Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Pamięć i Przyszłość: historia w czterech puszkach

Małgorzata Matuszewska
Ośrodek Pamięć i Przyszłość przygotowuje się do wielkiej ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia
Ośrodek Pamięć i Przyszłość przygotowuje się do wielkiej ekspozycji w Centrum Historii Zajezdnia Lidia Mukhamadeeva
Ośrodek Pamięć i Przyszłość już niedługo zaprosi do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Dawna zajezdnia stanie się miejscem nowoczesnych wystaw historycznych oraz projektów edukacyjnych.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość, gospodarz zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej, do współpracy przy jej zagospodarowaniu zaprosił wszystkich chętnych. Apel o przekazywanie pamiątek historycznych trafił m.in. do rodziny admirała Józefa Unruga, mieszkającej od zakończenia wojny we Francji. Admirał Unrug był synem generała majora gwardii pruskiej, polskim patriotą, w kampanii wrześniowej dowodził obroną Wybrzeża, był w niemieckiej niewoli. Po wojnie jego rodzina wspierała antykomunistyczną opozycję, a on sam odmówił przyjęcia renty wojennej, bo nie dostali jej wszyscy żołnierze. Do Ośrodka Pamięć i Przyszłość rodzina zmarłego w 1973 roku admirała Unruga przekazała cztery puszki z farbą drukarską i znakownik. W latach 80. w takich puszkach przemycano drukarską farbę, potrzebną do produkcji podziemnej prasy i ulotek. – Farba była pakowana do puszek. Żeby nie chlupała, pojemniki z farbą zatapiano w parafinie – tłumaczy dr Łukasz Krzywka, historyk z UWr, który od lat przyjaźni się z rodziną admirała Unruga. – Puszki oznaczano napisem foie gras (pasztet z gęsich wątróbek), znakowano datą przydatności do spożycia oraz numerem serii konserwy, by nie wzbudzać podejrzeń celników – dodaje.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość: zajezdnia rośnie w siłę i historię

Ośrodek Pamięć i Przyszłość zajmuje się modernizacją starej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. – Rodzina admirała Unruga odpowiedziała na nasz apel – cieszy się Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość. – W Centrum Historii Zajezdnia puszki znajdą swoje miejsce, będą prezentowane w podziemiu, w dziale Solidarny Wrocław 1980-1989. W latach 80. zeszłego wieku Wrocław wydawał najwięcej druków podziemnych – dodaje. Centrum podzielone zostanie na kilka działów. – Tytuł głównej wystawy to Wrocław 1945-2016, w dziale Obce miasto 1945-1946 pokażemy, jak w mieście wymienieni zostali mieszkańcy, jakie były wojenne zniszczenia, w dziale Terror i propaganda 1947-1956. Głos zza kurtyny Radio Wolna Europa pokażemy m.in., jak wówczas przekazywano informacje. Będzie też dział Miasto nad Odrą. Kultura, sztuka, odbudowa, życie 1956-1980, prezentujący, jak Wrocław stał się miastem jego mieszkańców – opowiada Marek Mutor. Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej ma zostać otwarte po przebudowie w sierpniu przyszłego roku. Modernizacja dawnej zajezdni, w której 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża, będzie kosztować 36 mln zł. Połowa budżetu pochodzi z funduszy norweskich, druga połowa od miasta Wrocław. Obok wystaw w Centrum znajdzie się m.in. kawiarnia i park.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto