Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętasz jeszcze Poltegor? Dawny symbol Wrocławia i poprzednik Sky Towera. O takich miejscach mówi się źle urodozne. Historia i zdjęcia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Archiwum Polska Press
To już 10 lat od zakończenia budowy Sky Tower. A pamiętacie jeszcze jego poprzednika wieżowiec Poltegor? Na przełomie wieków górował nad Wrocławiem. W tamtych czasach najwyższy budynek miasta z fasadą w kolorze złotym. Budowano go aż 14 lat, żeby tylko przez 25 lat mógł stanowić nieodzowny element wrocławskiego krajobrazu. Poznaj jego historię, a w galerii prezentujemy zdjęcia budynku z naszego archiwum.

Poltegor dumnie stał przy ul. Powstańców Śląskich i przez mieszkańców nazywany był złotym wieżowcem. Miał 92 metry wysokości do dachu, a z anteną telewizyjną mierzył w sumie 125 metrów. To przełożyło się na 24 kondygnacje, z czego w 22 były biura. Łącznie miał 9 wind. Na najwyższym piętrze znajdowała się sala konferencyjna oraz kawiarnia, która służyła za taras widokowy.

Poltegor we Wrocławiu. Budowa z wyzwaniami PRL-u i brak uroczystego otwarcia

Wieżowiec zaprojektowany był przez Zofię Sołowji, Juliana Duchowicza i Jana Szymańskiego w stylu postmodernistycznym. Był jednym z symboli tego nurtu architektonicznego w Polsce, a na pewno we Wrocławiu. Ambitny projekt niestety zmierzył się z rzeczywistością PRL-u. Budowę rozpoczęto w 1974 rok, a zakończono w 1982 roku.

Ze względu na brak pieniędzy do budowy użyto słabych jakościowo materiałów, co skutkowało nieszczelnością okien. Poltegor nigdy nie został wykończony. Przez brak pieniędzy budowa trwała 14 lat i nie zbudowano m.in. restauracji, holu czy dwupoziomowego parkingu. Wybudowano tylko budynek główny, który ze względu na Stan Wojenny nie doczekał się uroczystego otwarcia. Takie budynki Filip Springer w książce o architekturze PRL-u określił mianem “Źle urodzone”.

Poltegor jako centrum narodzin kapitalizmu we Wrocławiu

Nazwa „Poltegor” to akronim od nazwy przedsiębiorstwa państwowego „Polska Technika Górnicza”, która miała tam swoją siedzibę. W latach 90. budynek stał się siedzibą dla prywatnych firm. Lekarze otwierali tu gabinety, a taksówkarze i firmy ubezpieczeniowe swoje biura. Było to też miejsce handlu z sektora prywatnego.

Na dachu wieżowca była umieszczona antena, dzięki której pierwsza prywatna telewizja w bloku wschodnim „Echo” zaczęła nadawanie sygnału. Do 2007 z nadajników Poltegoru korzystały też: Radia Aplauz, TOK FM, Radiostacja, RMF Classic czy Telewizja Dolnośląska „TeDe”.

Poltegor. Po 25 latach przyszedł czas na Sky Tower

Wieżowiec stał na 3-hektarowej działce, którą w 2006 roku kupiła wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki. Nieoficjalnie mówi się o kwocie rzędu 17,5 mln Euro. Czarnecki zdecydował o rozbiórce budynku, aby przygotować teren pod budowę nowego wieżowca Sky Tower, który godnie zastępuje Poltegor jako symbol Wrocławia. Prace rozbiórkowe trwały od czerwca do listopada 2007 roku.

Pamiętasz jeszcze Poltegor? Dawny symbol Wrocławia i poprzed...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto