Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parlament studentów PWr: Nie dla Deklaracji Pawłowickiej

Redakcja
Z głębokim żalem i zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o przyjęciu przez rektorów wybranych uczelni wyższych Wrocławia Deklaracji Pawłowickiej - piszą w liście otwartym przedstawiciele Parlamentu Studentów PWr.

Mowa o tzw. Deklaracji Pawłowickiej, którą 2 lutego podpisały wrocławskie uczelnie wyższe. Do inicjatywy dołączyły: Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski. W gronie sygnatariuszy nie znaleźli się przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

- Deklaracja zakłada dostosowanie wrocławskich uczelni do standardów zachodnich i możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań. Wspólne działania oznaczają również podniesienie poziomu kształcenia - tłumaczyła w rozmowie z MM Wrocław Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego, na którym powstał pomysł federacji uczelni.

Rektor Politechniki Wrocławskiej nie został zaproszony na pierwsze spotkanie pomysłodawców projektu. Oświadczenie w sprawie ewentualnego przystąpienia do tego projektu PWr wystosowali również byli rektorzy tej uczelni. Napisali w nim, że "są przeciwni włączaniu się Politechniki do tej niejasnej inicjatywy integracyjnej"...

Teraz swoje zdanie na ten temat przedstawił Zarząd Parlamentu Studentów Politechniki Wrocławskiej w liście otwartym, zamieszczonym na stronie uczelni, skierowanym do rektora Tadeusza Więckowskiego.

Oto jego fragmenty:

"Z głębokim żalem i zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o przyjęciu w dniu 2 lutego br. przez Rektorów wybranych uczelni wyższych miasta Wrocławia Deklaracji Pawłowickiej. W szczególności pragniemy wyrazić swoją dezaprobatę dla sposobu, w jaki doszło do jej podpisania. Uważamy za całkowicie niedopuszczalne podejmowanie
tak istotnych decyzji w gronie przedstawicieli jedynie wybranych uczelni wyższych miasta Wrocławia, których Rektorzy w dodatku w żaden sposób przed jej podpisaniem nie zasięgnęli opinii samorządów studenckich swoich i innych uczelni. Ta decyzja, której ewentualne skutki w dalszej przyszłości będą najbardziej odczuwalne dla studentów, powinna zapaść po szerokich konsultacjach z tymi samorządami.

W pełni popieramy stanowisko J. M. Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. prof. dr hab. Waldemara Irka, w którym Ksiądz Profesor słusznie przypomina, iż do podejmowania tego typu decyzji i prowadzenia rozmów przeznaczone są odpowiednie systematycznie pracujące i w takich celach powołane kolegia rektorów miast i regionów (...)

Stworzenie uczelni - molocha, bo ku temu de facto zmierza Deklaracja Pawłowicka, jest ze wszech miar niekorzystne dla studentów miasta Wrocławia. Taka bowiem struktura eliminuje zdrowe mechanizmy konkurencji, jakie powinny funkcjonować pomiędzy grupami badawczymi i wydziałami walczącymi o zdolnych studentów..."

Cały list znajdziecie tutaj

Rektor Politechniki Wrocławskiej nie skomentował listu.

- To jest list otwarty i rektor po prostu przyjął go do wiadomości. Stanowisko parlamentu zostało zamieszczone na stronie Politechniki Wrocławskiej do wiadomości naszych studentów i środowiska akademickiego - poinformowała nas Agnieszka Niczewska, rzeczniczka PWr.

Współpraca Lucyna Jadowska


Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto