Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

One Billion Rising / Nazywam się Miliard, czyli flash mob w Rudzie Śląskiej

MM
W Rudzie Śląskiej już po raz trzeci zostanie zorganizowana akcja w ramach ogólnoświatowej kampanii przeciw przemocy wobec kobiet pn. "One Billion Rising / Nazywam się Miliard". Akcja będzie miała postać flash moba. Odbędzie się na pl. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu 14 lutego 2017 r., w godz. 16.00-16.30.

- Obecnie trwają próby układu tanecznego, który jest taki sam na całym świecie - wykonywany w tym samym dniu i do tej samej muzyki. Ćwiczenia odbywają się w Klubie Country w Bykowinie w każdy piątek w godz. 17.00-18.00 ale do akcji można włączyć się w dowolnym momencie, wszystkie potrzebne materiały dostarczamy zainteresowanym osobom lub grupom - informuje Ewa Maria Chmielewska, koordynatorka OBR, reprezentantka Antyprzemocowej Sieci Kobiet.

Przypomnijmy, że "Nazywam się Miliard (One Billion Rising)" to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 roku. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety rządzą swoim ciałem. Polska akcja tego międzynarodowego ruchu jest obchodzona w wielu miastach Polski.

Jak mówią organizatorzy, odd 2013 roku 14 lutego cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku liczba uczestników rośnie. W 2013 roku tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, a w 2015 w niemal 50. w 2016 roku było to już 60 krajów! - Tańczymy 14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku - dodają organizatorki.

W 2017 roku wspólną akcją w Polsce uczestniczki wydarzenia będą nagłaśniać problem gwałtu na randce. Zgodnie z badaniami The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia. 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło, a 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców. Tymczasem 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.

W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto