Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Parowozów 2010 w Wolsztynie już w sobotę!

Redakcja
W sobotę, 1 maja, będzie można oglądać kilkanaście czynnych zabytkowych parowozów. W tegorocznej paradzie weźmie udział 12 maszyn z Polski, Niemiec, Czech i Węgier. Kolej uruchamia specjalny paradowy pociąg pod parą na trasie z Poznania do Wolsztyna!

Wolsztyńska parowozownia jako jedyna w Europie obsługuje planowe pociągi osobowe. Każdego dnia wolsztyński parowóz wyrusza dwa razy w trasę Wolsztyn - Poznań - Wolsztyn. Co roku - od 17 lat - na terenie parowozowni odbywa się również Parada Parowozów, która umożliwia odbycie podróży w czasie i zapoznanie się z historią europejskiego kolejnictwa.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi około 30 tys. widzów z całego świata, nawet z tak odległych krajów jak: Japonia, Australia czy Nowa Zelandia.

1 maja od godzin rannych będzie można przejechać się pociągami retro z Wolsztyna do Stefanowa oraz Nowejwsi Mochy. Pociągi wyruszą na szlak, na którym ciągle jest infrastruktura i stacyjki z dawnych lat. Sprzedaż biletów na pociągi retro prowadzona będzie na terenie parowozowni na stoisku Parowozowego Centrum Informacji.

Stopniowo stacja Wolsztyn zapełniać będzie się parowozami przybywającymi z różnych stron. Główny punkt imprezy, czyli Siedemnasta Parada Parowozów, rozpocznie się o godz. 13.30.

W tym roku parowozownię będzie na niej reprezentować pięć lokomotyw parowych, wśród nich najsłynniejsza wolsztyńska maszyna "Piękna Helena", czyli najszybszy polski parowóz Pm36-2, który rozwija prędkość 130 km/godz. Jego konstrukcję opracowano w Chrzanowie w roku 1936. Rok później zbudowano dwa takie parowozy, z których jeden został odznaczony na międzynarodowych targach w Paryżu złotym medalem. Niestety wojnę przetrwała tylko "Piękna Helena", która do dzisiaj wozi pasażerów w ruchu planowym.

Warto dodać, że prezentacja Pm36-2 pod parą na tegorocznej paradzie to powrót tej maszyny do Wolsztyna po prawie dwóch latach przerwy, w czasie których lokomotywa była poddawana naprawie po uszkodzeniu rury komunikacyjnej.

Oprócz wolsztyńskich parowozów w paradzie wezmą udział trzy maszyny ze Skansenu w Chabówce, dwie z Niemiec i po jednej z Węgier i Niemiec. Parowóz z Czech będzie najstarszą lokomotywą, która zaprezentuje się w Wolsztynie 1 maja. Maszyna ta powstała bowiem w 1904 roku!

Z wolsztyńskich maszyn najstarszą będzie parowóz niemieckiej konstrukcji Tr5-65 (zbudowany w 1921 roku w fabryce Orenstein&Koppel), który jest obecnie jedynym czynnym egzemplarz tej serii w całej Europie!

Z Poznania na sobotnią paradę będzie się można dostać pociągiem Przewozów Regionalnych prowadzonym przez parowóz Pt47-65. Odjedzie on z dworca Poznań Główny o godz. 9.45, do Wolsztyna dotrze o 12.14. Pociąg będzie zestawiony z 9 wagonów. Powrót przewidziano na godz. 18.00. Do Poznania pociąg dotrze o godz. 20.01. W drodze powrotnej będzie prowadzony parowozem Ol49-59.

Paradę Parowozów będą mogli obejrzeć również ci, którzy nie mogą przyjechać do Wolsztyna. Przy współpracy z Telekomunikacją Kolejową będzie prowadzona trasmisja internetowa. Obraz z kamer zamontowanych w parowozowni będzie dostępny na stronach: www.parowozowniawolsztyn.pl, www.pkp-cargo.pl oraz www.tktelekom.pl.

Organizatorami pikniku są Spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto