Patryk Banaszewski z klubu Start Grudziądz dźwignął srebro!

Sławomir Wojciechowski [email protected]
Patryk Banaszewski w stolicy przegrał tylko ze starszym o rok Danielem Bajerem z Tarpana Mrocza Fot. nadesłane
Sztangista Startu Grudziądz Patryk Banaszewski został w Warszawie młodzieżowym mistrzem kraju w kategorii 77 kg.

49. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów odbyły się w kompleksie wystawowym EXPO XXI w Warszawie. O medale rywalizowali zawodnicy i zawodniczki do 23 lat, z 39 klubów. Wśród nich był wychowanek MKS „Start” Grudziądz Patryk Banaszewski, który startował w kategorii 77 kg. Miał ośmiu konkurentów z Łukowa, Częstochowy, Wrocławia, Gołańcza, Sędziszowa Małopolskiego i Ostrowa Mazowieckiego.

Grudziądzanin spisał się znakomicie zdobywając srebrny medal. W dwuboju uzyskał 277 kilogramy, z czego 127 kg w rwaniu i 150 kg w podrzucie. Banaszewski jako jeden z dwóch zawodników zaliczył wszystkie sześć prób. Najlepsze wyniki uzyskiwał w ostatnich podejściach.

- Jest to duży sukces Patryka oraz jego trenera Mariusza Sułeckiego - podkreśla Kazimierz Kiczyński, prezes Startu Grudziądz. - Dodać należy, że w ubiegłym roku zawodnik ten zdobył dla naszego klubu brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów.

Banaszewski w stolicy przegrał jedynie ze sztangistą Tarpana Mrocza Danielem Bajerem, który w dwuboju uzyskał 313 kg (143 + 170 kg). Brąz zdobył Łukasz Ławecki (Orlęta Łuków) - 268 kg (120 +148 kg).

Wyniki: 1. Daniel Bajer (Tarpan Mrocza) - 313 kg w dwuboju, 2. Patryk Banaszewski (Start Grudziądz) - 277 kg, 3. Łukasz Ławecki (Orlęta Łuków) - 268 kg, 4. Błażej Grela (AZS AJD Częstochowa) - 256 kg, 5. Przemysław Chojnacki (Zamek Gołańcz) - 243, 6. Maksymilian Rusowski (Talent Wrocław) - 232 kg, 7. Karol Zając (Talent Wrocław) - 232 kg), 8. Dominik Mikołajczyk (UOLKA Ostrów Maz.) - 220 kg, 9. Mariusz Brito (Lechia Sędziszów Młp.) - 170 kg.
Klasyfikacja klubowa: 1. 1 UKS Talent Wrocław DSL 68 36 104 (68 kobiety + 36 mężczyźni), 2. CWZS Zawisza Bydgoszcz - 91 pkt (0 + 91 ), 3. KPC Górnik Polkowice - 87 (50 + 37), 18. MGLKS Tarpan Mrocza - 25 pkt (0 + 25), 22. Start Grudziądz - 21 pkt (0 +21).

Start utrzymał się

Fanom podnoszenia ciężarów winni jesteśmy końcowe rozstrzygnięcia Drużynowych Mistrzostw Polski. Jak informowaliśmy we wrześniu Start Grudziądz w rundzie zasadniczej zajął 4. miejsce w grupie „A” ekstraklasy. I miał walczyć o utrzymanie w niej z najsłabszą ekipą grupy „B” AZS AJD Częstochowa. Ten jednak nie przystąpił do kluczowego meczu o 7. miejsce, więc grudziądzki klub zachował statut ekstraklasowca.

Finałowy turniej Ekstraklasy DMP Mężczyzn 2016 odbył się w Opolu. Rozegrano jedynie mecze o medale, bo także do skutku nie doszedł pojedynek o 5. miejsce CLKS Mazovia Ciechanów - ŁKS Orlęta Łuków (zrezygnował z walki). Po raz 24 mistrzem Polski zostali Budowlani Opole, którzy w finale zwyciężyli Tarpana Mrocza 2172,75 do 1949,0 pkt.

Końcowa klasyfikacja: 1 KS Budowlani Opole, 2. MGLKS Tapran Mrocza, 3. KPC Górnik Polkowice, 4. UKS Impuls Warszawa, 5. CLKS Mazovia Ciechanów, 6. ŁKS Orlęta Łuków, 7 MKS Start Grudziądz, 8. AZS AJD Częstochowa (spadek). Awans z I ligi uzyskał LKS Budowlani-Całus Nowy Tomyśl.