Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Wydziału Ceramiki i Szkła oraz przyszłość ogrodu ASP [foto]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Nowoczesny budynek ma być połączony z 50-letnim ogrodem.

Zielona ASP i profesor podróżnik

Ogród powstał w tym samym czasie co Akademia Sztuk Pięknych, czyli tuż po drugiej wojnie światowej. Zielony zagajnik zajął miejsce po wyburzonych kamienicach przy ul. Traugutta. Założyć ogród postanowił jeden z profesorów akademii, który z podróży z różnych stron świata przywoził sadzonki egzotycznych roślin.

Od kilku lat w ogrodzie odbywa się Festiwal Wysokich Temperatur. Czy tak też będzie w tym roku? Jeszcze nie wiadomo. Ostatnio miejsce zmieniło swoje oblicze. Dotychczas w ogrodzie stały rzeźby wykonane przez studentów szkoły artystycznej, lecz teraz ich miejsce zajęły koparki i materiały budowlane. Nic więc dziwnego, że studenci boją się o przyszłość tego miejsca.


Zobacz wizualizacje Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP

- Pamiętam, że uczelnia obiecywała nam, że z ogrodem nic się nie stanie, ale teraz nie wygląda on najlepiej - mówi Marta Woźniak. - Rozumiem, że budowa Centrum Sztuki Użytkowej jest ważna dla Wydziału Ceramiki i Szkła, ale mam nadzieję, że inwestycja nie zniszczy ogrodu. To ciekawe miejsce w centrum miasta. Mało osób wie o jego istnieniu, a jest tu cicho i miło. To taka zielona oaza w centrum miasta.

Ogród ASP WrocławOgród ASP Wrocław

Teraz wiadomo, że ogród Akademii Sztuk Pięknych przejdzie małą renowację. Powód? Budowa Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności wrocławskiej ASP, która znajduje się tuż obok, u zbiegu ulic Traugutta i Krasińskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy z ogrodu została usunięta część drzew.

- Z miejsca, które było potrzebne do realizacji inwestycji, wycięte zostały drzewa - mówi Paweł Wróblewski z pracowni Głowacki, która wygrała konkurs na budowę nowego wydziału ASP. - Po zakończeniu budowy centrum, ogród zostanie uporządkowany. Nie zaplanowaliśmy w naszym projekcie dużych zmian tego miejsca. Chcieliśmy je zachować w obecnej formie i jedynie odnowić.

Wydział Ceramiki za ponad 60 mln gotowy w maju 2012

Przypomnijmy, budowa Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności wrocławskiej ASP ruszyła w 2010 roku. Budynek stanie przy zbiegu ulic Traugutta i Krasińskiego. Teren pod zabudowę ASP dostało od miasta. W budynku znajdzie się w między innymi jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie Wydział Ceramiki i Szkła. Wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief Polska.

- Jesteśmy na etapie wykonywania przekładek sieci kolidujących z budową i tuż przed rozpoczęciem robót ziemnych - mówi Jarosław Zabłocki, kierownik budowy. -  Prace są ściśle związane z pogodą. Wcześniej nie można było ich wykonać ze względu na niskie temperatury.

Budynek ma być gotowy w maju 2012 roku.


Zdrojewski podpisał umowę na budowę nowego wydziału ceramiki ASP

Nowa siedziba Wydziału Ceramiki będzie miała prostą formę, ostre kształty i szklane ściany. Na zewnątrz umieszczony zostanie ciekłokrystaliczny ekran, na którym przechodnie będą mogli oglądać prace młodych artystów.

Budowa wydziału ceramiki ASPBudowa wydziału ceramiki ASP

- Na parterze zaprojektowano pracownie warsztatowe i laboratoria poszczególnych
wydziałów - informuje Piotr Osowicz, rzecznik prasowy ASP we Wrocławiu. - Tu także studenci będą mogli pracować w specjalnie stworzonej dla nich mini hucie. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się galeria sztuki. Na wyższych poziomach z kolei sale seminaryjne, dwie mniejsze i jedna większa, która będzie mogła pomieścić 150 studentów.

W podziemiach budynku oprócz parkingu pojawią się również magazyny ceramiki czy rzeźby. Centralnym punktem budynku ma być duży ogród. Po zakończeniu budowy rozpocznie się remont budynku przy ul. Traugutta, w którym studenci z Wydziału Ceramiki mają teraz zajęcia.



Czytaj też:
Tym żyje miasto! Konkurs dziennikarski
Wydarzenia kulturalne 2011 we Wrocławiu
Wybierz z nami 7 Nadziei WrocławiaTwórz z nami MMWrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto