Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Photoday w EIT+ i Humanitarium [ZAPISY]

Redakcja
W sobotę (15 października) o godz. 11.15 zapraszamy Was z aparatami do kampusu EIT+ na Praczach Odrzańskich. Będzie okazja sprawdzić, jak Wrocławskie Centrum Badań zmieniło się po sześciu latach od naszego poprzedniego Photodaya. A zmieniło się bardzo. Uwaga, liczba miejsc ograniczona.


Photoday to bezpłatny plener dla miłośników historii Wrocławia i fotografii. Na swoim koncie mamy już 25 takich akcji. Fotografowaliśmy wspólnie m. in. Halę Stulecia, Dworzec Główny przed remontem, zakłady Hydral, zajezdnie tramwajowe czy Teatr Lalek. Byliśmy też kilka lat temu we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, które od tego czasu rozrosło się i zmieniło swoje oblicze.

Dziś w laboratoriach Kampusu Pracze łączy się naukę z nowymi technologiami, dzięki którym rozwija się nowoczesny biznes. Centrum jednoczy kreatywnych ludzi ze świata nauki, innowacyjnego biznesu i regionalnej administracji. Przemysł medyczny, kosmetyczny, motoryzacyjny, elektronika czy budowa nowoczesnych maszyn, to przykładowe obszary produkcji wspierane przez zespoły badawcze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

EIT+
Łukasz Giza

Trochę historii

Na początku XX w. powstał tu Zakład dla Ubogich i Nieuleczalnie Chorych. Pierwszą koncepcję opracował Richard Plüddemann – miejski radca budowlany (wśród jego dzieł są: budynek Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szajnochy, budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przy ul. Prusa, Most Zwierzyniecki czy Hala Targowa) z architektem Karlem Klimmem. Zakład składał się z domów mieszkalnych dla kobiet i mężczyzn oraz szpitala. Miał być samowystarczalny, więc zbudowano tu także zegarową wieżę ciśnień, pralnię, jadalnię, kotłownię oraz salę spotkań i modlitw pensjonariuszy, wzniesiono stajnie, magazyn strażacki z lodownią, gazownię oraz kostnicę.

Projekt pokazywany był na wystawie w Dreźnie w 1901 r. Budowę zakładu ukończono rok później. Naczelny lekarz przytułku pisał: "Próbujemy wychować mieszkańców dla pracy i zachęcać przez ofiarowywanie żywności, napojów i wynagrodzeń". Przyjmowano tu chorych (m.in. psychicznie) oraz ludzi ubogich, nieporadnych życiowo, bezdomnych i alkoholików.

EIT+
Łukasz Giza

W 1912 r. Max Berg (architekt m. in. Hali Stulecia), przy udziale Georga Müllera, zaprojektował tu szpital dla kobiet chorych na epilepsję (dziś budynek nr 6). W 1914 r. Zakład zapewniał opiekę 934 osobom. Po I wojnie światowej Breslau groziła epidemia gruźlicy, dlatego to właśnie tu powstało izolatorium dla chorych. W latach 40. kompleks na Praczach zamieniono na szpital wojskowy, a po zdobyciu twierdzy Breslau przejęła go na dwa lata Armia Czerwona. Do dziś zachowały się na murach napisy cyrylicą (budynek nr 5). Później powstała tu Szkoła Przysposobienia Przemysłowego, a w latach 50. Zespół Szkół Rolniczych.

W 1963 r. podczas epidemii czarnej ospy w budynkach szkół znalazły się izolatki dla chorych. Miejsca kwarantanny strzegła policja. W ciągu 47 dni zachorowało w sumie 99 osób, siedem z nich zmarło. Ostatnia z tutejszych szkół została zamknięta w 2007 r. Obecnie kompleks należy do Wrocławskego Centrum Badań EIT+ Sp z o.o., a zespół budynków jest wpisany do rejestru zabytków Wrocławia.

Jak będzie wyglądał Photoday?

Spotykamy się w sobotę, 15 października o godz. 11.15 przy ul. Stabłowickiej 147, przy budynku nr 1 (ten z wieżą zegarową). Tu zbierzemy od Was oświadczenia, zrobimy sobie wspólne zdjęcie i rozpoczniemy plener.

Wstępny plan zwiedzania:
Zaczniemy od budynku nr 1: obejdziemy z zewnątrz wieżę zegarową, zobaczymy dziedziniec, lodownię i rotundę (do tych wnętrz będziemy wchodzić w małych grupach, w kaskach). Zobaczymy też laboratorium krystalografii. Później obejdziemy z zewnątrz budynek nr 2 i wejdziemy do środka budynku nr 3, zobaczymy dziedziniec i widok z ostatniego piętra. Potem wejdziemy do budynku nr 4 i na jego taras.

Zwiedzimy też bezpłatnie pobliskie Humanitarium i wystawę pt. „Odnawialne Źródła Energii”. Ekspozycja ma formę interaktywnych eksponatów oraz multimediów i pokazuje korzyści płynące z rozwoju energetyki odnawialnej. Dostarcza mnóstwo zabawy, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Każdy zwiedzający może oświetlić energią słoneczną stolicę Dolnego Śląska, wysłać rakietę kosmiczną napędzaną wodorem w misję specjalną, wyprodukować energię elektryczną siłą własnych mięśni i użyć energii sprężonego powietrza do ułożenia fryzury.

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj.

Dodatkowo w godz. od 11.45 do 12.15 będzie można wejść do sali konferencyjnej z pięknie zdobionym sufitem, w której w tym dniu będzie się odbywać konferencja naukowa "Człowiek antropocenu" (szczegóły tutaj ). Wstęp wolny.

Plener zakończy się ok. godz. 14.30. Więcej szczegółów wkrótce.

Photoday w EIT+ i Humanitarium [zapisy]

Liczba uczestników jest ograniczona. Żeby wziąć udział w Photodayu, trzeba wysłać maila ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz najlepiej z podpisanym i zeskanowanym oświadczeniem (patrz link poniżej) na adres: [email protected]. W tytule maila wpiszcie "PHOTODAY EIT". Kto pierwszy, ten lepszy.

Jak dojechać do EIT+?

Tuż przy kampusie znajduje się stacja kolejowa Wrocław Pracze, pociąg z Dworca Głównego jedzie tu - według rozkładu - 17 minut. Na ul. Stabłowicką z pl. Jana Pawła II dojeżdżają autobusy 103, najlepiej wysiąść na przystanku "Pracze Stacja kolejowa".

Co po Photodayu?

Po Photodayu pochwalcie się swoimi zdjęciami na stronie wroclaw.naszemiasto.pl i w gazecie. Podeślijcie je na adres [email protected] z dopiskiem "Photoday EIT ZDJECIA". Zorganizujemy też konkurs na naciekawsze fotografie. Być może te najlepsze uda się pokazać na planowanej przez naszemiasto.pl ogólnopolskiej wystawie. Szczegóły wkrótce.

Do zobaczenia w EIT+!

EIT+

Akcja "Wrocław. Zdjęcie dnia"

Naszym Photodayowiczom przypominamy również o innej akcji portalu Wroclaw.Naszemiasto.pl. Miesiąc temu zaprosiliśmy Was do udziału w fotograficznej zabawie "Wrocław. Zdjęcie dnia". Chodzi o to, by piękna dopatrywać się w codzienności naszego miasta - możecie nam przesłać swoje fotografie, wykonane we Wrocławiu lub przedstawiające Wrocław, a my pokażemy je jako "zdjęcie dnia" na czołówce portalu. Pokażcie nam, co Was zachwyca we Wrocławiu na co dzień - więcej o akcji przeczytasz tutaj .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto