Nowe biurowce na nowe czasy

Materiał informacyjny Skanska

Chociaż z powodu pandemii koronowirusa wiele firm przeszło na pracę zdalną, informacje wieszczące koniec ery biurowców nie są prawdziwe.

Konieczność życia w izolacji sprawiła, że dla wielu osób miejscem pracy stało się ich mieszkanie. Człowiek jest istotą społeczną, musi żyć wśród innych ludzi i z nimi współpracować, spełniać różne role. Potrzebujemy bezpośredniego, bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem i żadna rozmowa na Teams’ach czy Skype’e nie załatwia sprawy, co więcej dla higieny naszej psychiki wymagany jest jasny podział życia na prywatne i zawodowe. Zdalna praca w przyszłości - tak, ale jako uzupełnienie codziennej rutyny zawodowej.

Nowoczesne, czyli jakie?

Dyskusja o zasadności budowania kolejnych biurowców i zagospodarowania już istniejących, jest więc raczej bezprzedmiotowa. Istotniejsze jest to, czym powinny się one wyróżniać. Po pierwsze muszą wpasowywać się w otoczenie. Nowoczesność powinna płynnie łączyć się z istniejącą, nieraz zabytkową zabudową, a czasem przeciwnie, powinna zaskakiwać, ale nie szokować.
Biurowiec musi cechować funkcjonalność i elastyczność związana z ergonomią pracy i łatwością dostosowania przestrzeni do zmieniających się potrzeb.

Kolejną cechą jest wpływ obiektu na środowisko. Biurowce XXI wieku nie powinny być niedostępnymi gmaszyskami, tylko miejscami pracy oraz obiektami spełniającymi wiele dodatkowych funkcji m.in. handlowych, gastronomicznych czy kulturotwórczych, w których zastosowane są proekologiczne rozwiązania. Zamiast efektownych popisów architektonicznych, obiekty przyjazne dla człowieka i środowiska.

Rola architektury i budownictwa zmienia się podobnie jak całe nasze życie. Coraz bardziej stawiamy na dbałość o środowisko. Współcześnie powstające obiekty budowlane muszą być odpowiednio trwałe, oddziaływać na środowisko w sposób nieszkodliwy, być ekonomiczne już na etapie budowy w zużyciu materiałów i energii, a także uwzględniać zdrowie ludzi, zarówno fizyczne, jak i w dalszych etapach – psychiczne. Proekologiczne tendencje w architekturze XXI wieku najprościej można podsumować, że budynek musi korzystnie wpływać na ludzi i przestrzeń. Znany wrocławski architekt Zbigniew Maćków, członek Rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, stwierdza wręcz, że teraz trzeba budować trzy razy taniej, trzy razy prościej, trzy razy lepiej dla świata i planety.

Od średniowiecza

Przykładem takiego obiektu na nowe czasy jest biurowiec Nowy Targ, który powstał we Wrocławiu przy placu Nowy Targ 28. To miejsce szczególne dla mieszkańców. Piastowski Wrocław był miastem europejskim. Plac Nowy Targ funkcjonował na skrzyżowaniu szlaków handlowych, początkowo (w XI i XII w.) – jako osada rzemieślnicza związana z grodem na Ostrowie Tumskim, później (od drugiej połowy XIII w.) – jako plac handlowy. Jest to jeden z trzech historycznych placów targowych na wrocławskim Starym Mieście. Pozostałe to Rynek i plac Solny. W latach 50. i 60. wokół placu powstały budynki mieszkalne, a na dwóch krańcach prostokąta zajmowanego obecnie przez biurowiec Nowy Targ, wcześniej wybudowano dwa kilkupiętrowe obiekty biurowe, niezbyt funkcjonalne i nie do końca pasujące do zabytkowego otoczenia.

Nowe tchnienie

- Architektura w odróżnieniu od innych sztuk, daje bardzo namacalne, niepowtarzalne poczucie sprawczości i siły oddziaływania człowieka na materię i przestrzeń, ale pośrednio poprzez tą przestrzeń na zachowanie, modele życia innych ludzi i to często przez kilka pokoleń – mówi architekt Zbigniew Maćków, w którego pracowni powstał projekt biurowca Nowy Targ.
Ten nowoczesny obiekt już zmienił oblicze otoczenia i gdyby nie pandemia, pewnie jeszcze bardziej ożywiłby to miejsce. W istniejącej już restauracji klienci delektowaliby się pysznymi daniami, butiki nęciłyby przechodzących obok czy pracujących w biurowcu.

W 2020 roku biurowiec Nowy Targ otrzymał Nagrodę Architektoniczną POLITYKI, której założeniem jest pokazywanie i promowanie realizacji stanowiących symbol dobrego smaku, przyjaznych ludziom i w oczywisty sposób poprawiających estetykę otoczenia. W uzasadnieniu nagrody dla Nowego Targu zapisano: „Pomimo że inwestycja ma charakter typowo komercyjny, to jednak została pomyślana z dużym szacunkiem dla historycznej tkanki miasta i może stanowić wzór, jak bez arogancji można stawiać biurowce.”

Obiekt powstawał od maja 2017 roku do sierpnia 2019. Wyróżnia go bryła masywna, a zarazem lekka, dzięki zastosowaniu przeszkleń. Budynek ma 7 kondygnacji naziemnych i dostarczył na wrocławski rynek blisko 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Ponadto biurowiec wyróżnia się trzema wewnętrznymi patiami i pięcioma zielonymi tarasami. Wspomnianą część handlowo-usługową tworzą mniejsze kameralne lokale z wejściami bezpośrednio z ulicy.
Chodnik dla pieszych przylegający do budynku oraz ścieżkę rowerową oddzielają od ruchliwej ulicy drzewa oraz pas zieleni. Za jej sprawą jest nie tylko ładniej, ale i zdrowiej, bowiem rośliny zatrzymują część zanieczyszczeń i hałasu.

Dzięki zastosowaniu tu wielu nowoczesnych rozwiązań jak rekuperacja czy belki chłodzące, punkty ładowania samochodów elektrycznych – biurowiec Nowy Targ jest nie tylko tańszy w eksploatacji, ale przyjaźniejszy dla swego otoczenia, co potwierdzają otrzymane najważniejsze certyfikaty środowiskowe. To bardzo ważne, bowiem budynki, czego często nie zauważamy, mają swój znaczący udział w tworzeniu śladu węglowego. Skanska ma zresztą bardzo ambitne plany w tym zakresie – firma wyznaczyła sobie za cel zredukowanie do roku 2030 emisji dwutlenku węgla o 50% i osiągnięcie do roku 2045 neutralności emisyjnej.

Biurowiec Nowy Targ został zrealizowany przez spółkę biurową Skanska. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

Wideo

Dodaj ogłoszenie