Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organy Wielisławskie i szczyt Wielisławka na Pogórzu Kaczawskim. Być może tam jest ukryte Złoto Wrocławia

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Ciekawostka: Wielisławka jest jednym z hipotetycznych miejsc ukrycia legendarnego Złota Wrocławia
Ciekawostka: Wielisławka jest jednym z hipotetycznych miejsc ukrycia legendarnego Złota Wrocławia Klaudia Korfanty
Pomnik przyrody nieożywionej i niezwykle cenny obiekt na geologicznej mapie Europy. Oto Organy Wielisławskie w pobliżu Złotoryi. Wycieczkę na Organy Wielisławskie warto połączyć z wejściem na szczyt Wielisławkę. Łatwy i przyjemny szlak, kojące widoki po drodze - idealne miejsce na weekend!

Organy Wielisławskie – dojazd i parking

Organy Wielisławskie znajdują się w pobliżu wsi Sędziszowa, ok. 13 km od Złotoryi. Z Legnicy dojedziemy tu w 40 minut, z Jeleniej Góry w pół godziny. Chcąc odwiedzić Organy Wielisławskie, musimy kierować się w stronę restauracji Młyn Wielisław, minąć parking pod restauracją (jest on wyłącznie dla gości Młynu Wielisław) i jechać ok. 500 metrów dalej drogą szutrową wzdłuż Kaczawy. Tą drogą dotrzemy pod same Organy Wielisławskie - można tu bezpłatnie zostawić auto oraz po skończonej wycieczce odpocząć pod przygotowaną dla turystów wiatą ze stołami i ławkami. Przygotowano tu również miejsce na ognisko.
Zobaczcie na mapie, gdzie dokładnie znajdują się Organy Wielisławskie:

Trasa wokół Organów Wielisławskich – jaki szlak na szczyt Wielisławki?
Spod Organów Wielisławskich na szczyt Wielisławkę biegnie ścieżka przyrodnicza. Obejmuje ona 8 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Dotarcie na szczyt nie jest wymagający, całą trasę pokonamy wokoło godzinę. Szlak prowadzi przez las, nie jest bardzo dobrze oznakowany, więc niestety łatwo nieświadomie zejść z trasy i trafić na szlak żółty prowadzący na wieżę widokową Gozdno. Jeśli próbując dotrzeć na szczyt Wielisławki, zobaczycie w oddali wieżę, wiedzcie, że pomyliliście ścieżki i należy się cofnąć.

Organy Wielisławskie – jak powstały?
Organy Wielisławskie to niezwykle cenny obiekt na geologicznej mapie Europy. Prawie 80-metrowe urwisko skalne jest pozostałością wulkaniczną. Wrażenie "organów" daje charakterystyczna struktura słupów, które w przekroju są czworo-, pięcio- lub sześcioboczne. Powstały one w trakcie stygnięcia lawy w kominie wulkanicznym. Odsłonięcie zawdzięczamy uskokom tektonicznym oraz procesom wietrzenia.

Jeszcze w XIX w. na terenie Organów Wielisławskich znajdował się kamieniołom, obecnie stanowią one pomnik przyrody nieożywionej. Pozostałościami kamieniołomu są sztolnie, najbardziej znana z nich to Jaskinia Wielisławska. Znajduje się na ścieżce przyrodniczej wokół Organów.

Ciekawostka: Wielisławka jest jednym z hipotetycznych miejsc ukrycia legendarnego Złota Wrocławia – cennych rzeczy, kosztowności i zapasów złota, które w 1944 roku władze Breslau nakazały zabezpieczyć i wywieźć w kierunku Sudetów. Lokalizacje ukrycia skarbów znał m.in. Herbert Klose, kapitan wrocławskiej policji, który osiadł we wsi Sędziszowa.

Zobaczcie zdjęcia! Organy Wielisławskie, szlak i szczyt Wielisławka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Organy Wielisławskie i szczyt Wielisławka na Pogórzu Kaczawskim. Być może tam jest ukryte Złoto Wrocławia - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto