MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odra nasza rzeka

Cezary Kaszewski
Najwcześniejszy, średniowieczny kształt Wrocławia podyktowała Odra. Na późniejsze założenia urbanistyczne miała także wpływ ogromny. Dwukrotnie w ciągu ubiegłego wieku, w czasie powodzi w 1903 i 1997 roku, pokazała jak ...

Najwcześniejszy, średniowieczny kształt Wrocławia podyktowała Odra. Na późniejsze założenia urbanistyczne miała także wpływ ogromny. Dwukrotnie w ciągu ubiegłego wieku, w czasie powodzi w 1903 i 1997 roku, pokazała jak strasznym może być żywiołem. Wystawa w Rynku demonstruje przede wszystkim malowniczość rzeki.

Doceniono to zwłaszcza pod koniec XIX i na początku XX wieku. Większość najbardziej romantycznie położonych wrocławskich establissements – ogródków restauracyjnych, które prowadziły także działalność rozrywkową, zlokalizowano nad Odrą i jej kanałami, w rejonie Osobowic, Opatowic, Szczytnik, Biskupina, Bierdzan, Rakowca.
Najstarszym eksponatem jest akwarela z 1620 r., na której nieznany autor przedstawił wyławianie nierządnicy z nurtów rzeki. Na rycinie z 1731 r. autorstwa Michaela Renza pokazano boga Odry – Viadrusa.
- To jeden z rarytasów pokazu – rekomenduje Ewa Halawa, kustosz wrocławskiego Muzeum Narodowego, która przygotowała wystawę w Rynku. - Ostatecznie wybierałam spośród około dwustu eksponatów – relacjonuje. - Miałam do dyspozycji wiele rycin, archiwalnych fotografii, pocztówek, zdjęć współczesnych – uzupełnia. Wyeksponowała z tego: symbolikę rzeki, jej ujarzmianie, obraz rzeki w mieście, jej rolę rekreacyjną oraz widoczny od niedawna zwrot ku rzece
Na 55 planszach ukazano głównie przeszłość: dawne nabrzeża, żaglowce, jazy, śluzy, młyny, parowce. Na archiwalnych rycinach i zdjęciach pochodzących ze zbiorów muzealnych i bibliotecznych (wrocławskie Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie, Muzeum Architektury, Biblioteka Uniwersytecka na Piasku) widać zarówno świetną historię miasta, jak i piękno nadodrzańskich krajobrazów. Ten mariaż przyrody z architekturą wypada nad wyraz okazale. Nieodłączną częścią Wrocławia są mosty, ich formy i konstrukcje zmieniały się na przestrzeni wieków – warto to prześledzić na dużych powiększeniach. Ważnym dopełnieniem są komentarze do ilustracji. Poza językiem polskim, z myślą o zagranicznych turystach, zamieszczono je także w językach: niemieckim, angielskim i francuskim.
Tę dobrze opisaną, najliczniej oglądaną wystawę w mieście, urządzono na zlecenie Biura Promocji Miasta. Można ją będzie oglądać dniem i nocą na północnej pierzei Rynku do 22 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto