Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panowie! Macie od 30 do 40 lat? Możecie przysłużyć się nauce i zbadać swoje zdrowie. Jak?

JEW
Uniwersytet Wrocławski szuka mężczyzn w wieku od 30 do 40 lat. Naukowcy z Katedry Biologii Człowieka rozpoczynają nowe badania w ramach projektu „Poziom maskulinizacji jako sygnał potencjału antyoksydacyjnego mężczyzn”.

Głównym celem badania jest sprawdzenie, czy – zgodnie z założeniami hipotez ewolucyjnych – cechy twarzy i ciała u mężczyzn, zależne od poziomu testosteronu, są związane ze zdrowiem i ogólną kondycją organizmu.

W związku z tym, naukowcy poszukują zdrowych mężczyzn, w wieku 30-40 lat, chętnych do udziału w badaniu. W projekcie mogą wziąć udział zarówno mężczyźni prowadzący bardziej aktywny tryb życia jak i mężczyźni, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej.

Udział w badaniu to świetna okazja dla mężczyzn z Wrocławia i okolic, żeby dokładnie poznać swój organizm, skontrolować stan zdrowia, wykonując szereg bezpłatnych badań i pomiarów, a jednocześnie pomóc wrocławskim naukowcom w przeprowadzeniu interesujących i nowatorskich badań naukowych z dziedziny biologii ewolucyjnej. Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet badań laboratoryjnych, wyników pomiarów antropometrycznych i fizjologicznych.

Udział w badaniu pozwoli:

  • skontrolować ogólny stan zdrowia, na podstawie szeregu badań morfologicznych i biochemicznych krwi (m.in. morfologia krwi, profil lipidowy, enzymy wątrobowe, kreatynina, poziom glukozy na czczo, insuliny, hemoglobiny glikowanej, TSH, markerów stanu zapalnego),
  • precyzyjnie zmierzyć skład ciała (zmierzyć ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie); w badaniu wykorzystywany jest profesjonalny analizator medyczny, niedostępny w klubach sportowych czy gabinetach dietetycznych,
  • wykonać oznaczenia poziomu hormonów płciowych (wolny i całkowity testosteron),
  • ocenić nosicielstwo gronkowca złocistego w nosie i/lub gardle,
  • sprawdzić funkcjonowanie układu odpornościowego, w tym ilość całkowitych przeciwciał IgG, oraz jak silnie organizm reaguje na podanie szczepionki,
  • oraz wykonać badanie spirometryczne płuc, oceniające funkcjonowanie układu oddechowego.

Część uczestników będzie miała również szansę na wzięcie udziału w próbie wysiłkowej na ergometrze rowerowym oraz pomiarze VO2.

Więcej informacji o badaniu – w tym opis jego przebiegu – można znaleźć na

stronie Katedry Biologii Człowieka UWr.

Przedstawiciele zespołu badawczego chętnie odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania. Uniwersytet Wrocławski informuje, by w tej sprawie kontaktować się bezpośrednio z Agnieszką Żelaźniewicz, tel. 509345299; [email protected] lub Judytą Nowak tel. 667935963; [email protected].

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto