Nocuj na dziko w lasach Dolnego Śląska. TOP 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc, gdzie można legalnie biwakować

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii TOP 10 najbardziej atrakcyjnych dolnośląskich lasów, w których można legalnie nocować na dziko. Pod każdym zdjęciem znajdziesz krótki opis oraz odnośnik do szczegółowych informacji. 

Na kolejne slajdy przejdziesz za pomocą gestów na smartfonie, strzałek lub myszki
Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii TOP 10 najbardziej atrakcyjnych dolnośląskich lasów, w których można legalnie nocować na dziko. Pod każdym zdjęciem znajdziesz krótki opis oraz odnośnik do szczegółowych informacji. Na kolejne slajdy przejdziesz za pomocą gestów na smartfonie, strzałek lub myszki Malwina Sokołowska
Udostępnij:
"Zanocuj w lesie" to program Lasów Państwowych, który był realizowany pilotażowo do zeszłego roku. Jego popularność była tak ogromna, że leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe.

Spis treści

Program "Zanocuj w lesie" - prawie 50 hektarów wyznaczonych obszarów na Dolnym Śląsku

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą spędzić weekend z dala od zgiełku i szumu miasta, w pięknych okolicznościach przyrody.

"Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu" - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Edward Siarka.

Lasy Państwowe wyznaczyły w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Na Dolnym Śląsku są to 33 nadleśnictwa, a każdy udostępniony do noclegu teren liczy 1050 hektarów. Daje to łącznie 49,5 hektarów obszaru.

Nowe zasady legalnego nocowania w lesie

Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary na Dolnym Śląsku: Milicz (Lasy Doliny Baryczy), Szklarska Poręba (Sudety Zachodnie), Świeradów (Sudety Zachodnie), Żmigród (Lasy Doliny Baryczy), od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz. Mianowicie, możliwość korzystania z kuchenek gazowych.

"Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem" – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei, nocleg powyżej dziewięciu osób lub przez dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie - zgodnie z zasadą Leave No Trace" (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

"Uważamy, że decyzja o kontynuacji i rozszerzeniu projektu jest wspólnym sukcesem środowisk osób związanych z surwiwalem i bushcraftem oraz samych leśników. Jest również doskonałą informacją dla wszystkich miłośników lasu. Mamy nadzieję, że rozwój projektu przyczyni się do upowszechniania idei etyki outdoorowej, stanowiącej dotychczasowy fundament funkcjonowania obszarów pilotażowych. Jesteśmy przekonani, że postępowanie zgodne z 7 zasadami Leave No Trace, na stałe wpisze się w leśny savoir-vivre świadomych i odpowiedzialnych użytkowników lasu" - mówi Przemysław Płoskonka, rzecznik Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu

Program "Zanocuj w lesie" - krótka historia

Idea "włóczenia się w dziczy" stanowiła wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców wypracowały nowatorskie rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. hektarów lasów. Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.

Pisaliśmy o tym tutaj:

W trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu. Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.

"Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały "na dziko" w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych" - podkreśla Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Gdzie dokładnie można zanocować na dziko? [MAPY]

Szczegółowe informacje oraz mapy z dokładną lokalizacją obszarów, gdzie można legalnie zanocować, znajdziecie na tej stronie: KLIKNIJ TUTAJ!

TOP 10 najbardziej atrakcyjnych dolnośląskich lasów, w których można legalnie nocować na dziko:

Kliknij w zdjęcie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wakacje jak benzyna, co tydzień jest drożej KOMENTARZ

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie