Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w centrum Wrocławia ma nowego właściciela. Co stanie się z zabytkiem?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocławski Pałacyk - kiedyś Pałac Schaffgotschów - mieszczący się przy ulicy Kościuszki.
Wrocławski Pałacyk - kiedyś Pałac Schaffgotschów - mieszczący się przy ulicy Kościuszki. Gazeta Wrocławska
Pałac Schaffgotschów przy ulicy Kościuszki został sprzedany. Jakie będą jego dalsze losy? Sprawdziliśmy.

Wrocławski Pałac Schaffgotschów mieszczący się przy ulicy Kościuszki 34 został wykupiony przez wrocławski magistrat. Tym samym dobiegł końca kilkuletni spór o tytuł prawny do tego reprezentacyjnego obiektu. W pałacu przed laty działał klub studencki - Pałacyk, kino, pub, swoje siedziby do tej pory ma tam kilkadziesiąt firm i kancelarii prawniczych w tym giełda narciarska. W końcu budynek został wykupiony przez miasto za około 9 mln złotych.

Przypomnijmy, spór o to, kto jest prawnym właścicielem pałacu, ciągnął się od 2012 roku, kiedy to budynek został kupiony od Zrzeszenia Studentów Polskich za 3,5 mln zł przez należąca do Wietnamczyków spółkę TH-Invest. Nowy właściciel wyremontował wnętrza pałacu i wymienił instalacje. W międzyczasie rozgorzała sądową batalię o przejęcie gmachu przy Kościuszki.
Okazało się bowiem, że co prawda właścicielem budynku i użytkownikiem wieczystym gruntu jest ZSP, ale prawowitym właściciel działki działki, na której stoi pałac jest Gmina Wrocław.

Ostatecznie magistrat, korzystając z przysługującego mu prawa pierwokupu, nabyło od TH-Invest nieruchomość za około 9 mln zł.

- Chcemy, aby docelowo obiekt służył wszystkim mieszkańcom z przeznaczeniem na funkcje znajdujące się w kompetencjach Departamentu Spraw Społecznych. Aby to było możliwe, jako nowy właściciel Pałacyku, musimy w pierwszej kolejności przygotować koncepcję funkcjonalną dla tego miejsca - przeanalizować całą dokumentację obiektu oraz przygotować wariantowe koncepcje zagospodarowania wnętrza zabytkowego obiektu. Szacujemy, że prace te potrwają ok. półtora roku. Do tego czasu obiekt będzie funkcjonował najprawdopodobniej na dotychczasowych zasadach, ale dochody z tej działalności będą trafiać już do budżetu gminy. Obecnie w Pałacyku działalność prowadzi ok. 30 różnych podmiotów gospodarczych. O istotnych szczegółach postępowania zmierzającego do realizacji docelowego planu dla tego lubianego przez wrocławian miejsca będziemy na bieżąco informować – powiedział nam Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego urzędu miasta.

Od reprezentacyjnej willi po studencką dyskotekę i pub

Rozległa willa przy ul. Kościuszki 34 została wzniesiona w 1890 roku na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha. Budynek powstał, a właściwie przebudowany został zgodnie z projektem K. Heidenreicha na bazie wcześniejszego i starszego obiektu – domu G. van Heesa. Dom ten stał tutaj od połowy XIX stulecia. Po nabyciu domu rodzina Schaffgotschów zleciła rozbudowę domu do trójskrzydłowego pałacu z wieżą, licznymi wykuszami i lukarnami. Elewacja licowana jest czerwoną cegłą z jasnymi piaskowcowymi detalami. Przed pałacykiem mieści się dziedziniec, a z tyłu nieruchomości znajdował się spory ogród, pierwotnie w stylu angielskim. W 1915 roku Hans Ulryk von Schaffgotsch zmarł, a właścicielem pałacu została gmina ewangelicka z parafii św. Marii Magdaleny.

W czasie oblężenia Festung Breslau pałacyk został uszkodzony, aczkolwiek po wojnie – w całkiem niezłym stanie – został przejęty przez nowe władze Wrocławia. Początkowo budynek pełnił funkcje mieszkalne. W 1956 roku miasto przekazało budynek Zrzeszeniu Studentów Polskich, które urządziło w nim klub studencki – Pałacyk. Przypomnijmy, w gmachu funkcjonowało między innymi kino, popularna w latach 90. ubiegłego wieku dyskoteka, pub Samo Życie oraz klub bilardowy.
ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto