MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miasta w Polsce od Nowego Roku 2023. 15 miejscowości uzyska status miast, za to niemal 500 zniknie z mapy. Co jest powodem tych zmian?

Emil Hoff
W 2023 r. nastąpią spore zmiany na mapie Polski. Pojawi się 15 nowych miast, ale niemal 500 miejscowości zniknie. Co jest przyczyną tych zmian? Które miejscowości staną się miastami i dlaczego? Sprawdźcie, co dokładnie zmieni się na mapie Polski od Nowego Roku 2023.
W 2023 r. nastąpią spore zmiany na mapie Polski. Pojawi się 15 nowych miast, ale niemal 500 miejscowości zniknie. Co jest przyczyną tych zmian? Które miejscowości staną się miastami i dlaczego? Sprawdźcie, co dokładnie zmieni się na mapie Polski od Nowego Roku 2023. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
W 2023 r. na mapie Polski nastąpi sporo zmian. Od Nowego Roku pojawi się 15 nowych miast, za to zniknie niemal 500 miejscowości. W jaki sposób wybiera się kandydatów do nadania praw miejskich? Które miejscowości staną się nowymi polskimi miastami? Czemu inne ośrodki muszą zniknąć? Przekonajcie się, jakie zmiany na mapie Polski przyniesie 2023 r.

Spis treści

Polska zyska nowe miasta w 2023 r. To sukces samorządowców i lokalnych działaczy

Od 1 stycznia 2023 w Polsce pojawi się 15 nowych miast. Wybrane miejscowości uzyskają prawa miejskie i tym samym dołączą do grona polskich miast, których będzie łącznie 979. Nowych miast w Polsce przybywa coraz szybciej – w zeszłym roku prawa miejskie uzyskało 10 ośrodków, w tym już o 5 więcej.

Kto decyduje o tym, która miejscowość uzyska status miasta? Z inicjatywą nadania statusu najczęściej wychodzą samorządowcy i lokalni działacze. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

- Procedura nadania praw miejskich jest procesem, który bardzo dobrze ukazuje samorządność. Zaczyna się od inicjatywy mieszkańców, a kończy na decyzji najwyższych organów państwa. – powiedział sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker w czasie uroczystości oficjalnego nadania praw miejskich nowym miastom, która odbyła się 29 grudnia 2022 w Warszawie.

Przedstawiciele nowych polskich miast przyjęli z rąk premiera Mateusza Morawickiego akty nadania praw miejskich i symboliczne klucze do miejskich bram.

29 grudnia 2022 odbyła się uroczystość nadania statusu miasta 15 miejscowościom w Polsce.
29 grudnia 2022 odbyła się uroczystość nadania statusu miasta 15 miejscowościom w Polsce. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, materiały prasowe

Czytaj też: Ferie zimowe 2023: gdzie Polacy planują je spędzić? Ile kosztują wycieczki all inclusive do ciepłych krajów, narty we Włoszech i Austrii?

Nowe miasto - stare miasto. Jak wybierani są kandydaci do nadania praw miejskich?

Na podstawie jakich kryteriów decyduje się o powołaniu nowego miasta?

 • Przede wszystkim decyduje historia. Jeśli dany ośrodek miał status miasta w przeszłości, ale utracił go w XIX w., zwłaszcza w wyniku represji carskich po polskich powstaniach narodowych, istnieje duża szansa, że znowu stanie się miastem.
 • Wyznacznikiem posiadania przez daną miejscowość statusu miejskiego w przeszłości są zachowane zabytki o charakterze miejskim: rynki z ratuszami i murowanymi kościołami, zespoły pałacowe itp.
 • Ważny jest także stopień urbanizacji danej miejscowości i rozwinięcia infrastruktury komunikacyjnej (drogi, linie kolejowe).
 • Oceniana jest też struktura zatrudnienia – większość mieszkańców powinna pracować w innych gałęziach gospodarki niż rolnictwo.
Jednym z nowych miast na mapie Polski od Nowego Roku 2023 jest Miękinia w woj. dolnośląskim.
Jednym z nowych miast na mapie Polski od Nowego Roku 2023 jest Miękinia w woj. dolnośląskim. Tomasz Holod / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

15 nowych miast w Polsce od 2023. Które miejscowości awansowały na miasta?

Wykaz nowych miast, które uzyskają prawa miejskie od Nowego Roku 2023, zawarto w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Poniżej prezentujemy wszystkie nowe miasta Polski z krótką charakterystyką.

Woj. mazowieckie – 4 nowe miasta

 • Latowicz: posiadał prawa miejskie od 1423 r. do 1869 r., kiedy utracił je decyzją cara.
 • Bodzanów: miał dawniej status miasta, o czym świadczy rynek objęty opieką konserwatora zabytków.
 • Jastrząb. Słynie z Jarmarku Norbertańskiego, organizowanego z przerwami od 1415 r.
 • Jadów: uzyskał i stracił prawa miejskie w XIX w. Można tu oglądać duży rynek, murowany kościół z XIX w. i Muzeum Rodu Jadów.

Woj. łódzkie – 4 nowe miasta

 • Jeżów: od XIV do XIX w. był miastem zakonnym benedyktynów.
 • Dąbrowice: to dawne miasto z dwoma rynkami i zabytkowym ratuszem.
 • Rozprza: straciła prawa miejskie w wyniku carskich represji w 1870 r. Ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają niemal tysiąca lat wstecz.
 • Ujazd: także stracił prawa miejskie w 1870 r. Wśród zabytków znajdują się barokowy kościół i pałac z parkiem.

Woj. małopolskie – 2 nowe miasta

 • Książ Wielki: uzyskał prawa miejskie pierwotnie w XIV w. Z tego okresu pochodzą dwa zabytkowe kościoły.
 • Czarny Dunajec: liczy niemal 3700 mieszkańców i ma status Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej.

Woj. świętokrzyskie – 2 nowe miasta

 • Łopuszno: jest znane z Gminnego Ośrodka Sportowo-Wypoczynkowego, w którym można grać m.in. w piłkę nożną i tenisa. Ośrodek dysponuje też sceną koncertową.
 • Piekoszów: zabudowa skoncentrowana jest wzdłuż dróg prowadzących do Kielc, z tym miastem wiąże się też struktura zatrudnienia. Działalność rolnicza w Piekoszowie praktycznie zanikła.

Woj. wielkopolskie – 1 nowe miasto

 • Miasteczko Krajeńskie: może się pochwalić dobrze zachowaną zabytkową zabudową miejską z Placem Wolności i XIX-wiecznym kościołem na wzgórzu.

Woj. śląskie – 1 nowe miasto

 • Włodowice: znajduje się tu rynek z wmurowaną płyta herbową. Prawa miejskie Włodowice utraciły w 1870 r.

Woj. dolnośląskie – 1 nowe miasto

 • Miękinia: o wysokim statusie miasta w przeszłości świadczą jego zabytki: barokowy kościół i zespół pałacowo-parkowy.
O wysokim statusie Miękini w minionych wiekach świadczą jej zabytki, np. zespół pałacowy i murowany kościół.
O wysokim statusie Miękini w minionych wiekach świadczą jej zabytki, np. zespół pałacowy i murowany kościół. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Miasta w Polsce, które warto odwiedzić. Tu w 2022 roku podróżowaliśmy najczęściej

Zmiany w Polsce 2023. Prawie 500 miejscowości zniknie z mapy. Czemu tak się stanie?

Nowe miasta to nie wszystko. Od stycznia 2023 z mapy Polski oficjalnie zniknie aż 475 miejscowości. Tak wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Co jest przyczyną tej decyzji? Chodzi o ośrodki niemal wymarłe i wyludnione, które zostaną wcielone do większych, okolicznych wsi lub miast.

Wykaz miejscowości, które znikną z mapy Polski w 2023 r., jest dostępny online.

Kolejne miejscowości, które utraciły status miasta po represjach carskich w XIX w., odzyskują swoje przywileje. W 2022 r. przywrócono 10 miast, w 2023
Kolejne miejscowości, które utraciły status miasta po represjach carskich w XIX w., odzyskują swoje przywileje. W 2022 r. przywrócono 10 miast, w 2023 będzie 15 nowych. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, sejm.gov.pl

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe miasta w Polsce od Nowego Roku 2023. 15 miejscowości uzyska status miast, za to niemal 500 zniknie z mapy. Co jest powodem tych zmian? - Strona Podróży

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto