MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Picasso, striptiz i Hala Ludowa

(msz)
Piotr Łazarkiewicz wyreżyseruje film o symbolu Wrocławia Zapaliłem się do tego projektu. Mam do Hali Ludowej duży sentyment. Tam w latach 70. chodziłem na koncerty Jazzu nad Odrą, oglądałem spektakle Teatru Otwartego.

Piotr Łazarkiewicz wyreżyseruje film o symbolu Wrocławia
Zapaliłem się do tego projektu. Mam do Hali Ludowej duży sentyment. Tam w latach 70. chodziłem na koncerty Jazzu nad Odrą, oglądałem spektakle Teatru Otwartego. Tam w kinie Gigant na „Francuskim łączniku” po raz pierwszy pocałowałem swoją narzeczoną – opowiada Piotr Łazarkiewicz, reżyser „Odjazdu” i „Pory na czarownice”. Fabularyzowany dokument o Hali wyprodukuje wrocławska firma ADZ. Zdaniem Łazarkiewicza historia tej budowli jest pełna paradoksów. Jedni nazywają projekt Maksa Berga dziełem sztuki, inni – architektonicznym koszmarem. Hala powstała w 1913 r., kiedy Wrocław był jeszcze niemiecki. Wielbiciele porównywali ją do babilońskich budowli sakralnych. 20 maja książę Fryderyk Wilhelm otworzył tam Wystawę Stulecia.
Potem Hala musiała wysłuchiwać tyrad Hitlera, a po wojnie przyszła kolej na komunistów. Gościła też słynną Wystawę Ziem Odzyskanych i Kongres Intelektualistów z Picassem na czele. – Czas płynie. Chcę pokazać, jak historia kraju i świata przetaczała się przez Halę – mówi reżyser.
W filmie pojawi się też opowieść o wrocławskiej wytwórni filmowej, gdzie Łazarkiewicz kręcił pierwsze filmy, m.in. współpracował z Agnieszką Holland (siostrą jego żony, Magdy Łazarkiewicz – red.) przy „Kobiecie samotnej”. W latach 70. autor „Odjazdu” studiował we Wrocławiu polonistykę. – To były niezwykłe czasy. Pamiętam, jak kiedyś z kolegami postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda dancing z prawdziwego zdarzenia. Poszliśmy do kawiarni, która mieściła się przy Hali Ludowej. Było strasznie nudno, jacyś panowie w garniturach na delegacji i do tego jeszcze striptiz – wspomina reżyser.
Zdjęcia do filmu miały rozpocząć się w maju. – Niestety projekt nieco się przesunie, bo czekamy jeszcze na dotacje – mówi Zbigniew Grabowski z ADZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto