Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pies u fryzjera. Nie każdy do strzyżenia, każdy do czesania

Małgorzata Romanowska
Pies u fryzjera. nie każdy do strzyżenia, każdy do czesania
Pies u fryzjera. nie każdy do strzyżenia, każdy do czesania FOT. 123RF
Wielu właścicieli psów staje właśnie przed dylematem, czy w oczekiwaniu na upały powinni zaprowadzić zwierzę do psiego fryzjera. W upalne dni - a takie lato zapowiadają synoptycy - sierść ma rzeczywiście duże znaczenie.

Z jednej strony - jej grubość uprzykrza zwierzęciu życie, z drugiej - trzeba pamiętać, że sierść w pewnym stopniu chroni przed słońcem. Dlatego nawet w największe upały nie należy strzyc psa do skóry. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia lub nawet poparzenia.

Dobrze utrzymana psia sierść stanowi barierę ochronną, jest „izolacją” pomiędzy ciałem psa a czynnikami zewnętrznymi. Zimą - chroni przed zimnem i utrzymuje temperaturę, latem - nie przepuszcza gorącego powietrza do psiej skóry i ją izoluje.

Psy, mające sierść z pojedynczą wartwą włosów (np. pudle, yorki, maltańczyki), trzeba strzyc, ale powinno się zostawić włos o długości ok. 7 mm - nie krótsze! Trzeba przy tym pamiętać, że im sierść jest rzadsza i delikatniejsza, tym musi być dłuższa.

Zbyt krótko nie można także strzyć psów o podwójnej sierści, nie mówiąc już o ich goleniu. Na podwójną sierść składa się włos okrywowy, chroniący przed śniegiem, wodą, słońcem oraz podszerstek, który przylega do skóry i ogrzewa psa. Zimą podszerstek jest bardzo gęsty i izoluje psa od zimna, ale latem pies powinien go wygubić i pozostawić tylko włos okrywowy, który jest przewiewny i ma chronić zwierzę przed słońcem i izolować.

Ogolenie lub zbyt krótkie obcięcie sierści może bardzo zaszkodzić. Jako pierwszy odrasta podszerstek, miesza się więc z włosem okrywowym, przez co nadmiernie grzeje psa. A odrastający włos okrywowy zmienia swoją strukturę, bo zaczyna się kręcić i blokuje wymianę powietrza. Połączenie tego z blokującym ciepło podszerstkiem sprawi, że pies będzie nadmiernie się nagrzewał bez możliwości naturalnego schłodzenia.

W przypadku podwójnej sierści wystarczy więc lekko przystrzyc dłuższe włosy (np. w pachwinach i na brzuchu). Podstawowym sposobem pielęgnacji jest trymowanie, czyli wyczesywanie sierści, tak by usunąć podszerstek.

Warto wiedzieć, że psy północne typu syberian husky czy alaskan malamut, wcale nie czują się latem gorzej niż pozostałe rasy. Ich sierść pełni nie tylko rolę izolatora przed zimnem, ale także skutecznie izoluje przed wysokimi temperaturami, czyli letnim upałem. Dlatego latem należy takiego psa dobrze i regularnie szczotkować.

Czesanie i szczotkowanie nie tylko pozwala utrzymać sierść niesplątaną, ale także pozwala usuwać brud oraz martwy naskórek i martwą sierść oraz dpowiednio dotlenia skórę.

Podobnie należy postępować z innymi rasami psów z długą i gęstą sierścią - np. nowofundlandy, charty itp.

Partnerami artykułu są:
- Podaj Łapę Gabinet Weterynaryjny Joanna Sitkiewicz oraz Salon Psiej i Kociej Urody
- Monika Radziejewska Psi Salon "Majka"
- Danuta Czarnecka Pupil Salon Psiej Urody

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto