Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pan Tadeusz”- czy trafi na prestiżową listę Unesco?

Magdalena Kozioł
"Pan Tadeusz" - rękopis Adama Mickiewicza aktualnie znajduje się w posiadaniu wrocławskiego Ossolineum
"Pan Tadeusz" - rękopis Adama Mickiewicza aktualnie znajduje się w posiadaniu wrocławskiego Ossolineum Janusz Wójtowicz
Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Wrocław ma już Halę Ludową. Teraz miasto zaczyna walkę o wpis na drugą listę tej organizacji, która rejestruje najcenniejsze zabytki piśmiennictwa. Pod skrzydłami Ossolineum znajduje się między innymi sławny rękopis Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".

Jako Polacy pewnie chcielibyśmy tam umieścić rękopis „Pan Tadeusz” lub Księgę Henrykowską, ale oba te zabytki nie mają rangi światowej - mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Łatwiej będzie ze średniowiecznymi aktami klasztornymi. Oczywiście, mam taką nadzieję, bo one odnoszą się do europejskiej tradycji tej epoki i są ważne dla ludzi z całego świata.

Pan Tadeusz na liście UNESCO? O tym zadecyduje prezydent

W ratuszu przygotowano już wstępną listę propozycji do rozważenia. Znalazły się na niej rękopisy Ossolineum, w tym „Pan Tadeusz” i Księga Henrykowska, oraz zbiór najcenniejszych dokumentów zgromadzonych w miejskich bibliotekach i instytucjach opisujących dzieje Wrocławia.

- A także - dodaje pełnomocnik prezydenta Grzegorz Roman, zaangażowany w przygotowanie listy - Gabinet Śląsko-Łużycki w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie znalazłyby się wszystkie dzieła związane z tym obszarem i XVI-wieczny księgozbiór wrocławskiego patrycjusza Thomasa Rehdigera. Co ostatecznie znajdzie się we wniosku do UNESCO, jeszcze nie wiadomo. Czy będzie tam "Pan Tadeusz" - decyzję podejmie prezydent.

Na listę światowego dziedzictwa mogą zostać wpisane też Stawy Milickie z kompleksem 285 stawów założonych przez cystersów w XIII w. Dzisiaj to największy w Europie ośrodek hodowli karpia i rezerwat przyrodniczy. Starania o wpisanie ich na listę UNESCO rozpoczęły się trzy lata temu.

- Wniosek na kandydata na listę wysłaliśmy już do Narodowego Instytutu Dziedzictwa do Warszawy - mówi Sławomir Mazurek, prezes spółki Stawy Milickie. - Czekamy na uwagi.

W 2000 r. stawy znalazły się w programie Living Lakes (są tam też między inymi: jezioro Bajkał, Titicaca czy Morze Martwe) jako jeden z 13 unikatowych obszarów wodnych na świecie.
O tym, czy kandydatura zostanie zgłoszona w UNESCO, decyduje minister kultury, do którego trafił już wniosek w tej sprawie.

Czytaj także: Młodożeniec: Nie będę się procesować z U2

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto