Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsiecz ze Śląska

Łukasz Pałka
Czy Piotr Koszczuk, syndyk Jedynki Wrocławskiej, sprzeda firmę biznesmenowi ze Śląska?  FOT. WOJTEK WILCZYÑSKI
Czy Piotr Koszczuk, syndyk Jedynki Wrocławskiej, sprzeda firmę biznesmenowi ze Śląska? FOT. WOJTEK WILCZYÑSKI
Marian Krawczyk z listy najbogatszych Polaków chce kupić Jedynkę Wrocławską Zaskakujący zwrot w losach firmy budowlanej, która zbankrutowała z hukiem dwa lata temu.

Marian Krawczyk z listy najbogatszych Polaków chce kupić Jedynkę Wrocławską

Zaskakujący zwrot w losach firmy budowlanej, która zbankrutowała z hukiem dwa lata temu. Być może ludzie odzyskają swoje miejsca pracy

Wierzyciele Jedynki Wrocławskiej mają dziś zdecydować o przyszłości firmy. Do tej pory syndyk przygotowywał majątek do sprzedaży w częściach, by spłacić długi. Niespodziewanie pojawił się jednak inwestor, który chce kupić całą firmę. To działająca głównie w branży metalowej i budowlanej śląska Grupa KEM. Jej właścicielem jest Marian Krawczyk, wymieniony na 40. miejscu listy najbogatszych tygodnika „Wprost”.
– Rzeczywiście, jesteśmy bardzo zainteresowani kupnem Jedynki i przywróceniem jej dawnej pozycji i prestiżu – przyznaje Andrzej Kłys, wiceprezes KEM. – Jeżeli transakcja się powiedzie, ściągniemy do firmy jej dawnych pracowników.
KEM zamierza rozwinąć działalność na rynku budowlanym korzystając ze znanej marki, jaką jest Jedynka Wrocławska. Jak duże pieniądze może zainwestować? Na początek kilkadziesiąt milionów złotych. A za kilka lat spółka mogłaby trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Czy KEM nie obawia się złej famy, jaka przylgnęła do Jedynki po ogłoszeniu upadłości? – Jesteśmy poważną firmą z dużym kapitałem, więc na pewno szybko odzyskamy zaufanie kontrahentów – przekonuje Andrzej Kłys.
Potężny zastrzyk gotówki z pewnością bardzo by ucieszył syndyka Jedynki. Dotychczas wypłacił wierzycielom ponad 15 mln zł – otrzymały je instytucje państwowe i 200 byłych pracowników. Na 45 mln zł czeka jeszcze ok. 400 dawnych kontrahentów.
– To byłaby świetna wiadomość, gdyby Jedynkę przywrócono do życia – mówi Zbigniew Rudnik, szef zakładowej Solidarności i lider słynnego strajku.
O przedsiębiorstwie było głośno ponad dwa lata temu, gdy protestujący pracownicy zostali brutalnie usunięci z siedziby firmy. Przeciwko byłemu zarządowi Jedynki toczą się procesy karne o łamanie praw pracowniczych i przekręty finansowe. •

Pomagają bankrutom
Grupa KEM zatrudnia ponad tysiąc pracowników, a jej roczne obroty przekraczają 600 mln złotych.
Ma też spore doświadczenie w wyprowadzaniu na prostą firm, które popadły w tarapaty finansowe (np. Best-Stal z Warszawy, Mostostal-Chojnice).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto