Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odtajniła akta Gross-Rosen

Artur Szałkowski
W tym obozie zginęło około 40 tysięcy osób Fot. Dariusz Gdesz
W tym obozie zginęło około 40 tysięcy osób Fot. Dariusz Gdesz
Dorota Sula, pracownik naukowy Muzeum Gross-Rosen to pierwsza Polka, której Rosjanie udostępnili część dokumentów obozowych. W lutym 1945 r. zabrali je żołnierze Armii Czerwonej i ponad pół wieku przeleżały w ...

Dorota Sula, pracownik naukowy Muzeum Gross-Rosen to pierwsza Polka, której Rosjanie udostępnili część dokumentów obozowych.

W lutym 1945 r. zabrali je żołnierze Armii Czerwonej i ponad pół wieku przeleżały w moskiewskich magazynach Państwowego Archiwum Wojennego i Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej. Wałbrzyszanka starała się o zgodę na przejrzenie hitlerowskich dokumentów od początku 2006 r.
- Przechodziłam skomplikowaną procedurę. Wielokrotnie mnie legitymowano, wyjaśniałam, do czego potrzebne mi te informacje - opowiada Dorota Sula.
Szczególnie wnikliwie interesowano się nią w Archiwum Wojennym, gdzie wstęp mają nieliczni. To w nim przechowywane są najciekawsze akta.
- Znalazłam w nim dokumentację i zdjęcia z rozbudowy obozu, odręcznie pisane życiorysy esesmanów, ich deklaracje wierności Hitlerowi, listy transportowe więźniów i dokumenty z egzekucji jeńców radzieckich - dodaje.
Rosjanie zezwolili na skopiowanie części akt dla muzeum. W placówce nie zachowały się bowiem oryginalne dokumenty. Hitlerowcy zniszczyli zdjęcia, plany i kartoteki. Część ukryli. Inne zabrali Rosjanie.
- Muzeum powstało dopiero w 1983 r. i pierwszymi dokumentami w naszych zbiorach były kopie spraw prowadzonych przez komisję badania zbrodni hitlerowskich w Polsce - wspomina Janusz Barszcz, dyrektor muzeum. - Później uzupełnialiśmy archiwum zeznaniami byłych więźniów. Brakowało nam jednak akt sprzed 1945 r. Dlatego materiały Doroty Suli są bezcenne.
Z akt opisujących inwestycje obozowe na Dolnym Śląsku usunięto wiele stron pochodzących z 1944 r. Wtedy właśnie budowano podziemny kompleks Riese w Górach Sowich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto