Ostrzeżenie RSO: SUSZA HYDROLOGICZNA
Obowiązuje od: 01.06.2023 10:30 do: 01.12.2023 23:59
W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze zlewni Baryczy prognozowane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ. Szczegóły na meteo.imgw.pl
RSO - co to jest?
RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania, to państwowa usługa powiadamiania obywateli o rozmaitych zagrożeniach. Komunikaty są tworzone przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, nie tylko klęsk żywiołowych, ale i zagrożeń na drogach.
Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków.
Andrzej Halicki
Sprawdź urządzenia chłodzące
Jakie typy ostrzeżeń są wysyłane?
- Komunikaty drogowe- istotne blokady dróg i inne zdarzenia, znacząco wpływające na czas podróży.
- Ostrzeżenia meteorologiczne- wszelkie zjawiska pogodowe, mogące stanowić zagrożenie dla obywateli. Oblodzenie, wichury, gradobicia, gwałtowne burze, silne opady deszczu, upały i inne zagrożenia i ostrzeżenia pogodowe.
- Ostrzeżenia hydrologiczne- ryzyko powodzi bądź lokalnych podtopień, wywołane gwałtownymi opadami, silnymi wiatrami, bądź innymi zjawiskami podnoszącymi stany wód.
Komunikat RSO (o zasięgu wojewódzkim) generuje wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.
Wagę komunikatom nadaje się biorąc pod uwagę rodzaj i zasięg zagrożenia lub zdarzenia, a także jego możliwe skutki dla ludności, środowiska i infrastruktury.
Historia RSO
- 13 listopada 2014r.- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską, która Określała harmonogram wdrażania systemu.
- 31 sierpnia 2014r.- zakończenie pilotażu Regionalnego Systemu Ostrzegania. Ostrzeżenia zostały przetestowane we wszystkich województwach. Pilotaż był możliwy dzięki współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.
- 1 stycznia 2015r.- uruchomienie RSO w TVP Regionalnej i w aplikacjach na komórki.
- 25 czerwca 2015r.- podpisanie przez Ministra Administracji i Cyfryzacji i Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej listu intencyjnego z operatorami telefonii komórkowej w Polsce, dotyczącego rozwoju systemu o powiadomienia na zagrożonych obszarach kanałem SMS.
- 1 lipca 2015r. - uruchomienie pełnego zakresu funkcjonalnego przewidzianego dla RSO. Od tego dnia miała też działać funkcja powiadamiania przez SMS, o czym mówiły komunikat na stronie Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji oraz informacja na stronie UKE. System objął wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka. Komunikaty RSO mogły pojawiać się na ekranie telewizora w formie napisów.
- 16 sierpnia 2018r.- nowa wersja aplikacji RSO, umożliwiająca odbiór komunikatów z wybranych gmin, zamiast z całego województwa.
Jak zachować się po otrzymaniu ostrzeżenia RSO?
Jeśli dowiesz się o obowiązującym ostrzeżeniu, skorzystaj z internetu, radia lub telewizora, nie tylko by poznać istotę zagrożenia, lecz przede wszystkim, by w przypadku poważnego zagrożenia, znać instrukcje postępowania i polecenia. Pamiętaj, by powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w pobliżu. Gdy przebywasz poza domem, w miarę możliwości skontaktuj się z najbliższymi. Powiadom ich o sytuacji, ale także o miejscu swojego pobytu. Nie wpadaj w panikę, zachowaj zimną krew i spokój, dawaj otoczeniu przykład rozumnych zachowań.
ZOBACZ KONIECZNIE
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?