Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy na Dolnym Śląsku Dom Opieki Wytchnieniowej powstał w Żmigrodzie koło Wrocławia

r
materiały prasowe hospicjum
Z końcem roku zostaną przyjęci pierwsi pacjenci. Zmodernizowany budynek znajdujący się na terenie Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, a urządzone wnętrza mają zapewnić komfortowy i domowy pobyt.

Projekt jest realizowany przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Zapewnienia całodobową opiekę wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska nosi nazwę „Amor Vincit Omnia “ i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Priorytetem było stworzenie przyjaznych, profesjonalnych i komfortowych warunków pobytu dla osób wymagających szczególnej opieki, a także zapewnienie ich rodzinom możliwości znalezienia wytchnienia w sprawowaniu nad nimi pieczy.

Jednocześnie w Domu Opieki Wytchnieniowej będzie mogło przebywać 4 pacjentów przewlekle, nieuleczalnie chorych w wieku od kilku miesięcy do młodzieży dorosłej tj. 26 roku życia. Do ich dyspozycji będą 2 pokoje, kuchnia i łazienka. Podopieczni będą przyjeżdżać na kilka dni lub tygodni w zależności od potrzeb rodziców.

Powstanie Domu Opieki Wytchnieniowej było możliwe dzięki środkom zewnętrznym oraz dzięki zaangażowaniu środków z budżetu powiatu trzebnickiego. Projekt został zrealizowany dzięki zaangażowaniu i determinacji Prezesa Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci Beaty Hernik-Janiszewskiej oraz starosty powiatu trzebnickiego Małgorzaty Matusiak.

- Jako najstarsze w naszym województwie Hospicjum dla Dzieci jesteśmy zorientowani w troskach i potrzebach dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore oraz ich rodzin - mówi prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci Beata Hernik-Janiszewska. - Każdy z nas potrzebuje chwili relaksu, odskoczni od codzienności, złapania równowagi psychicznej, a tym bardziej w takiej potrzebie są rodzice opiekujący się dziecku chorym 24h na dobę. Trwanie w permanentnej gotowości i stresie obciąża zdrowie psychiczne matek i ojców dzieci będących w opiece paliatywnej. Z miłości do dziecka jeden z rodziców rezygnuje z pracy i własnego życia, głównie są to kobiety. Nierzadko samotna matka ma pod opieką również zdrowe dzieci, które potrzebują troski, a w obecnych czasach (covidowych) również wspierania w nauce zdalnej. Z uwagi na korzystanie przez rodziców dzieci chorych z tego typu placówek w innych województwach (podkarpackim, lubelskim czy łódzkim) postanowiliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność stworzenia bezpiecznego miejsca, dzięki któremu rodzice będą mogli złapać przysłowiowy oddech. Nie byłoby to możliwe bez rozumienia powyższego problemu oraz skutecznej współpracy Starostwa Powiatowego Trzebnicy oraz środków finansowych wyłożonych na remont budynku. Miejsce to zaadaptowaliśmy na Dom Opieki Wytchnieniowej, do którego zapraszamy dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore oraz wszystkich ich rodziców, którzy potrzebują chwili dla siebie - dodaje.

Szczegóły rekrutacji dzieci: https://hospicjum.wroc.pl/jak-pomagamy/opieka-wytchnieniowa-amor-vincit-omnia

- Dom Opieki Wytchnieniowej to miejsce szczególnie potrzebne nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Dlatego nie wahaliśmy się ani chwili podejmując decyzję o utworzeniu miejsca zapewniającego opiekę wytchnieniową dzieciom i ich rodzinom. Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Fundacją Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci i dzięki temu miejsce zostało w pełni przygotowane do przyjmowania pacjentów.
Pomimo rozwijającego się systemu opieki nad osobami zależnymi, to często członkowie rodziny są zobowiązani do całodobowej opieki. To oni w trosce o dobro bliskich często rezygnują z pracy, by cały swój czas poświęcić choremu. Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie takich miejsc jak to, które powstaje w Żmigrodzie, gdzie rodziny będą mogły podczas przebywania dzieci pod wykwalifikowaną opieką, pozałatwiać sprawy, lub zwyczajnie odpocząć. Ten wyjątkowy projekt, który właśnie zrealizowaliśmy zapoczątkuje powstanie kolejnych ważnych społecznie zadań - mówi Małgorzata Matusiak, starosta powiatu trzebnickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto