Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy sklep socjalny we Wrocławiu. Kto i za ile będzie mógł w nim kupować?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Sklepy socjalne mogą też liczyć na wsparcie producentów i dystrybutorów i przez to, duże upusty.
Sklepy socjalne mogą też liczyć na wsparcie producentów i dystrybutorów i przez to, duże upusty. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
We Wrocławiu niedługo otworzy się sklep socjalny z tanimi produktami pierwszej potrzeby. To nowe miejsce wychodzi naprzeciw losowi osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.

Przypomnijmy, że pierwszy sklep socjalny na Dolnym Śląsku otwarto w Legnicy, w marcu 2021 roku.

Sklep we Wrocławiu powstaje z inicjatywy miejskich radnych, Agaty Gwadery-Urlep i Marty Kozłowskiej. Po ich interpelacji, miasto na realizację marketu przekazało lokal położony przy ul. Sądowej 14. W tej chwili trwa remont pomieszczeń, organizowany jest towar, regały, lodówki. Jego prowadzeniem zajmuje się legnicka Fundacja ESPA wraz z lokalnym partnerem - Wrocławskim Forum Kobiet.

- Radne z Wrocławia odwiedziły Legnicę i zainspirowały się tym co robimy. Miasto poprosiło nas jako fundację o pomoc w otwarciu sklepu socjalnego. Ostatecznie pomysł udało się zamienić w działania. Sklep ma być przeznaczony dla osób pod opieką MOPS, osób o niskich dochodach, rodzin zastępczych, osób z rodzinnych domów dziecka. Stopniowo będziemy dodawać także seniorów, miejsce z czasem będzie otwierać się na nowe grupy społeczne - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Norbert Palimąka, prezes Fundacji ESPA.

Aby zrobić zakupy konieczne jest posiadanie karty klienta, którą wyrobić można w sklepie, na miejscu. Otrzymuje się ją po okazaniu oświadczenia lub zaświadczenia o niskich dochodach wydawanego przez MOPS lub po odpowiednim skierowaniu od jednej z organizacji z którą współpracuje Fundacja ESPA. Karta jest imienna i działa podobnie do karty lojalnościowej w komercyjnych marketach.

W sklepie będzie można zakupić: nabiał, pieczywo, wędliny, warzywa, owoce, podstawowe artykuły higieniczne i środki czystości. Ceny produktów pierwszej potrzeby mogą być o 50-80 proc. niższe niż w popularnych dyskontach. Niższe ceny generują najczęściej końcówki serii czy krótki termin przydatności do spożycia. Ale sklepy socjalne mogą też liczyć na wsparcie producentów i dystrybutorów i przez to, duże upusty. Otwarcie sklepu planowane jest na początek listopada, po zakończeniu niezbędnych prac przygotowawczych.

- Na początek wprowadzamy limit zakupów do 100 zł, aby nie okazało się że ktoś wykorzystuje sklep do masowych zakupów po cenach hurtowych i sprzedaży produktów dalej, już po regularnych stawkach – dodaje Norbert Palimąka.

Jednocześnie prezes Fundacji ESPA apeluje do producentów i dystrybutorów o przekazywanie produktów. Ci mogą zgłaszać się i oferować swoje towary w sklepach zorganizowanych w Legnicy, we Wrocławiu oraz Bielawie.

Sklep socjalny otworzy się w listopadzie tutaj:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto