Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Wschodni, czyli przyroda i historia

WroTA
WroTA
Park wschodni widziany z lotu ptaka ma kształt ryby, otoczony jest odnogami rzeki Oława. Jego niezwykłe położenie na wyspie sprawia, że w samym centrum Wrocławia ma się wrażenie jakby znalazło się w lesie.

To niezwykłe wrażenie spowodowane jest faktem, że ten teren, to nic innego jak zaadoptowany na park las łęgowy. W latach dwudziestych ubiegłego wieku, wykorzystując modę na aktywny wypoczynek zaprojektowano park. Chodziło o to, żeby wrocławianie mogli odpocząć pływając kajakami, a nawet małymi łodziami, wykąpać się w rzece czy po prostu spędzić czas w istniejącej tam kawiarni.

Na ten cel zaadoptowano leżący w widłach jednej z pięciu wrocławskich rzek las. Pozostała cześć terenu to tereny wodonośne Wrocławia. Aby ujęcia wody były bezpieczne większa część tego obszaru jest zamknięta. Takie zabezpieczenia sprawiły, ze w obrębie miasta znajduje się fragment dzikiej natury, a rosnącym tam rośliną i zwierzętom nikt nie przeszkadza.

Park Wschodni jest mało popularny wśród wrocławian


Raz na jakiś czas pojawiają się tam naukowcy. Niedawno odkryto tu nowego bezkręgowca, który na cześć miejsca swojego odkrycia został nazwany Wrobakiem. Pojawiają się tu również sarny i czaple. Dla takich zwierząt rzeka ani zakaz wejścia czy szlaban to żadna granica, dlatego przy odrobinie szczęścia można je spotkać w parku. Wprawdzie dziś kąpielisko rzeczne już nie istnieje, ale nadal można popłynąć kajakiem po Oławie.

W parku możemy natknąć się również na ślady nazizmu i wojny. Na jednej z polan stoi okrągła kamienna budowla, dawny pomnik SA (Sturm Abteilung), czyli bojówek partii Adolfa Hitlera.  Pomnik, jak nakazywała ideologia III Rzeszy nawiązywał swoim kształtem do starogermańskiego thingu. Widniejąca na min swastykę z granitowej kostki można było zobaczyć jeszcze nie dawno. Podczas prac renowacyjnych została ona jednak zakryta.

Fragment poniemieckiej tablicy nagrobnej


Kolejny relikt tym razem z czasów wojny można odkryć na dwóch mostkach łączących ze sobą dwie wyspy, na których znajduje się park. Działania wojenne toczyły się przede wszystkim w południowych częściach miasta. Front przebiegał również przez park. Na metalowych, trochę zardzewiałych i pomalowanych wielokrotnie olejna farba barierkach mostków znajdują się dziury po serii z karabinu maszynowego właśnie z czasów Festung Breslau.

Park został zrewitalizowany po powodzi w 1997 roku. Odnowiono w nim alejki i postawiono nowe ławki.

Monika Rozenek
przewodnik miejski - WroTA


Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto