jak i szkody, które może spowodować pupil puszczony luzem.
Właściciel psa odpowiada zarówno za jego bezpieczeństwo w czasie spaceru, jak i szkody, które może spowodować pupil puszczony luzem. Dariusz Gdesz / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Podróż ze zwierzęciem. Jak przygotować pupila do wycieczki po krajach Unii Europejskiej?

Pies w lesie – przepisy prawne. Jak uniknąć 5 tys. zł mandatu?

Na jakich zasadach pies może być wyprowadzany w lesie? Każdy właściciel psa powinien znać odpowiednie przepisy, bo za ich złamanie grozi mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł.
Zasady wyprowadzania psa w lasach określa kilka aktów prawnych: Ustawa o lasach, Ustawa o ochronie zwierząt i Kodeks wykroczeń.

Jak legalnie wyprowadzać psa w lesie? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze zasady.

Czy pies może biegać bez smyczy w lesie?

Nie. Pies w lesie powinien być wyprowadzany na smyczy. Smycz ma zapewnić ochronę leśnym zwierzętom i samemu psu.

Las nie jest naturalnym środowiskiem naszych domowych pupili i puszczone luzem psy mogą rzucić się w pogoń za wypatrzonym lub wywęszonym zwierzęciem – to ich naturalny instynkt. Czasem nawet dobrze wytrenowane zwierzęta pod wpływem natłoku bodźców leśnych mogą nie reagować na komendy swego właściciela.

W lesie pies może ulec instynktowi pogoni i rzucić się w pościg za zwierzyną. W ten sposób naraża na niebezpieczeństwo leśne zwierzęta i samego sieb
W lesie pies może ulec instynktowi pogoni i rzucić się w pościg za zwierzyną. W ten sposób naraża na niebezpieczeństwo leśne zwierzęta i samego siebie. Piotr Krzyzanowsk / Polska Press Grupa, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nocleg w lesie - czy jest legalny? Gdzie można nocować w lesie i jak się przygotować? Praktyczny poradnik na weekend

Zagrożenia dla psa w lesie

Smycz pozwala uniknąć wielu zagrożeń, które mogą w lesie czyhać na psa, a także nieprzyjemności, które spotkają właściciela czworonoga, jeśli narobi szkód.

 • Kiedy pies rzuci się w pogoń np. za zającem czy sarną, może ją zagryźć lub śmiertelnie wystraszyć. Za szkody wyrządzone przez psa zwierzętom leśnym odpowiada jego właściciel.
 • Same zwierzęta też mogą stanowić zagrożenie dla psa. W lesie nasz pupil może napotkać np. wilka czy niedźwiedzia, albo lochę dzika, broniącą swoich młodych. Drapieżniki i agresywne zwierzęta mogą wyrządzić krzywdę psu.
 • Dodatkowym niebezpieczeństwem dla psa mogą być np. rozstawione w lesie wnyki, a także samochody jadące po drogach, na które pies może nagle wyskoczyć spomiędzy drzew w pogoni za zającem.

Właściciel ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo swojego psa, dlatego powinien zapewnić sobie pełną kontrolę nad czworonogiem w czasie leśnego spaceru. Narzędziem tej kontroli jest odpowiednia smycz.

Czytaj też: Warszawa na weekend: atrakcje lasów wokół stolicy. TOP 10 najciekawszych miejsc i tras spacerowych. Gdzie leży mazowiecki kopiec Kościuszki?

Mandat za psa bez smyczy w lesie

Art. 15 pkt 16 Ustawy o ochronie zwierząt stwierdza, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Art. 30 ust. 1 pkt 13 Ustawy o lasach także zabrania „puszczania psów luzem”. Art. 166 Kodeksu wykroczeń stwierdza, że za puszczanie psa luzem w lesie można dostać mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Mandat może wystawić leśnik, strażnik leśny lub inna osoba uprawniona. Pies wcale nie musi wyrządzić żadnej szkody, by jego właściciel dostał mandat – wystarczy, że zwierzę biegało po lesie bez smyczy.

Jak łatwo się zorientować, przepisy prawne nie precyzują, że to właśnie smycz jest wymagana w czasie wyprowadzania psa po lesie, a jedynie zabraniają „puszczania luzem” naszego czworonoga. W praktyce jednak większość prawników zgadza się, że w przepisach chodzi przede wszystkim o smycz, choć małe psy być może wolno nosić po lesie w specjalnych torbach spacerowych.
Nie warto jednak ryzykować. Należy przyjąć, że pies w lesie powinien spacerować na odpowiedniej smyczy.

Pies w lesie powinien być wyprowadzany na smyczy. Przepisy mówią, że wyprowadzanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem, za które grozi upomnienie lub
Pies w lesie powinien być wyprowadzany na smyczy. Przepisy mówią, że wyprowadzanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem, za które grozi upomnienie lub mandat. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Góry z psem. Gdzie można iść na trekking z psem? Lista miejsc w polskich górach: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Sudety, Góry Świętokrzyskie

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Czy pies w lesie musi mieć kaganiec?

Przepisy nie wymagają, by pies spacerujący po lesie miał kaganiec. Opiekun psa ponosi jednak pełną odpowiedzialność za szkody, jakie wywoła jego zwierzę. Jeśli więc pies należy do rasy potencjalnie agresywnej, należy zapobiec wszelkim nieprzyjemnym wypadkom i być może dobrym pomysłem będzie założenie psu kagańca na wycieczkę do lasu.

Pies w lesie – inne zasady wyprowadzania pupili

 • Pies wyprowadzany w lesie zawsze powinien mieć u obroży adresownik z imieniem i numerem telefonu swojego właściciela. W ten sposób łatwiej będzie zwrócić zwierzę opiekunowi, jeśli pies zgubi się w lesie.
 • Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy chcemy biegać lub jeździć na rowerze w towarzystwie psa, zwierzę powinno mieć odpowiednią smycz z amortyzatorami.
 • Z uwagi na ryzyko kleszczy dobrze też założyć psu na wycieczkę do lasu specjalną obrożę przeciwkleszczową lub zastosować inny środek ochronny.
 • Spacer po lesie może psa zmęczyć, dlatego właściciel powinien zabrać na wycieczkę wodę dla swojego pupila i miskę (lub odpowiednią butelkę), z której można będzie go napoić.
Przepisy regulujące spacerowanie z psem po lesie dotyczą zarówno psów dużych, jak i małych. Rozmiar pupila nie ma znaczenia - nawet niewielki piesek
Przepisy regulujące spacerowanie z psem po lesie dotyczą zarówno psów dużych, jak i małych. Rozmiar pupila nie ma znaczenia - nawet niewielki piesek może zarówno zaszkodzić leśnym zwierzętom, jak i narazić się w lesie na niebezpieczeństwo. Szymon Starnawski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Dolny Śląsk na spacer: 17 pomysłów na pełne atrakcji wycieczki do lasów koło Wrocławia. Gdzie spotkasz Strażnika Wieczności?

Co robić, gdy spotkamy w lesie agresywnego psa?

Co należy zrobić w przypadku, gdy podczas spaceru po lesie sami napotkamy na drodze puszczonego luzem psa? Poniżej najważniejsze wskazówki bezpieczeństwa:

 • Nie patrz psu w oczy, bo może to potraktować jako wyraz wyzwania i agresji
 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogłyby skłonić psa do ataku
 • Stój w miejscu i poczekaj – pies może się zniechęcić i odejść
 • Jeśli pies jest agresywny, wezwij pomoc telefonicznie
 • W razie ataku – skul się na ziemi, chroń twarz i gardło

Lasy Państwowe podpowiadają: jak przygotować psa do lasu?

Lasy Państwowe przygotowały infografikę dla właścicieli psów, którzy planują wycieczki do lasu ze swoimi czworonogami:

Lasy Państwowe opublikowały infografikę, podpowiadającą turystom, jak należy przygotować psa do wycieczki po lesie.
Lasy Państwowe opublikowały infografikę, podpowiadającą turystom, jak należy przygotować psa do wycieczki po lesie. Polska Grupa Infograficzna dla Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych

Źródło: lasy.gov.pl

Czytaj też: Weekend w lesie na Podkarpaciu. Las Medialny, jodła-rekordzistka, ulubiona polana Jana Pawła II i inne atrakcje w lasach blisko Rzeszowa

Jak zachować się w lesie i parku narodowym – podstawowe zasady

Poniżej przypominamy zasady zachowania w lasach, parkach narodowych i rezerwatach.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pies w lesie: aktualne przepisy. Czy można wyprowadzać pupila w parku narodowym? Czy musi mieć smycz i kaganiec? Za co grozi wysoki mandat? - Strona Podróży

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto