Nasza Loteria

Odkładasz na emeryturę? Większy zwrot z podatku to tylko jeden z benefitów

Materiał informacyjny Skarbiec TFI
Nie ma sensu martwić się o to, że na emeryturze zabraknie nam funduszy na życie, czy drobne przyjemności. Lepiej od razu zacząć działać i odkładać na przyszłość. Jakie inne korzyści może przynieść nam oszczędzanie w III filarze systemu emerytalnego?

Dlaczego warto systematycznie oszczędzać na kontach emerytalnych?

Konta emerytalne to dla wielu osób sposób na poczucie bezpieczeństwa o spokojną przyszłość. Równie ważne jest także to, że to my decydujemy o tym, jakie będzie przeznaczenie zaoszczędzonych przez nas pieniędzy – niezależnie od tego czy wybierzemy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Nieocenionym argumentem za tą formą oszczędzania jest fakt, że wypadku nagłej potrzeby możemy korzystać ze zgromadzonych pieniędzy jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ta ostatnia kwestia jest szalenie ważna w niepewnych czasach, bo perspektywa mrożenia oszczędności na kilkanaście lat, mogłaby okazać się ryzykowna.

Dużą zaletą tej formy odkładania oszczędności na emeryturę jest to, że nie musimy tego robić przez cały okres naszej aktywności zawodowej. Wystarczy już tylko 5 lat, żeby wyraźnie odczuć finansowe wsparcie w czasie emerytury. Wiele osób decyduje się odkładać na przyszłość właśnie wtedy, kiedy nasza pozycja zawodowa jest już stabilna, dzieci odchowane, a my możemy sobie pozwolić na miesięczne lub roczne wpłaty. Aby obliczyć, na jakie wsparcie w okresie emerytalnym możemy liczyć, warto skorzystać z przygotowanych przez Skarbiec TFI kalkulatorów:
- Kalkulator IKE,
- Kalkulator IKZE.

Czym IKZE różni się od IKE?

Główne różnice dla osób, które zamierzają oszczędzać na swoją emeryturę, wynikają chociażby z limitów rocznych wpłat, ale też z tego, w jaki sposób nasze wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaną opodatkowane oraz czy możemy odliczyć wpłaty od podatku w bieżącym zeznaniu rocznym.

Wysokość wpłat w IKE i IKZE 2022
Wpłaty, które możemy dokonać na nasze konto w IKE w 2022 roku to 17 766,00 zł, z kolei na konto IKZE możemy wpłacić 7 106,40 zł, a w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą aż 10 659,60 zł.

Korzyści podatkowe
To, co może się okazać korzystne z punktu widzenia osób wybierających IKZE, to fakt, że coroczne wpłaty do IKZE są odliczane od przychodu osiąganego w danym roku podatkowym. W praktyce IKZE daje więc możliwość obniżenia podatku PIT do zapłaty w rozliczeniu rocznym (wpłata obniża poziom podstawy opodatkowania), a nawet zwrotu nadpłaconego podatku. W trakcie oszczędzania oraz przy wypłacie środków nie będzie pobierany od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki, jak dzieje się w przypadku klasycznych form gromadzenia kapitału. Głównym warunkiem jest wypłata zgromadzonych środków nie wcześniej, niż po osiągnięciu 65 r.ż., co dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Na koniec inwestycji jest pobierany jedynie 10 proc. zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych kwot.

Z kolei IKE umożliwia nam oszczędzanie wyższych kwot, niż w IKZE, zwalniając oszczędzającego z podatku Belki, czy jakichkolwiek innych opłat na rzecz fiskusa. Warunkiem jest wypłata zgromadzonych w IKE oszczędności nie wcześniej niż po osiągnięciu 60 r.ż. – w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn (bądź po 55 r.ż., pod warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych).

W przypadku IKE oraz IKZE istotny jest też minimalny okres dokonywania wpłat - co najmniej 5 (dowolnych) lat kalendarzowych, a w przypadku IKE ewentualne dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później, niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Dziedziczenie zebranej kwoty IKE i IKZE - różnice
Ważną kwestią dla osób, które odkładają na swoją emeryturę, jest również dziedziczenie zebranych kwot. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń i niezależnie od tego, czy śmierć nastąpi w trakcie oszczędzania czy wypłaty, wszystkie oszczędności należą do spadkobierców. W przypadku IKE wypłata środków nie jest opodatkowana. Spadkobierca może też bezpłatnie przenieść je na swoje konto IKE lub PPE. Natomiast osoby dziedziczące środki zgromadzone na IKZE w przypadku chęci wypłaty będą zobligowane do opłacenia 10% podatku, chyba że zdecydują się je przenieść na swoje konto IKZE, wtedy odbędzie się to bez żadnych opłat

Czy mogę korzystać ze środków zgromadzonych na IKZE i IKE?

Korzystanie zarówno z IKZE, jak i IKE, nie oznacza zamrożenia kapitału na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wcześniejsza wypłata jest oczywiście jak najbardziej możliwa. To kolejna kwestia, którą powinniśmy rozważyć przy wyborze sposobu oszczędzania na emeryturę. IKE daje nam pełen wybór w tym zakresie i pozwala zarówno na wypłatę części, jak i całości środków przed osiągnięciem wieku upoważniającego do preferencyjnej wypłaty .

Natomiast oszczędzając w IKZE musimy mieć świadomość, że w razie potrzeby należy wypłacić zawsze całą oszczędzoną kwotę.

Różny będzie też sposób opodatkowania wypłacanej kwoty. Jeżeli będziemy chcieli podjąć zgromadzone środki z IKE, zapłacimy podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki; a jeżeli wybierzemy pieniądze z konta IKZE musimy pamiętać o tym, że cała zwrócona kwota zwiększać będzie podstawę opodatkowania w rozliczeniu PIT składanym w danym roku podatkowym.

Co trzeba zrobić, żeby dostać większy zwrot z podatku PIT?

W związku z tym, że wpłaty dokonane na konto IKZE w danym roku kalendarzowym możemy odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym, obniżymy sobie tym samym wysokość podatku należnego do zapłacenia. Przy maksymalnej kwocie przewidzianego na ten rok limitu, możemy więc skorzystać ze zwrotu podatku PIT w wysokości 1279 zł dla progu 12%, a dla progu 32% aż 3 411 zł. Zdecydowanie skorzystają małżeństwa, ponieważ kwota zwrotu ulega podwojeniu, gdyż każdy z małżonków może skorzystać z odrębnego limitu.

Ponieważ konto IKZE ma możliwość wpłaty jednorazowej (nie musimy regularnie wpłacać rat miesięcznych), możemy z maksymalnej ulgi skorzystać, zakładając konto nawet tuż przed końcem roku 2022. W przypadku osób podlegających 32% stawce podatku PIT, zwrot zapłaconego podatku może więc okazać się tym razem zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący, niż zwykle.

Jak założyć IKE i IKZE w Skarbiec TFI

Konto w Skarbiec TFI założymy korzystając ze strony www – bez wychodzenia z domu, zdalnie. Można to zrobić w dwojaki sposób: przez wideoweryfikację (konieczny jest dostęp do kamerki internetowej, choćby w smartfonie) lub wykorzystując autoryzację zwrotnym przelewem bankowym (kwota: 1 zł) za pośrednictwem platformy płatniczej Blue Media. Już następnego dnia pobrana kwota zostaje zwrócona na nasz rachunek. Ta druga możliwość jest zarezerwowana dla tych osób, które posiadają już fundusze Skarbca lub są uczestnikami PPK.

Po założeniu konta w STI24 możemy zawrzeć umowę na prowadzenie IKE lub IKZE. Otwarcie, prowadzenie, wpłaty, wypłaty, czy zmiany w zakresie wyboru funduszu są w Skarbiec TFI bezpłatne. Na stronie www.skarbiec.pl możemy znaleźć szczegółowe informacje o dostępnych funduszach. Można także skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie przygotował Skarbiec TFI. Są to tzw. portfele, składające się z odpowiednio dobranych funduszy inwestycyjnych uwzględniających różne poziomy ryzyka. Mając środki w IKE lub IKZE, zarządzane przez inną instytucję finansową, także możemy przenieść je do Skarbca i to bezpłatnie, o ile wcześniej gromadziliśmy te środki przynajmniej przez 12 miesięcy.

- Rozwijając ofertę Skarbiec TFI skupiamy się na tworzeniu jak najbardziej przyjaznych rozwiązań, ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych naszym Klientom. To szczególnie ważne w końcówce roku, gdy znacząco rośnie zainteresowanie produktami emerytalnymi, które niosą ze sobą szereg benefitów. Spośród nich niewątpliwie najważniejszym jest budowanie poduszki finansowej na czas emerytury. Dodatkową zachętą są także oferowane przez Państwo ulgi podatkowe – mówi Przemysław Jaworski, Dyrektor Zespołu Sprzedaży Produktów Emerytalnych w Skarbiec TFI.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.
Tel.: 665 940 096
Email: [email protected]

Materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Wszystkie wymagane prawem informacje dotyczące funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez SKARBIEC TFI S.A., w tym opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa tych funduszy, znajdują się w prospektach informacyjnych funduszy i kluczowych informacjach dla inwestorów dostępnych w siedzibie SKARBIEC TFI S.A., na stronach internetowych www.skarbiec.pl i w sieci sprzedaży.

Skarbiec TFI S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI S.A. z siedzibą: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Rejestrowy KRS 0000060640, NIP 521-26-05-383, kapitał zakładowy 6 050 505 złotych, wpłacony w całości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Odkładasz na emeryturę? Większy zwrot z podatku to tylko jeden z benefitów - Portal i.pl

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto