Ogród botaniczny we Wrocławiu wysycha! Taki mamy klimat czy takich deweloperów?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Ogród botaniczny w ekspresowym tempie wysycha. Lustro wody w stawie w ogrodzie od listopada do stycznia obniżyło się o około 70 cm. W dalszej kolejności, jak mówią pracownicy, wody zabraknie dla drzew, które mają nawet po 200 lat. Agata Kaznowska, zastępca dyrektora ogrodu botanicznego przyznaje, że to jest tragedia dla ogrodu, której finałem może być uschnięcie całego starodrzewu w ciągu najbliższych 3-5 lat. Jeśli nic się nie zmieni, to w ciągu 5 lat z zabytkowego ogrodu może niewiele zostać.

W sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, na terenie dawnej piekarni Mamut, inwestycję prowadzi warszawska BC Wrocław Sienkiewicza sp. z o.o., która chce postawić tam akademik i hotel. W planach są także garaże podziemne. Inwestor dotąd nie otrzymał pozwolenia na budowę, choć od 2018 r. ma zgodę na prowadzenie badań archeologiczno-architektonicznych i prowadzi prace. Czy to przez nie ogród wysycha?

Spółka deweloperska, zdecydowanie odrzuca zarzut

Inwestor podkreśla, że to nie ich wina, że obniżenie wody w stawie w ogrodzie botanicznym nie ma związku z ich inwestycją. Twierdzi, że obniżenie poziomu wód gruntowych spowodowane jest obniżeniem poziomu wody w Odrze w czasie remontu mostu Tumskiego oraz ogólną sytuacją klimatyczną - mówi Agata Kaznowska, zastępca dyrektora ogrodu botanicznego i dodaje, że jest przekonana, że wysychanie stawu i obniżenie poziomu wód gruntowych jest spowodowane właśnie tą budową.

Innego zdania jest dr Lech Poprawski z Zakładu Hydrogeologii Stosowanej Uniwersytetu Wrocławskiego

Na podstawie monitoringu, który jest prowadzony na budowie i porównania zwierciadła wody w Odrze, w stawie w ogrodzie botanicznym i w otworach obserwacyjnych przy budowie, moja opinia jest taka, że to nie ma związku. Obniżenie ma raczej związek z suszą hydrologiczną, która trwa od wiosny ubiegłego roku – przekonuje naukowiec i dodaje, że takie też wnioski płyną z jego badań przeprowadzonych na zlecenie inwestora.

Przedstawiciel inwestora, Kris Czapski, podkreśla, że niski stan wód gruntowych występuje w dużej części województwa dolnośląskiego:

Na suszę w ogrodzie botanicznym wpływ może mieć przede wszystkim bardzo niska ilość opadów w ostatnich czterech miesiącach oraz bardzo niska suma opadów w ostatnich dwóch latach w stosunku do lat poprzednich – mówi Kris Czapski z BC Wrocław Sienkiewicza.

Ogród botaniczny jest wpisany do rejestru zabytków

Tym, co w nim się dzieje, zainteresowała się wojewódzka konserwator zabytków. Barbara Nowak-Obelinda 5 lutego nakazała wstrzymanie prac archeologicznych i towarzyszących, a swojej decyzji nadała rygor natychmiastowej wykonalności. Do prezydenta Wrocławia napisała, że „znaczne obniżenie poziomu wody może mieć związek z inwestycją realizowaną przy ul. Sienkiewicza 18-22”. Zwróciła się do Jacka Sutryka żeby sprawdził, czy to działania inwestora źle wpłynęły na stan wód, a jeżeli tak, to żeby nakazał mu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegającym szkodom. Sprawę zbadają też dwie instytucje: miejski konserwator zabytków, który skontroluje stan, w jakim jest ogród botaniczny oraz inspekcja budowlana pod kątem zgodności prowadzonych prac z prawem budowlanym i wydanymi pozwoleniami.

Decyzji o wstrzymaniu prac inwestor jeszcze nie otrzymał. Czapski zaznacza także, że dotychczas inspekcja budowlana po przeprowadzeniu kilku kontroli nie miała zastrzeżeń.

Ogród botaniczny był założony w 1811 r. Obecnie zajmuje powierzchnię prawie 7,5 hektara. Rośnie w nim 7,5 tys. gatunków roślin. Pomnikami przyrody jest 27 drzew: dębów, miłorzębów, cisów, platanów i buków. Staw jest pozostałością zasypanej w XIX wieku odnogi Odry.

ZOBACZ!

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Potrzeba sztucznie nawadniać ogród.Deweloperom nie utrudniać gdyż W-w wygląda w połowie jak ruina.Patologię z Ołbina i Nadodrza przenieść na Brochów do swoich

Dodaj ogłoszenie