Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od parku do stadionu, czyli historia Oporowskiej

Daniel Pecyński
Daniel Pecyński
WKS Śląsk Wrocław od samego początku istnienia swoje spotkania rozgrywa na obiekcie przy ulicy Oporowskiej.

W latach trzydziestych XX wieku w miejscu obecnego stadionu powstał Park Sportowy "Grabiszyn". Boisko piłkarskie wraz z bieżnia i skoczniami w dal oraz wzwyż miało służyć mieszkańcom przedwojennego Wrocławia. Dodatkowo przy obiekcie powstała gospoda, w której kibice mogli się posilić między emocjami sportowymi.

Wojna oszczędziła park. Nad terenem piecze zaczęło sprawować wojsko, które zaanektowało teren dla potrzeb swojego klubu. Wojskowy Klub Sportowy Śląsk swoje spotkania piłkarskie od tego momentu rozgrywał praktycznie wyłącznie na tym obiekcie. Dodatkowo do lat 80tych odbywały się tam również zawody lekkoatletyczne. Wtedy przy ulicy Skarbowców na innych wojskowych terenach stworzono miejsce dla lekkoatletów.

Po zakończeniu działalności wojska klub i działkę przejęło miasto Wrocław. Magistrat zaczął modernizować istniejący obiekt. Wyburzone zostały miejsca stojące i obrzydliwy nasyp, na którym do tej pory przebywali kibice gości. Stadion przeżył w tym czasie wiele "zadym", między innymi z fanami z Łodzi, czy Gdynii.

W miejscu nasypu pojawiła się prowizoryczna "klatka", która miała być tylko tymczasowa. Podobnie jak miejsca od strony ulicy Oporowskiej miała być zdemontowana, a w jej miejsce powstać powinny trybuny z prawdziwego zdarzenia.

Dodatkowo od zeszłego sezonu we Wrocławiu można rozgrywać mecze przy sztucznym oświetleniu, a w sierpniu zakończył się remont trybuny odkrytej. Aktualna pojemność stadionu wynosi 8400 miejsc siedzących, z czego ponad 3000 pod zadaszeniem.

To skandal - powiedział dla MMwroclaw.pl Krzysiek, kibic Śląska od 30 lat - Pamiętam jak na stadion przychodziło ponad 20 tysięcy ludzi i jakoś było dla nich miejsce. Co to jest 9000 i jeszcze ma tam grać reprezentacja, wstyd.

Tymczasem place modernizacyjne na Oporowskiej dobiegają końca. W związku z dopinaniem szczegółów budowy stadionu na Maślicach porzucono pomysł rozbudowy aktualnego obiektu Śląska. Ponadto magistrat planuje odbudowę Stadionu Olimpijskiego i do 2014 roku ma zamiar przeznaczyć na niego kwotę 160 milionów złotych.

Śląsk Wrocław od 2011 roku ma przenieść się na stałe na ulicę Drzymały. Dla kibiców we Wrocławiu jest to zakończenie pewnej epoki. Czasu, kiedy do stolicy Dolnego Ślaska trafiały medale Mistrzostw Polski, a WKS podejmował takie kluby jak: Liverpool, Napoli, Levskiego Sofia, czy Dynamo Moskwa.

Paradoksalnie mecze z tuzami europejskiej piłki były rozgrywane na Stadionie Olimpijskim, ale fanom i tak z WKS-em kojarzyć będzie się przede wszystkim Oporowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto