Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyszczanie kwasami – dowiedz się więcej o tym zabiegu

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Czy do peelingu u specjalisty należy się przygotować? Dowiedz się, w jaki sposób bezpiecznie oczyścić swoją skórę przy pomocy kwasów.

W imię zdrowej skóry wiele osób korzysta z zabiegów, które mają to zapewnić. Jednym z nich jest oczyszczanie przy pomocy kwasów. Brzmi dość poważnie, ale w gruncie rzeczy jest to profesjonalny peeling, dzięki któremu złuszczane i usuwane są martwe komórki naskórka. Co więcej należy wiedzieć na ten temat?

Czy oczyszczanie twarzy kwasami jest dla każdego?

Przed rozpoczęciem całego zabiegu kosmetyczka powinna sprawdzić, w jakim stanie znajduje się skóra twarzy. W zależności od jej rodzaju, skłonności oraz indywidualnych problemów dobierze ona odpowiednią metodę oczyszczania. W przypadku skóry suchej i wrażliwej może być to peeling enzymatyczny, by zmniejszyć blizny potrądzikowe – peeling kwasem salicylowym. Przeciwwskazaniem są np. otwarte rany, poparzenia, odmrożenia, cukrzyca, ciąża, choroby autoimmunologiczne, choroby tkanki łącznej, stosowanie retinoidów. Nie powinny go również wykonywać osoby, które mają przed sobą w perspektywie miesiąca zaplanowane bądź spontaniczne kąpiele słoneczne (chodzi tu np. o opalanie podczas urlopu). W tym ostatnim przypadku wyjątkiem jest peeling migdałowy, który można wykonywać przez cały rok, gdyż nie powoduje nadmiernej wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne.

Po co wykonuje się peeling?

Co to jest oczyszczanie kwasami? Jak tłumaczy lekarz medycyny estetycznej, Izabela Lenartowicz, jest to zabieg polegający na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranego peelingu, dzięki któremu można zlikwidować blizny, zmiany barwnikowe, trądzik. Skóra staje się bardziej napięta i rozświetlona, a pory zwężają się. Twarz zyskuje zdrowy i młody wygląd.

Istota peelingu polega na aplikacji określonej substancji, dzięki której możliwe jest złuszczenie i usunięcie zewnętrznej warstwy naskórka, redukcja defektów kosmetycznych i zmian o charakterze chorobowym, a także normalizacja jej zdrowotnego stanu i poprawa wyglądu. Jak dowiadujemy się od lek. Izabeli Lenartowicz, peelingi wnikają do ujść gruczołów łojowych, ułatwiając usuwanie zalegających tam złuszczonych, martwych komórek naskórka. Pory odblokowują się i zwężają. Regularne wykonywanie peelingów pomaga usunąć ten problem.

Zabieg zalecany jest w przypadku: trądziku, łojotoku, blizn, zmarszczek (delikatnych i głębokich), zmian pigmentacyjnych oraz szarej i zmęczonej skóry.

Peeling przy użyciu różnego rodzaju kwasów

Różne środki stosowane do wykonywania peelingów działają na skórę nieco inaczej. Im niższe pH, tym większa jest moc kwasu. Istotne jest przy tym stężenie zastosowanych kwasów. Do wykonania peelingu wykorzystuje się środki chemiczne lub te pochodzenia naturalnego. Te drugie są stosunkowo bardziej łagodne. Peelingi przy użyciu kwasów wykonuje się zazwyczaj jako kilkuetapową kurację. Te o słabszej mocy można wykonywać z większą częstotliwością. Za każdym razem należy zachować jednak odpowiedni odstęp czasowy. Te, które mają głębsze oddziaływanie, powinno się stosować zdecydowanie rzadziej.

By osiągnąć najlepsze efekty

Przed wykonaniem peelingu chemicznego zaleca się wcześniejsze przygotowanie skóry, m.in. poprzez obniżenie pH z wartości 5,5 do 4,5. Sam zabieg staje się wówczas bardziej efektywny. Przygotowanie to polega na stosowaniu kremu o odpowiednim składzie. W tym samym czasie nie powinno się stosować samoopalaczy, golić bądź depilować.

Bezpośrednio przed zabiegiem skóra powinna być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Okolice oczu i uszu, które są szczególnie wrażliwe, smaruje się wazeliną w celu ich zabezpieczenia. Włączony wentylator pomaga chłodzić skórę podczas samego zabiegu.

Po zabiegu zaleca się używanie kemów z filtrem przeciwsłonecznym o SPF przynajmniej na poziomie 30, a przy tym unikanie opalania co najmniej przez 4 tygodnie. Nie wolno też samodzielnie zdrapywać naskórka, który się łuszczy. Warto natomiast nawilżać skórę i stosować preparaty z witaminą C.

Ponieważ każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, w celu dopasowania najlepszej kuracji należy udać się do specjalisty. Aby się do niej dobrze przygotować, warto przyswoić kilka ogólnych zasad wskazanych powyżej.

Teskt: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto