Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalaj się z umiarem!

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Spieczenie się "na raka" i oparzenia posłoneczne to nic przyjemnego. W serwisie Zdrowie i uroda sprawdzamy, jak nie przesadzić z opalenizną.

Jeśli nie chcemy dopuścić, by na naszej skórze widoczne były plamy posłoneczne, to lepiej nie przesadzać z wygrzewaniem się na plaży. Podajemy kilka zasad, które pozwolą Wam zachować piękno cery.

1. Stosuj odpowiedni filtr ochronny.

Najwyższy filtr "50" przeznaczony jest dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób o cerze wrażliwej. Powinny go również używać osoby, które są tuż po zabiegu dermatologicznym (laser, peeling itp.). Dla osób z ciemną karnacją najwłaściwsza będzie 15-ka.

Kremy z filtrem poniżej "10" nie są polecane przez ekspertów. Najczęściej wybierają je osoby, którym wydaje się, że za cenę niskiego filtra są w stanie lepiej się opalić.

Kremem należy posmarować się jeszcze przed wyjściem z domu, bo tylko wtedy zdąży dobrze wniknąć w skórę.

W przypadku, gdy słońce nas zaskoczy i będziemy musieli radzić sobie z oparzeniami, warto się zaopatrzyć w kremy z panthenolem.

2. Nie zapomnij o kremie "after sun".

Filtr to jedno, krem "after sun" to drugie. O ile filtry mają zapobiec poparzeniom, to krem działa kojąco na zmęczoną i suchą skórę, którą odświeża i regeneruje.

3. Nie opalaj się bez opamiętania!

Najlepiej zachować pewne czasowe proporcje. Specjaliści mówią, że pierwsze opalanie powinno trwać nie więcej niż kwadrans i podkreślają, że dawkę tę należy zwiększać codziennie o 10 minut.

Przestrzegamy przed słońcem w samo południe. Nawet jeśli nie czujemy upału i wieje przyjemny wiatr. Konsekwencje leżenia na plaży w okolicach godziny 12. mogą być bardzo bolesne.

4. Szybciej w wodzie niż na plaży.

Słońce chwyta dużo szybciej w wodzie niż na plaży, nawet wtedy gdy jesteśmy w niej całkowicie zanurzeni. Wszystko przez to, że woda, podobnie jak śnieg, odbija promienie UV. Uważajmy więc z wielogodzinnym pływaniem na materacu!

Zobacz też nasz serwis specjalny: Zdrowie i uroda


Objawy udaru cieplnego:

  • ostre bóle głowy
  • uczucie rozbicia
  • podwyższona temperatura ciała
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto