Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Starostwo wygasza III Liceum. To kolejna zamykana szkoła w powiecie

Redakcja
Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu Amadeusz Calik
W lipcu uczniowie dowiedzieli się, że klasa III Liceum nie zostanie w tym roku utworzona. Starostwo dąży do tego, by w Olkuszu były trzy licea oraz trzy szkoły zawodowe.

Czarne chmury zebrały się nad III Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. Mimo propozycji utworzenia jednej/dwóhc?? klas licealnych, od września uruchomione zostaną jedynie klasy zawodowe. Uczniowie, którzy nie dostali się do "Ekonomika" i ich rodzice mają żal, że zostali poinformowani o tym tak późno.

- Wybrałem to liceum, ponieważ chciałem kształcić się w kierunku menadżera - mówi Adam Cupiał, który ukończył Gimnazjum w Bydlinie. - Rozmawiałem z osobami, które są uczniami w III Liceum i spodobał mi się sposób prowadzenia zajęć, możliwości rozwoju i sprecyzowanie kierunku, w którym zamierzam się nadal kształcić - dodaje. Do niedoszłych licealistów w lipcu zadzwoniła sekretarka z Zespołu Szkół nr 3 i poinformowała, że klasa nie zostanie jednak utworzona. Młodzież stanęła przed kolejną trudną decyzją - wyborem innego profilu lub innej szkoły. Rodzice i uczniowie denerwują się, że zostali "na lodzie" w momencie, kiedy zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny do szkół ponadgimnazjalnych. Adam zdecydował się zostać w "Ekonomiku" i zapisał się do technikum na kierunek ekonomiczny. Inni uczniowie nadal szukają swojego miejsca.

Oburzeni są nie tylko niedoszli uczniowie, ale także Ci obecni. Jagoda Dudzic, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w ZS nr 3 podkreśla, że wygaszanie klas licealnych to złe rozwiązanie. - Spójrzmy przykładowo na kierunek pożarniczo-ratowniczy, który jest ciekawym wyborem. Jeżeli ktoś chce się kształcić w tym kierunku to będzie szukać innej szkoły o podobnym profilu, a chyba nie o to chodzi - mówi uczennica. - Szkoda, że starostwo ogranicza młodym ludziom wybór dla nich tak ważny, bo dotyczący ich przyszłości - dodaje. Jak podkreśla Jagoda, wybrała "Ekonomik" ze względu na miłą atmosferę i różnorodność kierunków. - I nie żałuję swojego wyboru - dodaje dziewczyna.

Próbowaliśmy zapytać dyrektora szkoły, Tomasza Lisa, dlaczego uczniowie tak późno zostali poinformowani o tym, że nie ma dla nich miejsca. Niestety, okazało się, że dyrektor jest na urlopie. Pani wicedyrektor z kolei nie chciała ywpowiadać się na ten temat i skierowała nas do Starostwa Powiatowego.

Paweł Piasny, starosta olkuski zapewnia, że zarząd powiatu od początku roku informował dyrektora placówki o zamiarach i kierunkach działania. - Ten rok jest ostatnim, kiedy liczba uczniów kończących gimnazjum na terenie naszego powiatu przekraczała 1000 osób. Nadchodzą chude lata - uważa starosta. - To nieprawda, że działamy na szkodę Zespołu Szkół nr 3. Zaplanowane były cztery klasy (trzy technikum i jedna liceum), ale Zarząd Powiatu wyraził zgodę na utworzenie 5 klas, czyli jedną więcej. I tyle powstało. Tylko, że to klasy technikum - wyjaśnia Piasny.

Dodaje, że do liceum było tylko 26 chętnych. Na dodatek punktacja z egzaminów gimnazjalnych zainteresowanych osób wynosiła od siedemdziesięciu paru punktów do 144. Przy czym ponad 100 pkt miało tylko 9 osób. To zdaniem starosty zdecydowanie za niski próg jak na liceum. Poza tym według niego "Ekonomik" powinien być szkołą techniczną i taką jest teraz.
- Kilka lat temu pojawiła się moda na "ogólniaki", ale teraz młodzież i rodzice zrozumieli, ze przyszłość jest w szkołach zawodowych. I do nich jest zdecydowanie więcej chętnych - podkreśla starosta. Jego zdaniem teraz sieć szkół w Olkuszu (trzy zespoły szkół o profilu zawodowym i trzy licea ogólnokształcące) jest optymalna. Choć to nie znaczy, że w kolejnych latach nie będzie następnych zmian.

Szkoły w liczbach:

Powiat olkuski
Obecnie w powiecie (ludność - ok. 114,5 tys.) jest osiem szkół:
* I LO w Olkuszu
* II LO w Olkuszu
* IV LO w Olkuszu
* Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu
* Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
* Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu
* Zespół Szkół w Wolbromiu
* Zespół Szkół w Bukownie
W tym roku nie było już naboru do Zespołu Szkół w Kluczach i Bukownie. Radni przegłosowali w styczniu 2015 r. uchwały o likwidacji placówek. Szkoła w Kluczach już została zamknięta, w Bukownie została ostatnia klasa technikum.

W zlikwidowanym III Liceum są obecnie trzy klasy, które skończą tam naukę - dwa oddziały w trzeciej klasie i jeden z drugiej klasie. Według danych powiatu wynika, że co roku dopłaca do szkół ponadgimnazjalnych. Dopłacał do Zespołów Szkół w Kluczach i w Bukownie. Tylko w przypadku tej ostatniej było to ok. 600 tys. zł rocznie. Wyliczono, że w 2015 powiat dopłaci do czterech szkół: II LO w Olkuszu - 1931,26 zł; ZS Nr 1 w Olkuszu - 16,19 zł; ZS w Kluczach - 7682,93 zł; ZS w Bukownie - 7702,99 zł. Do pozostałych szkół powiat nie dopłaca.

Co ciekawe, w 2013 r. ówczesny starosta wpadł na pomysł, by poza Zespołem Szkół w Bukownie zlikwidować też II Liceum Ogólnokształcące. Nie udało się. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i samorządowcy postanowili wtedy wspólnie walczyć o dwie szkoły. Tłumnie stawili się w siedzibie starostwa z transparentami. O ile o likwidacji Zespołu Szkół "Skałka" w Bukownie mówiło się głośno od jakiegoś czasu, to temat zamknięcia Liceum Ogólnokształcącego nr 2 pojawił się nagle, podczas ferii. Jak wyjaśniali wtedy urzędnicy starostwa, główny problem z II LO wziął się stąd, że burmistrz Olkusza wymówił starostwu pomieszczenia, w których znajduje się Zespół Szkół Specjalnych. Padł pomysł, żeby go przenieść do budynku II LO. Z kolei uczniowie z tejże szkoły mieliby trafić do innych liceów lub dokończyć naukę w trybie tzw. wygaszania - szkoła działa, ale nie ma do niej kolejnych naborów. Nad uchwałą intencyjną obradowała komisja ds. edukacji. Ostatecznie negatywnie zaopiniowała wnioski powiatu. Radni postanowili, że szkoły na razie zostają. Jednak już wtedy głośno mówiło się o tym, że reorganizacja szkół w powiecie jest konieczna.

Powiat chrzanowski
Obecnie w powiecie chrzanowskim (ludność - ok. 128 tys.) jest sześć szkół:
* I LO w Chrzanowie
* II LO w Chrzanowie
* Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie
* Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini
* Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
* Zespół Szkół w Libiążu - 512 uczniów
Żadna z tych szkół w 2014 r. nie przyniosła strat. Subwencje wystarczyły na pokrycie wydatków. W 2015 r. plan jest podobny.
Starostwo nie planuje likwidacji szkół w najbliższych latach. W 2012 r. w powiecie zlikwidowano cztery licea: Nr 1 w Chrzanowie , Nr 1 w Trzebini, Nr 2 w Trzebini oraz Liceum w Libiążu.

Współpraca: Amadeusz Calik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto