Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od akacjowego po wielokwiatowy

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Właściwości lecznicze i odżywcze miodów są różne. Wpływ ma na to ma m.in. pora roku i pogoda, przy jakiej miód powstawał i był zbierany, sposób jego przechowywania, a także rodzaj roślin, z których kwiatów pszczoły ...

Właściwości lecznicze i odżywcze miodów są różne. Wpływ ma na to ma m.in. pora roku i pogoda, przy jakiej miód powstawał i był zbierany, sposób jego przechowywania, a także rodzaj roślin, z których kwiatów pszczoły spijały nektar.

* MIÓD AKACJOWY reguluje trawienie i pomaga pozbyć się zaparć. Zalecany jest w chorobach żołądka i dwunastnicy i problemach z jelitem grubym.
* MIÓD GRYCZANY zawiera spore ilości witaminy C i magnezu. Działa jak antybiotyk, ma właściwości odtruwające i uodparniające. Stosuje się go w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia (głównie na tle miażdżycowym), schorzeń wątroby. Wzmacnia wzrok, słuch i pamięć.
* MIÓD SPADZIOWY zaleca się przy schorzeniach układu krążenia i kłopotach z sercem. Leczy też nieżyty górnych dróg oddechowych i uśmierza ból gardła. Można go stosować również przy schorzeniach reumatycznych, skórnych i neurologicznych. Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, bakteriobójcze i wykrztuśne.
* MIÓD RZEPAKOWY zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, sole mineralne, kwas nikotynowy, witaminy K, C i z grupy B. Jest też bogatym źródłem aminokwasów. Pomaga przy schorzeniach serca i układu krążenia, chorobach wątroby, skóry oraz zapaleniach górnych dróg oddechowych.
* MIÓD LIPOWY działa rozgrzewająco i kojąco. Stosuje się go przy schorzeniach oskrzeli, chorobach reumatycznych, zapaleniu zatok, anginie, przeziębieniu i nerwicach. Ma właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne i uspokajające. Obniża ciśnienie krwi.
* MIÓD Z MNISZKA LEKARSKIEGO pomaga przy schorzeniach wątroby. Poprawia trawienie, wzmacnia organizm, jest niezastąpionym lekiem w przeziębieniach.
* MIÓD WRZOSOWY jest zalecany szczególnie przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego i prostaty. Warto po niego sięgnąć w czasie biegunki.
* MIÓD WIELOKWIATOWY pomaga łatwiej znosić objawy wiosennych alergii. Uzupełnia braki witamin i mikroelementów. Łagodzi bóle wątroby.


Przepisy z pyłkiem

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Jest oprócz miodu podstawowym pokarmem pszczół. Miód to pokarm energetyczny, pyłek to białko, tłuszcze, sole mineralne, witaminy, kwasy organiczne i hormony.
Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek, mieszają z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i w postaci uformowanych kulek przenoszą do ula w specjalnych koszyczkach na tylnych nogach.

Dla ciała i ducha

• Pyłek sproszkowany. Sproszkować pyłek w młynku do kawy. Zażywać z dodatkiem napojów.
• Krem pyłkowy. Wymieszać 20 proc. pyłku z 80 proc. miodu. Zamiast miodu można użyć serek, dżem.
• Pasta pyłkowa. Wymieszać 500 gramów pyłku z 500 gramami miodu, przekręcić kilka razy przez maszynkę do mięsa.
• Pyłek przy alergii. Do 100 gramów pyłku dodać 900 gramów miodu, wymieszać. Trzytygodniową kurację rozpocząć na 3-4 tygodnie przed przewidywanym atakiem kataru siennego, astmy. Zacząć od małych dawek pyłku, codziennie zwiększanych do 11 dnia, następnie dawki stopniowo zmniejszamy.

Dla urody

Maseczka 1. Wymieszać 1 łyżeczkę
sproszkowanego pyłku z żółtkiem. Można dodać łyżeczkę miodu. Nanieść na twarz,
pozostawić na 15 minut. Wygładza i odżywia skórę.
Maseczka 2. Wymieszać dwie łyżeczki sproszkowanego pyłku w małej ilości wody dla uzyskania papki. Nałożyć na twarz na 20 minut.
Maseczka 3. Wymieszać 2 łyżki pyłku, 2 łyżki miodu, 1 żółtko, 1 łyżkę twarogu. Nałożyć na twarz na 20 minut. Wzmacnia, upiększa skórę.

Oprac. na podstawie serwisu internetowego poświęconego miodom, pszczołom i produktom pszczelim.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto