Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatele Ukrainy nie chcą mieszkać we Wrocławiu. Wolą wracać do domu albo zamieszkać w Katowicach. Raport NBP

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
fot. Archiwum Polska Press
Narodowy Bank Polski opublikował raport z którego wynika, że 82 proc. obywateli Ukrainy nie chce mieszkać we Wrocławiu. To wyniki na poziomie średniej z Polski. Większość obecnie przebywających Ukraińców woli wrócić do domu. Ci którzy chcą zostać w Polsce wolą swoją przyszłość związać z innymi miastami, niż Wrocław.

Spis treści

NBP opracowało raport o sytuacji życiowej i ekonomicznej uchodźców z Ukrainy w Polsce. Dokument stworzono na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego na 3 165 obywatelach z Ukrainy, którzy do Polski przybyli po wybuchu wojny.

Ukraińcy nie chcą mieszkać we Wrocławiu wolą pozostać w Katowicach

Obecnie spośród uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających we Wrocławiu tylko 18 proc. planuje pozostać w Polsce na stałe. To wynik na poziomie średniej z całego kraju. Więcej chęci do zostania w Polsce deklarują Ukraińcy, którzy aktualnie przybywają w Zielonej Górze, Poznaniu i Krakowie (20 proc.); Białymstoku (21 proc.); w Bydgoszczy (25 proc.) i Katowicach (26 proc.)

- Taki rozkład odpowiedzi może wynikać z kilku czynników. Chociażby z tego, że do największych miast najłatwiej było się dostać i było to najbardziej dostępne rozwiązanie. Do mniejszych miast uchodźcy mogli kierować się bardziej świadomie lub wybrać te kierunki ze wzglądu na obecność tam innego członka rodziny. - piszą autorzy raportu.

Ukraińscy uchodźcy wojenni przybyli do Wrocławia chcą wracać do domu

Aż 82 proc. ankietowanych obywateli Ukrainy we Wrocławiu zadeklarowało chęć wyjazdu z Polski. Dłużej niż rok, ale nie na stałe chce we Wrocławiu zostać 21 proc., a aż 55 proc. planuje krócej niż rok być na Dolnym Śląsku i wrócić na Ukrainę do swojego domu. Ciekawe jest to, że 7 proc. ankietowanych Ukraińców we Wrocławiu deklaruje pobyt krótszy niż rok i wyjazd do państw Europy zachodniej.

- Wysokim udziałem uchodźców deklarujących pozostanie w Polsce więcej niż rok cieszyły się województwa z relatywnie niską stopą bezrobocia i dobrze rozwiniętym sektorem przemysłu i usług, w których mogą pracować imigranci – dodają autorzy raportu.

Ukraińcy do Wrocławia przyjechali świadomie

Gdy w wojennym rozgardiaszu uchodźcom towarzyszył duży stres w związku z sytuacją wojenną to chętniej Ukraińcy wybierali duże miasta. Najwięcej osób, które dysponowały już jakąś siecią kontaktów w Polsce np. członkiem rodziny lub znajomym albo miało doświadczenie z wyjazdem do Polski osiadło we Wrocławiu. Takich osób w raporcie jest odnotowanych niecałe 20 proc. To największy wynik w skali kraju.

Aż 23 proc. z ankietowanych w Rzeszowie deklaruje, że chce jechać dalej na Zachód, w żadnym innym mieście nie uzyskano nawet zbliżonego wyniku. Oznacza to, że osoby przekraczające granicę, robiły to z jasno sprecyzowanym planem. W Lublinie, aż 87 proc Ukraińców deklaruje chęć powrotu do domu. To najwięcej w skali kraju, na co może mieć wpływ bliskość granicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto